Online filmy a seriály zadarmo

AXN je televízna stanica, ktorá sa zameriava predovšetkým na seriály a filmy žánru science fiction, akcia, dobrodružné a reality show. Stanica AXN existuje v mnohých svetových mutáciách. Vlastníkom stanice je Sony Pictures Entertainment. Televízia sa šíri pomocou satelitného a káblového vysielania u väčšiny domácich operátorov.

Filmy a seriály online zadarmo

Mnoho ľudí, ktorí nevlastnia káblovú televíziu, nemá možnosť sledovať seriály a filmy na tomto kanáli. AXN teda rozbehla ešte minulý rok novú službu, ktorá je v zahraničí bežná. V USA môžete sledovať po premiére dielu seriálu, nasledujúci deň tú istú časť aj na internete, ale tieto služby sú väčšinou obmedzené na krajiny, kde daná stanica pôsobí.

AXN teda poskytuje podobnú službu aj u nás. Na adrese www.axn.cz/axn-player/ môžete sledovať niektoré diely seriálov v českom dabingu. Kvalita videa patrí k tým lepším. Videá sa dajú veľmi slušne sledovať aj v režime Full Screen (na celú obrazovku).  Televízia vlastní tzv “catch up TV” práva na seriály, čo znamená, že nové diely seriálov môžu byť na stránkach k dispozícii len sedem dní od ich televíznej premiéry. No do budúcnosti vraj plánujú aj dlhšie časové obdobie.

Samozrejme aj slovenské televízie publikujú seriály na svojich stránkach. No pokiaľ viem, tak je to stále iba vlastná produkcia. Ešte asi pár rokov potrvá kým sa aj na Slovensku objavia služby ako Hulu.com prípade Youtube Shows, kde môžu americký diváci sledovať filmy a seriály zdarma na internete. Na Slovensku sú tieto služby blokované, prípadne obmedzene len na 1-2 minutové ukážky.

V poslednej dobe sa na internete rozšírila správa, že aj česká televízia Nova plánuje začať poskytovať niektoré zahraničné seriály online. Dnes už existujú aj online videopožičovne, ale väčšinou majú veľmi obmedzený zoznam filmov a seriály, ktoré mnoho ľudí obľubuje vôbec neposkytujú. Filmy si tam môžete stiahnuť len vo formáte wmv s DRM ochranou, ktorá Vás núti prehrávať videá len vo špecifických programoch. Spoločnosti sa vyhovárajú na to, že DRM používajú ako ochranu pred pirátmi, ale títo poväčšinou mladí ľudia si stále budú robiť čo chcú. Ak si budu myslieť, že DRM ochrana stojí za obchádzanie, tak ju obídu, respektíve si skôr niekde nájdu kópiu bez DRM ochrany. Z krátkodobého hľadiska môžu veľké korporácie zakročiť, ale z dlhodobého hľadiska to nemajú šancu kontrolovať. Internet je proste príliš veľký, nedá sa proti nemu bojovať. Vždy tu bude nejaký spôsob ako zdieľať, prípadne sťahovať. Nemyslím si, že niekto to môže zastaviť. Spoločnosti touto DRM ochranou poškodzujú najmä svojich zákazníkov.

Ostáva nám len čakať, či sa predpovede o online videu na Slovensku a v Česku splnia alebo sa kvôli sledovaniu filmov a seriálov na internete budeme musieť presťahovať do USA. A keďže som optimista, tak verím, že sa aj my raz dočkáme. 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Vložiť komentár