25 najlepších filmov na tému podnikanie a binzis

Hľadáte inšpiráciu pre vaše podnikanie? Ak áno, ste na správnom mieste! V dnešnom svete rýchlych zmien je nájsť motiváciu a inšpiráciu niekedy ťažké. Preto sme pre vás pripravili zoznam 25 podnikateľských filmov, ktoré vás určite pobavia a zároveň vás nútia zamyslieť sa nad vašimi podnikateľskými rozhodnutiami.

Podnikateľské filmy

Bez ohľadu na to, či ste začínajúci podnikateľ alebo už máte v biznise niekoľko rokov, tieto filmy vás určite inšpirujú a pomôžu vám nájsť nové riešenia.

Tak poďme na to!

Podnikateľské filmy s biznis tématikou:

1. Sociálna sieť (The Social Network) – 81% – 2010

Film Sociálna sieť, režírovaný Davidom Fincherom, je inšpirujúcim príbehom o tom, ako mladý Mark Zuckerberg počas štúdia na prestížnej Harvardskej univerzite vytvoril sociálnu sieť Facebook, ktorá neskôr zmenila spôsob, akým sa ľudia spojili a komunikujú navzájom. Avšak, Markov úspech nebol bezproblémový, keďže bol obvinený z krádeže nápadu dvoma bratmi a jeho najlepší priateľ bol nútený opustiť spoločnosť po spore s Markom.

Prečo ho sledovať? Tento film Vám ponúka jedinečný pohľad na skromné začiatky Facebooku, ktoré pripomínajú, že veľké spoločnosti sa môžu často začínať malými a nenápadnými. Navyše, nebudete sklamaní brilantným scenárom od Aarona Sorkina, precíznou réžiou od Davida Finchera a vynikajúcim hereckým obsadením. Celkovo ide o dokonalú kombináciu, ktorá Vás nadchne a poskytne Vám inšpiráciu pre podnikanie a tvorbu vlastných nápadov.

Najlepšia scéna vo filme: Keď sa Mark Zuckerberg prvýkrát stretne so Seanom Parkerom.

2. Piráti ze Silicon Valley (Pirates of Silicon Valley) – 75% – 1999

Filml natočený na základe knihy Oheň v údolí: Piráti zo Silicon Valley, skúma súperenie medzi Stevom Jobsom a Billom Gatesom v období rokov 1971 až 1997. Tento film bol uvedený na obrazovky v roku 1999, práve v čase, keď sa Stevovi Jobsovi začalo dariť v jeho druhom pôsobisku v spoločnosti Apple. Záver filmu ukazuje, že Bill Gates sa stal víťazom v súperení, avšak následne sa dialo to, čo už vieme.

Prečo si ho pozrieť? Tento film ponúka pohľad na skromné začiatky dvoch najznámejších technologických spoločností na svete a opisuje vzostup dvoch mužov, ktorí úplne zmenili svet technológií. Je to vynikajúca príležitosť vidieť, ako sa všetko začalo a aké výzvy a prekážky museli Jobs a Gates prekonať na ceste k úspechu. Film je ideálny pre tých, ktorí hľadajú inšpiráciu a príklady úspešných podnikateľov, ktorí dokázali prekonať prekážky a dosiahnuť svoje ciele.

Najlepšia scéna vo filme: Steve Jobs vedie rozhovor s budúcim zamestnancom spoločnosti Apple.

3. Wall Street – 79% – 1987

Wall Street, film Oliviera Stonea, sa zameriava na tému ambícií a chamtivosti, ktoré sú vynikajúco stvárnené v podaní Charlieho Sheena a Michaela Douglasa, ktorý za svoj výkon získal cenu Akadémie. Hlavný hrdina Bud Fox je fascinovaný charizmatickým Gordonom Gekkom, ktorý znejúcim prejavom “Chamtivosť je dobrá” necháva na neho silný dojem. V dôsledku toho sa Bud nechá uniesť očarujúcim životným štýlom Gekka a zapletie sa do bludnej siete obchodovania s dôvernými informáciami.

Prečo by ste si ho mali pozrieť? Ako mladí podnikatelia sa často nechávame oklamať chamtivosťou a robíme rozhodnutia, ktoré sú morálne odsúdeniahodné. Wall Street je varovným príbehom o tom, ako nás ambície môžu zaviesť na neetickú cestu a zničiť naše vzťahy. Preto tento film ponúka dôležité ponaučenie pre každého, kto sa snaží dosiahnuť úspech v podnikaní.

Rada: Tento film má aj pokračovanie “Wall Street: Peníze nikdy nespí”, ale je výrazne slabší.

Najlepšia scéna vo filme: Slávny, alebo skôr neslávny prejav Gordona Gekka.

4. Sázka na nejistotu (The Big Short) – 75% – 2015

Film The Big Short, adaptovaný z rovnomennej knihy od Michaela Lewisa, zobrazuje príbehy troch ľudí, ktorí dokázali predvídať a profitovať z americkej finančnej krízy v rokoch 2007-2008. Film využíva netradičné postupy na vysvetlenie zložitých finančných pojmov a obsahuje vynikajúce herecké výkony Christiana Balea a Stevea Carella.

Prečo sledovať tento film? The Big Short je varovným príbehom pre podnikateľov a zároveň ukazuje dôležitosť podstupovania rizika a presvedčenia. Film poskytuje pohľad na skutočné príčiny finančnej krízy a robí to tak, aby bol zrozumiteľný aj pre laikov. Postavy v tomto filme sa odvážia staviť sa proti gigantickému trhu s nehnuteľnosťami napriek posmechu a výsmechu celej finančnej komunity, čo ukazuje, že odvaha a odhodlanie sú kľúčové pre úspech. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa podnikatelia môžu poučiť z minulosti a použiť ju na zlepšenie svojich podnikateľských rozhodnutí, potom je tento film pre vás.

Najlepšia scéna vo filme: Mark Baum (postava Steva Carella) sa stretáva s pochybným manažérom CDO.

5. Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street) – 83% – 2013

Film Vlk z Wall Street režiséra Martina Scorseseho je založený na skutočnej udalosti a sleduje príbeh podnikateľa Jordana Belforta, ktorý sa zapojil do obchodovania s cennými papiermi a podvodov, a následne sa stal cieľom FBI. Film je známy pre skvelé herecké výkony, najmä Leonarda DiCapria a Jonaha Hilla.

Prečo ho sledovať? Film Vlk z Wall Street je skvelým varovným príbehom pre každého podnikateľa. Ukazuje, čo sa môže stať, ak sa človek nezdrží neetických praktík a zároveň ho upútajú materiálne veci a luxusný životný štýl. Film ponúka aj kritiku amerického finančného systému, kde sa bohatí stávajú ešte bohatšími, na úkor tých chudobnejších. Ak sa vás zaujíma téma podnikania, morálneho správania a finančných podvodov, tento film určite stojí za pozretie.

Najlepšia scéna vo filme: Matthew McConaughey opisuje, čo si vyžaduje byť burzovým maklérom.

(Zaujímavosť – McConaugheyho búchanie do hrude a hučanie bolo improvizované a v skutočnosti išlo o rozcvičku, ktorú vykonáva pred natáčaním scény.)

6. Riziko (Boiler Room) – 68% – 2000

Film Boiler Room sa voľne inšpiroval na príbehu podvodnej spoločnosti obchodujúcej s akciami, čím sa podobá na Vlka z Wall Street, ale zameriava sa na iný aspekt podvodov na finančných trhoch. Film odhaľuje zaujímavé taktiky cold-callingu a ukazuje, ako sa firmy snažia manipulovať dôverčivých ľudí, aby kupovali drobné akcie. Postavy vo filme živia svoj biznis ziskom na úkor iných a uctievajú Gordona Gekka z Wall Street.

Prečo si ho pozrieť? Boiler Room môže byť zaujímavým filmom pre mladých podnikateľov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o finančných podvodoch a o tom, ako sa niektoré firmy snažia získať zisk bez ohľadu na etiku a zákony. Film je varovným príbehom, ktorý poukazuje na dôležitosť dodržiavania etických princípov a morálneho správania pri podnikaní.

Najlepšia scéna vo filme: Skupinový rozhovor!

7. Fyre: Najväčšia párty, ktorá sa nikdy nekonala – 75% – 2019

Dokumentárny film od Netflixu “Fyre: Najväčšia party, ktorá sa nikdy nestala” poskytuje exkluzívny pohľad do zákulisia Festivalu Fyre – najväčšieho hudobného podujatia v histórii, ktorý bol v skutočnosti obrovským podvodom. Billy McFarland a rapper Ja Rule získali podporu celebrity a influencerov na sociálnych sieťach, vrátane Kendall Jenner, Belly Hadid a Emily Ratajkowski, aby propagovali tento “luxusný hudobný festival”, ktorý sa mal konať na Bahamách. Dokument nám ukazuje šokujúce odhalenia členov Billyho tímu, návštevníkov festivalu, ktorí uviazli na ostrove, a srdcervúci príbeh bahamskej reštaurátorky, ktorá musela minúť 50 000 dolárov z vlastných úspor, aby zaplatila svojim zamestnancom, ktorí pripravovali a podávali jedlo uväzneným návštevníkom festivalu.

Prečo ho sledovať? Dokument nám ponúka zábavu a zároveň varovný príbeh pre mladých podnikateľov o tom, ako sľubovať a nedodávať dobré produkty. Billy McFarland dával zavádzajúce sľuby a skresľoval fakty len preto, aby predal drahé lístky bohatému publiku. Dokument slúži aj ako upozornenie pre podnikateľov, ktorí investujú veľké sumy peňazí do marketingu a reklamy bez toho, aby investovali do zlepšenia produktu. Fyre mal skvelý marketing vďaka obrovskej fanúšikovskej základni influencerov na sociálnych sieťach, ale samotné podujatie bolo tak zle riadené, že je až zarážajúce, že si MacFarland a Ja Rule mysleli, že im takéto klamanie zákazníkov prejde. Dokument Fyre by mal byť určite na zozname každého, kto má záujem o podnikanie a marketing.

Najlepšia scéna vo filme: Šokujúce priznanie producenta podujatia Andyho Kinga. King sa po dokumente stal virálnym mémom na Reddite a Twitteri.

8. Letec (The Aviator) – 74% – 2004

“Letec” je životopisný film, ktorý sa zameriava na príbeh Howarda Hughesa, excentrického miliardára, ktorý sa vyrovnával s postupne sa zhoršujúcou chorobou OCD, no napriek tomu sa stal slávnym podnikateľom a úspešným filmovým režisérom. Vynikajúci výkon Leonarda DiCapria v hlavnej úlohe mu vyniesol druhú nomináciu na Oscara a film je považovaný za jedno z najlepších životopisných filmov všetkých čias.

Prečo si film pozrieť? Film stojí za pozretie pretože Howard Hughes sa musel v živote vysporiadať s množstvom prekážok a vnútorných bojov, no napriek tomu zostal vášnivý v oblasti letectva a vybudoval si mocný odkaz. Jeho príbeh môže slúžiť ako dokonalý vzor pre začínajúcich podnikateľov, ktorí tiež musia prekonať množstvo prekážok, aby dosiahli veľké veci. Okrem toho, film “Letec” predstavuje jedinečný pohľad na jednu z najzaujímavejších postáv v histórii amerického podnikania a filmového priemyslu.

Najlepšia scéna vo filme: Vypočúvanie v Senáte!

9. Moneyball – 78% – 2011

Tento film by sa dal opísať ako “športový” film, ale jeho príbeh sa skutočne sústreďuje na unikátnu taktiku GM Oakland A’s Billyho Beana a jeho úsilie prekonať obmedzený rozpočet svojho tímu pomocou neovereného sabermetrického prístupu. Hlavný herec Brad Pitt je vynikajúci v úlohe Billyho Beana, ktorý musí robiť ťažké rozhodnutia a riskovať, aby dosiahol dobré výsledky.

Prečo si film pozrieť? Film “Moneyball” teda poskytuje skvelý príklad toho, ako vynaliezavosť a riskovanie môžu pomôcť podnikom prekonať tvrdú konkurenciu na trhu.

Najlepšia scéna vo filme: Keď sa Billy Beane (Brad Pitt) stretne s Peterom Brandom (Jonah Hill) a ten mu ukáže, ako pomocou štatistík vyberať hráčov do tímu. Táto scéna ukazuje Billyho Beana ako vizionára a predstaviteľa nového prístupu k zostavovaniu tímu.

10. Zakladateľ (The Founder) – 74% – 2016

The Founder je životopisný film o americkom magnátovi v oblasti rýchleho občerstvenia Rayovi Krocovi. V hlavnej úlohe Raya Kroca sa predstaví Michael Keaton a film rozpráva príbeh o jeho založení siete reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald’s, ktorá sa stala najväčším reštauračným podnikom na svete. Účinkujú v ňom aj Nick Offerman a John Carroll Lynch, ktorí hrajú bratov McDonaldovcov, pôvodných zakladateľov spoločnosti McDonald’s.

Prečo ho sledovať? Napriek tomu, že je Ray Kroc kontroverznou osobnosťou, jeho príbeh je pre podnikateľov inšpiratívny. Bol to obchodník, ktorý cestoval s miešačkou na mliečne koktaily a nakoniec premenil McDonald’s na celosvetovú franšízu, vďaka ktorej sa stal najúspešnejšou spoločnosťou rýchleho občerstvenia na svete. Je to životopisný film, ktorý rozpráva o vzostupe jedného z najvplyvnejších amerických podnikateľov a azda najrozpoznateľnejšej značky rýchleho občerstvenia na svete. Zároveň súcitíte s pôvodnými zakladateľmi McDonald’s, bratmi McDonaldovcami, ktorí mali zlé karty a nakoniec boli nútení z podnikania odísť.

Najlepšia scéna vo filme: Ray Kroc si prvýkrát objedná jedlo v McDonalde.

11. Den před krizí (Margin Call) – 71% – 2011

Margin Call je film o finančnej kríze z rokov 2007-2008, no tentoraz sa pozrieme na ňu z pohľadu investičnej banky, ktorá sa nachádza v hlbokých ťažkostiach. Film sa sústreďuje na kľúčových ľudí v banke a ich konanie počas 24 hodín v počiatočných fázach finančnej krízy. Aj keď fiktívna investičná banka vo filme nemá žiadne meno, jej kroky sú príliš podobné tým, ktoré v čase krízy podnikli banky Goldman Sachs a Merrill Lynch.

Prečo si tento film pozrieť? Chamtivosť nie je nikdy dobrá, a to je niečo, na čo by si mali podnikatelia pamätať za každých okolností. Margin Call rozpráva príbeh korporácie, ktorá je preniknutá chamtivosťou a nečestnosťou. Podobne ako Wall Street a The Big Short, aj tento film je varovným príbehom o ničivej sile chamtivosti. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o finančný sektor, ale aj pre tých, ktorí chcú pochopiť príčiny a následky finančných kríz, je Margin Call vhodnou voľbou.

Najlepšia scéna vo filme: Núdzové stretnutie so staršími partnermi v banke.

12. Steve Jobs – 67% – 2015

Steve Jobs je životopisný film o ikonickom spoluzakladateľovi spoločnosti Apple s Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe. Režisérom filmu je Danny Boyle a scenár napísal Aaron Sorkin, ktorý bol aj autorom scénara pre film Sociálna sieť. Film sa zameriava len na tri kľúčové okamihy z Jobsového života. Okrem Fassbendera účinkuje aj Kate Winslet.

Prečo ho sledovať? Aj keď film nemal taký úspech ako si štúdio predstavovalo, stále ide o najlepší životopisný film o Stevovi Jobsovi. Ak nemáte čas na prečítanie jeho brilantného životopisu od Waltera Isaacsona, tento film je dobrým alternatívou. Okrem toho sa môžete tešiť na skvelé výkony hlavných hercov.

Najlepšia scéna vo filme: Steve Jobs konfrontuje Johna Sculleyho, osobu zodpovednú za jeho prepustenie zo spoločnosti, ktorú spoluzakladal.

13. Děkujeme, že kouříte (Thank You for Smoking) – 77% – 2005

V podstate súhlasím s textom, ale rád by som ho trochu upresnil a doplnil. Ďakujeme, že fajčíte je film, ktorý nám ukazuje temnú stránku marketingu a predaja. Nick Naylor (hraje ho Aaron Eckhart) je síce veľmi šikovným hovorcom, no jeho práca spočíva v obhajovaní niečoho, čo je pre zdravie veľmi škodlivé. Film nám ukazuje, ako sa využívajú rôzne triky a manipulácie na to, aby sa ľudia stali závislými od cigariet a aby sa predalo čo najviac tabaku.

Dôvodom, prečo by ste si mali pozrieť tento film, je práve to, že nám dáva veľmi zaujímavý pohľad do sveta marketingu a predaja. Nie je to však len taká ľahká zábava, pretože film nám ukazuje, ako sa pomocou marketingových trikov predávajú veci, ktoré sú pre ľudí škodlivé. Preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, aké produkty podporujeme a ako nás vedia firmy ovplyvniť.

Najlepšia scéna vo filme: Nick Naylor (Aaron Eckhart) predvádza v talkshow Joan Lundenovej svoje zručnosti pri točení.

14. Štěstí na dosah (The Pursuit of Happyness) – 82% – 2006

The Pursuit of Happyness je skutočný príbeh založený na takmer ročnom boji podnikateľa Chrisa Gardnera, ktorý bol so svojím synom bez domova a zároveň absolvoval vyčerpávajúcu 6-mesačnú neplatenú stáž burzového makléra. Will Smith si za stvárnenie Gardnera vyslúžil nomináciu na Oscara.

Prečo ho sledovať? Chris Gardner prekonal neuveriteľné prekážky, aby dosiahol svoje ciele. Film The Pursuit of Happyness ponúka inšpiratívny a motivujúci príbeh, ktorý ukazuje, že aj v najťažších situáciách je možné dosiahnuť úspech a nájsť šťastie. Pre podnikateľov a všetkých, ktorí sa snažia presadiť vo svojom živote, môže byť tento film veľkým zdrojom inšpirácie a motivácie.

Najlepšia scéna vo filme: Po mesiacoch boja je Chris Gardner konečne najatý spoločnosťou Dean Witter Reynolds.

15. Enron: Nejchytřejší lidé v místnosti (Enron: The Smartest Guys in the Room) – 80% – 2005

The Smartest Guys in the Room je dokumentárny film, ktorý skúma pád spoločnosti Enron v roku 2001. Film obsahuje rozhovory s autormi McLeanom a Elkindom, ako aj s bývalými manažérmi a zamestnancami Enronu, burzovými analytikmi, novinármi a bývalým guvernérom Kalifornie Grayom Davisom.

Prečo ho sledovať? Enron je jedným z najväčších finančných škandálov v histórii a tento film vám umožní preskúmať pohnútky, machinácie a chyby, ktoré viedli k jeho kolapsu. Tento príbeh o chamtivosti a korupcii môže byť cenným ponaučením pre podnikateľov a manažérov, ktorí chcú pochopiť, aké dôsledky môže mať nezodpovedné riadenie a zlyhania etiky v podnikaní.

16. Vítězové a poražení (Any Given Sunday) – 82% – 1999

Any Given Sunday od Olivera Stonea ponúka pohľad do zákulisia bojov fiktívneho tímu amerického futbalu s vynikajúcim hereckým obsadením vrátane Al Pacina, Jamieho Foxxa, Cameron Diaz, Dennisa Quaida a LL Cool J. Pacino hrá skúseného trénera, ktorý po tom, čo upadol do nemilosti majiteľky tímu Christiny Pagniacciovej (Cameron Diazová), čelí nepriazni. Tento film si musia pozrieť nielen fanúšikovia Pacina, ale aj začínajúci podnikatelia a športoví nadšenci.

Prečo ho sledovať? Tento film by som odporučil podnikateľom pre samotnú odvahu a intenzitu, ktorú predvádza postava Al Pacina tvárou v tvár nepriazni osudu. Nielenže sa stretáva s neúprosnými majiteľmi, ale snaží sa zvrátiť aj vzburu vychádzajúcej hviezdy vo svojom tíme. Nakoniec však všetky tieto výzvy prekoná vďaka svojej vnútornej sile a pevnej vôli uspieť.

Najlepšia scéna vo filme: Prihovor DAmata k svojmu tímu pred začiatkom rozhodujúceho zápasu play-off.

17. Vynálezkyně: Z kapky krve (The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley) – 78% – 2019

Dokument “The Inventor” (Vynálezca) skúma vzostup a pád Theranosu, biotechnologickej spoločnosti s miliardovým obratom, ktorá mala zmeniť zdravotníctvo. Film sa zameriava najmä na Elizabeth Holmesovú, zakladateľku spoločnosti Theranos, a do určitej miery aj na prevádzkovú riaditeľku spoločnosti Sunny Balwaniovú.

Film opisuje, ako sa Holmes a Balwani dopustili podvodných praktík, aby zavádzali investorov a obchodných partnerov, a ako sa obaja viac zaujímali o marketing, propagáciu a slávu než o to, aby ich technológia skutočne fungovala. Väčšinu času strávili aj zastrašovaním a vyhrážaním sa bývalým zamestnancom, ktorí zo spoločnosti odišli kvôli podvodným praktikám spoločnosti Theranos.

Prečo si tento dokument pozrieť? Rýchly vzostup a katastrofálny pád spoločnosti Theranos je príkladom prístupu Silicon Valley k oceneniu. Mal by to byť pre nás všetkých pripomienkou, aby sme sa nikdy nenechali uniesť sľubmi, ktoré znejú príliš dobre na to, aby boli pravdivé.

Pravdupovediac, dokument ma trochu sklamal, pretože nie je taký presvedčivý ako audiokniha “Zlá krv”, ktorá podrobnejšie opisuje, čo sa v spoločnosti Theranos stalo. Napriek tomu dokument predstavuje dobrý prehľad škandálu Theranos. Ak sa však chcete o škandále dozvedieť viac, vrelo odporúčam prečítať si Carreyrouovu knihu “Zlá krev”, ktorá vyšla v češtine.

18. Velký hack (The Great Hack) – 72% – 2019

Jedným z najšokujúcejších škandálov roku 2018 bol škandál s osobnými údajmi spoločnosti Facebook a Cambridge Analytica. Britská politická konzultačná spoločnosť získala osobné údaje miliónov používateľov Facebooku bez ich súhlasu a použila ich na politickú reklamu vrátane brexitu a prezidentskej kampane Donalda Trumpa v roku 2016.

The Great Hack je dokumentárny film, ktorý skúma škandál Cambridge Analytica očami ľudí, ktorí sa na ňom podieľali. Film odhaľuje, do akej miery Facebook zbiera naše osobné údaje na reklamné účely. Aj keď sme všetci vedeli, že Facebook získava naše súkromné údaje, The Great Hack ukazuje, do akej miery Facebook porušuje naše súkromie. Je smutné, že Facebook z toho vyviazol len s pokutou. Ako píše Scott Galloway vo svojej knihe The Four: “Facebook bol vyzbrojený; naše falošné rozhorčenie sa nepremietlo do žiadnych konkrétnych opatrení a bude to ešte horšie.”

Prečo si film pozrieť? Dokument The Great Hack je dôležitým filmom pre každého, kto používa sociálne médiá a je si vedomý významu súkromia. Odhaľuje to, ako môžu byť naše osobné údaje použité bez našej súhlasu a aké sú následky. Tento film môže slúžiť ako upozornenie pre nás všetkých na to, aby sme sa starali o svoje súkromie a chránili svoje osobné údaje.

19. Život Warrena Buffett(Becoming Warren Buffett) – 77% – 2017

Život Warrena Buffetta je dokumentárny film o živote Warrena Buffetta a skúma jeho kontrastné vlastnosti v oblasti investovania a vzťahových schopností.

Prečo by ste si ho mali pozrieť? Ak hľadáte inšpiráciu ako mladý podnikateľ, Warren Buffett by mal byť na vašom zozname vzorov. Buffett je známy pre svoj obchodný a investičný um, no ešte dôležitejšie je, že jeho pokorný prístup ho robí jedným z najobdivuhodnejších ľudí na svete. Ak chcete spoznať tajomstvá Buffetovho úspechu, určite by ste si mali pozrieť tento dokumentárny film.

Warren Buffet - film

20. Finanční krize (Inside Job) – 84% – 2010

Finanční krize (Inside Job) je dokumentárny film, ktorý podrobne skúma príčiny finančnej krízy v roku 2008, ktorá spôsobila celosvetovú recesiu a straty v hodnote biliónov dolárov. Film odhaľuje skryté praktiky a korupciu v rámci amerického finančného systému a ukazuje, ako niektorí z najbohatších a najvplyvnejších ľudí sveta obohatili na úkor bežných ľudí.

Prečo si film pozrieť? Tento film je dôležitý pre každého, kto sa zaujíma o hospodársku politiku a chce sa dozvedieť viac o tom, ako finančný systém funguje a ako sa môžeme chrániť pred podobnými krízami v budúcnosti.

21. Skandál: Jak sundat Wirecard (Skandal! Bringing Down Wirecard) – 75% – 2022

Film “Jak sundat Wirecard” je dokumentárny film z roku 2022, ktorý sa zaoberá podvodmi spoločnosti Wirecard. Táto spoločnosť bola pôvodne vnímaná ako nová firma na spracovanie platobných transakcií a okúzlila celý finančný sektor svojím bleskovým úspechom. Tím odhodlaných novinárov však odhalil jej podvody nevídaných rozměrov. Film sa zameriava na to, ako sa podarilo odhaliť tieto podvody a aké dôsledky to malo pre finančný sektor.

Prečo si film pozrieť? Dôvodom prečo si tento film pozrieť je, že sa dozviete o jednom z najväčších finančných škandálov v histórii a o tom, ako sa podarilo odhaliť tento podvod. Tento film je vhodný pre tých, ktorí majú záujem o finančné trhy a chcú sa dozvedieť viac o tom, ako fungujú.

22. The China Hustle – 67% – 2017

“The China Hustle” je dokumentárny film z roku 2017, ktorý sa zaoberá systematickým a formálnym podvodom v oblasti cenných papierov čínskych spoločností uvedených na americkom akciovom trhu. Film odhaľuje desaťročia trvajúci podvod s cennými papiermi čínskych spoločností a ukazuje, ako sa americké investičné banky a právničky zapojili do tohto podvodu.

Prečo si film pozrieť? Dozviete o tom, ako fungujú finančné trhy a ako sa môžu podvody stať bežnou súčasťou obchodovania na burze. Tento film je vhodný pre tých, ktorí majú záujem o finančné trhy a chcú sa dozvedieť viac o tom, ako fungujú.

23. Korporace (The Corporation) – 79% – 2003

“Korporace” je kanadský dokumentárny film z roku 2003, ktorý sa zaoberá spoločnosťami a ich vplyvom na spoločnosť. Film sa zameriava na to, ako sa spoločnosti správajú ako právne osoby a aké dôsledky to má pre spoločnosť ako celok.

Prečo si film pozrieť? Dozviete o tom, ako fungujú korporácie a aký vplyv majú na spoločnosť. Tento film je vhodný pre tých, ktorí majú záujem o ekonomiku a chcú sa dozvedieť viac o tom, ako fungujú korporácie.

24. Barbaři za branou (Barbarians at the Gate) – 66% – 1993

“Barbaři za branou” je americký televízny film z roku 1993, ktorý sa zaoberá skutočným príbehom o preberaní spoločnosti RJR Nabisco v roku 1988. Film sa zameriava na to, ako sa dvaja obchodníci snažia prebrať spoločnosť a aké dôsledky to má pre spoločnosť ako celok.

Prečo si to pozrieť? dozviete o tom, ako fungujú obchodné spoločnosti a aký vplyv majú na spoločnosť. Tento film je vhodný pre tých, ktorí majú záujem o ekonomiku a chcú sa dozvedieť viac o tom, ako fungujú obchodné spoločnosti.

25. Stážista (The Intern) – 72% – 2015

Stážista (The Intern) je americký komediálny film z roku 2015. Hlavné postavy hrajú Robert De Niro a Anne Hathaway. Film sa zameriava na 70-ročného vdovca Bena Whittakera (Robert De Niro), ktorý sa rozhodne vrátiť do pracovného kolobehu ako stážista online fashion stránky, ktorú vlastní Jules Ostin (Anne Hathaway). Film je plný humoru a zároveň aj emocionálne náročných scén.

Odporúčam pozrieť si tento film pre jeho skvelé herecké obsadenie a príbeh o tom, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa učili nové veci a stretávali nových ľudí.

Záverečné myšlienky

Ak niekedy budete potrebovať inšpiráciu alebo si len chcete oddýchnuť od hektického pracovného programu, pozrite si tieto filmy. Nebudete sklamaní.

PS: A ak máte nejaký tip na ďalší skvelý film na podnikateľskú tému, ktorý som tu nezahrnul, určite mi dajte vedieť v komentároch nižšie.

5/5 - (1 vote)
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *