Filmy od Marvelu: V akom poradí ich sledovať? Chornologicky alebo podľa dátumu vydania?

Tu je návod, ako sledovať filmy Marvel v chronologickom poradí alebo podľa dátumu vydania.

Chcete definitívny prehľad o tom, ako sledovať filmy Marvel podľa poradia? Prišli ste na správne miesto. V tejto príručke sa dozviete dva najlepšie spôsoby, ako streamovať každý doterajší film a televíznu reláciu Marvel Cinematic Universe (MCU), ako aj to, ktorá metóda je najlepšia, ak ste nový divák.

Obľúbené Marvel filmy

Tento sprievodca filmami od Marvelu je plný ďalších dôležitých informácií. Od životne dôležitých informácií o každom pripravovanom projekte ako Marvel Phase 5 a Marvel Phase 6 a miestach, kde môžete videiť každý aktuálny záznam (spoiler: väčšina z nich je na Disney Plus). Tak na čo ešte čakáte? Nahoďte si svoj obľúbený superhrdinský cosplay Marvel a ponorte sa do sveta filmov.

Aké je najlepšie poradie pri pozeraní marvel filmov?

Pripravujete sa na sledovanie filmov Marvel v poradí po prvýkrát? Mali by ste sa rozhodnúť pre metódu podľa dátumu vydania, ktorú podrobnejšie vysvetlíme neskôr v tomto článku.

Streamovanie niektorých z najlepších filmov o superhrdinoch a najlepších relácií Disney Plus v chronologickom poradí je skvelé, ak ste etablovaným fanúšikom. Vďaka tomu získate nový pohľad na to, ako sa udalosti odohrávajú, a znamená to, že vás nebude nudiť ich sledovanie v rovnakom poradí znova a znova.

Ak ich však sledujete filmy v chronologickom poradí, veci sa z hľadiska časovej osi MCU stanú chaotickými. Ich lineárny prenos znamená, že udalosti zobrazené v jednom filme môžu bizarne predchádzať tomu, čo sa deje v inom. 

Klasickým príkladom toho je Captain America: První Avenger z roku 2010, ktorý sa primárne odohráva počas 2. svetovej vojny, no ktorého koniec sa odohráva v roku 2010, keď sa Steve Rogers prebudí v „súčasnom“ New Yorku a stretne Nicka Furyho. S Furym sa však najskôr stretneme v Iron Manovi z roku 2008. Ak teda sledujete filmy Marvel v chronologickom poradí, najskôr sa s Furym stretnete v Capovom prvom filme a až potom ho uvidíte v Iron Manovi, čo môže sťažiť sledovanie vecí z hľadiska časovej osi.

Pozeranie filmov Marvel chronologicky teda nie je pre začiatočníkov dobré miesto, kde začať. Ak ste to vy, držte sa spôsobu objednávky dátumu vydania.

Ako sledovať filmy od Marvelu v chronologickom poradí?

Tu je návod, ako sledovať filmy Marvel v chronologickom poradí, známy ako rok, v ktorom sa odohrávajú. Každý film a televíznu reláciu sme uviedli v poradí, v akom sa odohrávajú na časovej osi Marvelu, ktoré sú označené rokom, v ktorom sa odohrávajú.

Vďaka Avengers: Endgame, ktorý sa odohráva v roku 2023, sa časová os MCU stala komplexnejšou. Našťastie je sledovanie časovej osi filmov Marvel oveľa jednoduchšie, pretože spoločnosť Marvel vydala knihu Oficiálna časová os, ktorá odhaľuje, kedy sa odohráva väčšina filmov a televíznych seriálov. Ešte lepšie je, že vo februári Marvel debutoval s tromi novými časovými plánmi MCU na Disney Plus, vďaka ktorým je sledovanie vecí ešte jednoduchšie. S týmito dôležitými informáciami, ktoré máme teraz k dispozícii, môžeme definitívne určiť, kedy sa každý film a televízny seriál odohráva. Okrem X-Men 97, animovaného pokračovania X-Men: The Animated Series, ktorýá je nezávislý od MCU. Pridali sme to na konci tejto časti, aby sme sa vyhli nejasnostiam.

Captain America: The First Avenger

Capovo prvé dobrodružstvo bolo piatym filmom Marvelu uvedeným v kinách. Odohráva sa však v 40. rokoch minulého storočia, takže pri chronologickom sledovaní filmov si najprv pozrite tento.

Captain Marvel

Carol Danvers nevtrhla na scénu až do fázy 3 MCU, ale jej príbeh o pôvode sa odohráva v roku 1995.

Iron Man

Film, ktorý odštartoval MCU, je technicky tretím filmom Marvel v poradí chronológie. Premena Tonyho Starka z experta na zbrane na superhrdinu sa odohráva medzi februárom a májom 2008.

Film Iron Man

Iron Man 2

Po rýchlom slede svojho predchodcu sa Starkovo druhé sólo vystrelilo medzi májom a júnom 2010.

Neskutočný Hulk

Stark MCU sa stále objavuje – tentoraz prichádza na konci Hulkovho prvého (a jediného) sólového MCU filmu, ktorý sa tiež odohráva v polovici roku 2010.

Thor

Boh hromu vtrhol do MCU v polovici roka 2010, približne v rovnakom čase ako The Incredible Hulk a Iron Man 2.

Pomstitelia

Po vytvorení pôvodných hlavných hráčov MCU sme konečne získali superhrdinský film našich snov, keď sa Avengers oficiálne sformovali v máji 2012.

Thor: Temný Svet

Druhé Thorovo filmové dobrodružstvo sa odohráva koncom roka 2013.

Iron Man 3

Tretí a posledný sólový film Iron Mana sa odohráva okolo Vianoc 2013.

Captain America: Návrat prvního Avengera

Capov druhý sólový film, ktorý sa odohráva začiatkom roka 2014, bol prvým filmom Marvel, ktorý skúmal žánre mimo oblasti superhrdinov.

Strážcovia Galaxie

Roztomilá ragtagová partia Star-Lorda bola prvýkrát predstavená širšiemu publiku vo veľkolepo vtipnom a hudobne ladenom móde koncom roka 2014.

Strážcovia Galaxie 2

Druhý film The Guardians sa odohráva niekoľko mesiacov po jeho prvom.

Ja jsem Groot

Prvý seriál Marvel Disney Plus, ktorý sa objavil v tomto zozname, je dvojsezónna séria I Am Groot pre rodiny s deťmi sa odohráva okolo Guardians Volume 2.

Avengers: Age of Ultron

Súbor superhrdinov sa v máji 2015 opäť zišiel pri ďalšej sugestívnej ponuke – tentoraz, keď zlikvidoval hrozivého AI/super-bota známeho ako Ultron.

Film Avangers

Ant-man

Najmocnejší miniatúrny hrdina Zeme debutoval vo vesmíre v júli 2015.

Captain America: Občianska vojna

Tretí film Captain America bol mini- filmom Avengers, okrem mena. Odohráva sa medzi májom a júnom 2016 a skupina sa v ňom rozpadá kvôli rozdeľujúcim Sokovia Accords, hoci nám predstavila aj dvoch najobľúbenejších hrdinov MCU v Spider-Man a Black Panther.

Čierna vdova

Prvý film Marvel Phase 4, Black Widow, bol vydaný v roku 2021, ale v skutočnosti sa odohráva tesne po udalostiach občianskej vojny.

Čierny panter

Prvá nominácia Marvelu na Oscara za najlepší film sa odohráva spolu s Civil War a Black Widow v polovici roka 2016.

Spider-Man: Návrat domov

Po tom, čo roky mätili fanúšikov časom „o osem rokov neskôr“, Spideyho prvý sólový film MCU sa v skutočnosti odohráva v septembri 2016.

Doktor Strange

Tento film, ktorý sa rozprestieral vo februári 2016 a začiatkom roku 2017, predstavil divákom Najvyššieho kúzelníka. Alebo skôr, bývalý Sorcerer Supreme – Strange bol nahradený Wongom kvôli udalostiam Infinity War, ale o tom neskôr.

Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok, posledný film uvedený v kinách pred týmto momentom Thanosa, sa odohráva koncom roka 2017.

Avengers: Infinity War

Film od Marvelu, ktorý to všetko zmenil. Boli sme svedkami toho, že naši hrdinovia prehrali prvýkrát, katastrofálne v treťom filme Avengers, ktorý sa odohráva začiatkom roka 2018.

Ant-Man and the Wasp

Udalosti v druhom Ant-Manovom filme prebiehajú súbežne s Infinity War.

Avengers: Endgame

To je miesto, kde sa veci z filmu Marvel v chronologickom poradí zamotajú. Endgame začína v roku 2018, ale končí v októbri 2023.

Loki sezóna 1

Loki, jedna z dvoch televíznych relácií Marvel, ktorá zahŕňa celý multivesmír Marvelu, je najlepšie sledovať po Avengers: Endgame.

Loki sezóna 2

Odohráva sa hneď po svojom predchodcovi, takže ho streamujte po sezóne 1.

Čo ak…? sezóny 1 a 2

Ako Loki , Čo keby…? je multiverzálnou záležitosťou. Ani jedna sezóna nie je zasadená do konkrétneho roku, takže je najlepšie ich streamovať po Endgame.

WandaVision

Podľa oficiálnej časovej osi spoločnosti Marvel sa to deje v novembri 2023.

Shang-Chi a legenda o desiatich prsteňoch

Shang-Chiho debut MCU obsahuje flashbacky do jeho detstva, takže by mohol byť uvedený skôr. Prevažná časť filmu sa však odohráva na začiatku roku 2024.

Mesačný rytier

Oficiálna časová os Marvelu potvrdzuje, že táto show sa koná v máji 2024.

Sokol a zimný vojak

Tímová séria Sama Wilsona a Bucka Barnesa sa odohráva v polovici roku 2024.

Spider-Man: Ďaleko od domova

Vyskytuje sa osem mesiacov po Endgame , teda okolo júna a júla 2024.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička

Oficiálna kniha MCU Timeline potvrdzuje, že začína v polovici roku 2024 a potrvá do začiatku roku 2025.

Eternals

Toto by mohlo byť technicky prvým záznamom v našich filmoch Marvel v chronologickom poradí, pretože začína 7 000 rokov pred Captain America v roku 2010. Rovnako ako Shang-Chi sa však väčšinou odohráva na konci roku 2024.

Spider-Man: No Way Home

Vďaka halloweenskej a vianočnej/sviatočnej výzdobe, ktorú môžete vidieť v tomto filme, vieme, že sa odohráva na konci roku 2024.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Strangeovo multivesmírne pokračovanie sa odohráva po Spider-Man: No Way Home. Oficiálna časová os Marvelu to umiestňuje do novembra 2024, pred tým, čo sa stane v Hawkeye.

Hawkeye

Rovnako ako No Way Home, aj Hawkeyeho prvé samostatné dobrodružstvo sa odohráva okolo Vianoc 2024.

Echo

Odohráva sa päť mesiacov po konci Hawkeye, čo ho zaraďuje okolo mája 2025.

Black Panther: Wakanda nechť žije

Mysleli by ste si, že toto sa odohráva v roku 2024, keďže jeho hlavné udalosti sa odohrávajú rok po T’Challaovej smrti. T’Challa sa objavila v Endgame z roku 2023, takže by to dávalo zmysel. Ten sa však odohráva v máji 2025.

Ms. Marvel

Oficiálna časová os Marvelu umiestňuje sériu Kamala Khan do októbra 2025.

Pani Marvel

Thor: Láska jako hrom

Thorov štvrtý sólový film sa odohráva v októbri 2025. Vieme to, keď hovorí bývalej plamennej Jane Fosterovej, že je to už viac ako osem rokov, čo sa rozišli. Medzitým v Ragnaroku z roku 2017 povie Lokimu, že dvojica sa rozišla. Pridajte osem rokov k roku 2017 a dostanete 2025. Jednoduché.

Vlkodlak: Noční lovec

Prvá špeciálna prezentácia MCU je najťažšou produkciou, ktorú možno v týchto filmoch Marvel určiť v chronologickom poradí. Náš názor? Je zasadená do „súčasnosti“ MCU, čo ju kladie na koniec roka 2025.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál

Keďže sa odohráva pred Guardians of the Galaxy 3, odohráva sa okolo Vianoc 2025.

Ant-Man a Wasp: Quantumania

Pôvodne sme si mysleli, že tento bežal súbežne s Black Panther 2, ale kompletná časová os MCU na Disney Plus ho umiestňuje medzi posledné dva MCU výstupy Guardians. Preto sa musí uskutočniť koncom roka 2025.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Vzhľadom na to, že nasleduje ich špeciálna dovolenka, Guardians Vol. 3 sa odohráva niekoľko mesiacov po udalostiach so slávnostnou tematikou vyššie uvedeného špeciálu.

Tajná invázia

Nastavte v ‘prítomnosti’ MCU. Prvá epizóda televíznej show potvrdzuje, že táto séria s Nickom Furym sa odohráva v roku 2025.

The Marvels

Odohráva sa krátko po skončení Secret Invasion.

X-Men 97

Dlho očakávané pokračovanie milovanej show X-Men: The Animated Series. Na rozdiel od svojich súčasníkov sedí nezávisle od MCU, takže technicky nie je súčasťou oficiálnej časovej osi Marvel. Keďže ide o produkciu Marvel Studios, oplatí sa to sledovať. Aby sme vám to uľahčili, umiestnili sme ho na koniec tohto sprievodcu, ale môžete si ho pozrieť kedykoľvek budete chcieť.

Ako sledovať filmy Marvel podľa dátumu vydania

Najlepšie pre: začínajúcich divákov.

Chcete sledovať filmy Marvel v poradí podľa dátumu vydania? Skúste radšej tento zoznam. Začnete Iron Manom ​​z roku 2008 a skončíte X-Men 97, ktorý debutoval s premiérou dvoch epizód na Disney Plus v marci 2024.

Keďže budete sledovať každý film a televíznu reláciu podľa rokov, kedy boli vydané, je jednoduchšie sledovať plán, ako ich streamovať v chronologickom poradí.

 • Iron Man (2008)
 • The Incredible Hulk (2008)
 • Iron Man 2 (2010)
 • Thor (2011)
 • Captain America: The First Avenger (2011)
 • The Avengers (2012)
 • Iron Man 3 (2013)
 • Thor: The Dark World (2013)
 • Captain America: The Winter Soldier (2014)
 • Guardians of the Galaxy (2014)
 • Avengers: Age of Ultron (2015)
 • Ant-Man (2015)
 • Captain America: Civil War (2016)
 • Doctor Strange (2016)
 • Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Black Panther (2018)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Ant-Man and the Wasp (2018)
 • Captain Marvel (2019)
 • Avengers: Endgame (2019)
 • Spider-Man: Far From Home (2019)
 • WandaVision (TV show, 2021)
 • The Falcon and the Winter Soldier (TV show, 2021)
 • Loki season 1(TV show, 2021)
 • Black Widow (2021)
 • What If…? (TV show, 2021)
 • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (2021)
 • Eternals (2021)
 • Hawkeye (TV show, 2021)
 • Spider-Man: No Way Home (2021)
 • Moon Knight (TV show, 2022)
 • Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)
 • Ms Marvel (TV show, 2022)
 • Thor: Love and Thunder (2022)
 • I Am Groot (TV show, 2022)
 • She-Hulk: Attorney at Law (TV show, 2022)
 • Werewolf by Night (TV special, 2022)
 • Black Panther: Wakanda Forever (2022)
 • Guardians of the Galaxy Holiday Special (TV special, 2022)
 • Ant-Man and the Wasp: Quantumania (2023)
 • Guardians of the Galaxy Vol. 3 (2023)
 • Secret Invasion (TV show, 2023)
 • Loki season 2 (TV show, 2023)
 • The Marvels (2023)
 • What If…? season 2 (TV show, 2023)
 • Echo (TV show, 2024)
 • X-Men 97 (TV show, 2024)

Ako sledovať Avegners filmy v poradí?

Najlepšie pre: fanúšikov, ktorí chcú pozerať len filmy o Avengers.

Už sme sa zaoberali najlepším spôsobom streamovania filmov Avengers v sekciách vyššie. Ak však chcete streamovať iba tieto špecifické filmy Marvel v poradí, postupujte takto.

 • The Avengers (2012)
 • Avengers: Age of Ultron (2015)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Avengers: Endgame (2019)

Ako sledovať tv seriály Marvel na netflix podľa poradia?

Najlepšie pre: divákov, ktorí chcú pochopiť Daredevilov príchod MCU.

She-Hulk epizóda 8 zdanlivo odhalila, že televízna relácia Daredevil od Netflixu je kánon v MCU v septembri 2022. Brad Winderbaum, vedúci televízie Marvel Studios, odvtedy potvrdil, že všetci sú oficiálne kánonmi v MCU – a s každým Netflix Marvel TV show je k dispozícii na streamovanie na Disney Plus, teraz je čas ako každý iný, aby ste ich dobehli, ak ste ich zmeškali počas ich pôvodného vysielania na Netflixe .

Ak vás zaujíma, prečo sme ich nezaradili do našej chronologickej časovej sekcie, neurobíme tak, kým Daredevil: Born Again – pokračovanie seriálu Daredevil TV od Netflixu – dorazí na Disney Plus. Okrem toho nevieme, kedy sú nastavené relácie Netflix Marvel, takže by sme nechceli veci ďalej komplikovať nesprávnym umiestnením na definitívnu časovú os MCU.

 • Daredevil sezóna 1 (apríl 2015)
 • Jessica Jones sezóna 1 (november 2015)
 • Daredevil sezóna 2 (marec 2016)
 • Luke Cage sezóna 1 (september 2016)
 • Iron Fist sezóna 1 (marec 2017)
 • The Defenders (august 2017)
 • The Punisher sezóna 1 (november 2017)
 • Jessica Jones sezóna 2 (marec 2018)
 • Luke Cage sezóna 2 (jún 2018)
 • Iron Fist sezóna 2 (september 2018)
 • Daredevil sezóna 3 (október 2018)
 • The Punisher season 2 (január 2019)
 • Jessica Jones sezóna 3 (jún 2019)

Ako sledovať X-men filmy a seriály podľa poradia?

Najlepšie pre: zarytých fanúšikov X-Men a/alebo tých, ktorí chcú dohnať množstvo projektov mutantov.

Ak však chcete krátky prehľad o tom, ako ich streamovať (a akékoľvek filmy susediace s X-Men) prostredníctvom dátumov vydania, prečítajte si zoznam nižšie.

 • X-Men: Animovaný seriál (1992 – 1997)
 • X-Men (2000)
 • X-2: X-Men United (2003)
 • X-Men: Posledný vzdor (2006)
 • X-Men Origins: Wolverine (2009)
 • X-Men: Prvá trieda (2011)
 • The Wolverine (2013)
 • X-Men: Days of Future Past (2014)
 • Deadpool (2016)
 • X-Men: Apokalypsa (2016)
 • Logan (2017)
 • légie (2017 – 2019)
 • Deadpool 2 (2018)
 • Dark Phoenix (2019)
 • The New Mutants (2020)
 • X-Men 97 (2024)

Ako filmy a seriály od Marvelu sú plánované?

Tu je každý film a seriál od Marvelu v roku 2024 a neskôr.

Nemali by ste však povedať, že Marvel je v procese revízie plánu vydania. V dôsledku hollywoodskych štrajkov v roku 2023, po prepustení Jonathana Majorsa ako Kanga dobyvateľa spoločnosťou Marvel a mnohých ďalších problémoch, ktoré sužovali štúdio, je pravidelne sekané a mení poradie svojich filmov a televíznych relácií.

V skutočnosti je Deadpool 3 jediným filmom Marvel, ktorý dorazí v roku 202 , pričom v ostatných sa dátumy spustenia zmenili podľa želania dcérskej spoločnosti Disney. Mnohé z jeho nadchádzajúcich televíznych relácií tiež nemajú potvrdené dátumy vydania. Od marca 2024 je teda zoznam uvedený nižšie najaktuálnejším sprievodcom, ktorý máme k dispozícii, ktoré produkcie čoskoro dorazia (a v niektorých prípadoch aj kedy).

 • Deadpool a Wolverine (26. júla 2024) 
 • Agatha: Darkhold Diaries (tv seriály, očakáva sa v roku 2024) 
 • Eyes of Wakanda (animovaná televízna relácia, očakáva sa v roku 2024)
 • Your Friendly Neighborhood Spider-Man (animovaný seriál, očakáva sa v roku 2024) 
 • Captain America: Brave New World (14. februára 2025) 
 • Thunderbolts (2. máj 2025) 
 • Fantastická štvorka (25. júla 2025) 
 • Blade (7. novembra 2025)
 • Daredevil: Born Again (televízna relácia, očakáva sa 2025) 
 • Avengers 5 (1. máj 2026) 
 • Avengers 6 (7. mája 2027)
 • Armor Wars (TBC)
 • Ironheart (TV show, TBC) 
 • Marvel Zombies (animovaná TV show, TBC) 
 • Spider-Man 4 (TBC)
 • Čo ak…? sezóna 3 (TV show, TBC)
 • Wonder Man (TV show, TBC)

Koľko filmov vydal Marvel?

Doteraz do 1.5. bolo vydaných 33 filmov od MCU. Do konca roka 2027 by mohlo byť 42 filmov (ak sa vyššie uvedená skupina nebude ďalej odkladať), aby sa zmestili do nášho sprievodcu filmami Marvel.

Ak chcete sledovať všetky filmy Marvel v poradí, budete si musieť vyhradiť 4 351 minút – to je viac ako 72,5 hodiny alebo 3,02 dní celkovo. Pridajte každú televíznu reláciu a špeciálne ponuky MCU a sledovanie všetkého bude trvať približne 7 615 minút (126,9 hodín alebo 5,28 dní).

Teraz, keď sú v MCU kánonom aj televízne programy Marvel od Netflixu, môžete do rovnice pridať dokonca takmer 161-hodinovú celkovú dobu spustenia jeho šiestich relácií. Urobte to a budete si musieť vyhradiť 287,9 hodín, čiže monštruóznych 12 dní, na streamovanie každého jedného obsahu Marvel.

Rozpočty a zárobky filmov od Marvelu

Kde sledovať filmy od Marvelu?

Drvivú väčšinu filmov Marvel, ako aj televízne programy, môžete streamovať v poradí na Disney Plus. Niektoré filmy a seriály sú aj na Netflixe a Prime Video od Amazonu.

Ohodnoť článok post
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *