Štvorhodinový pracovný týždeň – zmeňte svoj život

Tak som konečne po dlhej dobe prečítal knihu “Čtyřhodinový pracovní týden” od Tima Ferrisa a musím povedať, že ma dosť zaujala a odporúčam ju každému. Obsahuje totiž veľké množstvo zaujímavých myšlienok, ktoré môžu určitým spôsobom zmeniť váš pohľad na prácu a samozrejme aj pohľad na život.

Tim Ferris - Štvorhodinový pracovný týždeň

Je to zatiaľ najdlhšia kniha akú som čítal (cez 400 strán), čiže ju asi neprečítate zo dňa na deň, aj keď popisuje aj to, ako sa naučiť rýchlejšie čítať. Ale poďme späť ku knihe, ktorá síce ponúka veľmi chytľavý názov, no v skutočnosti ani po prečítaní knihy nebudete pracovať 4 hodiny týždenne. Čas však aplikovaním rôznych metód, ktoré sú popísane v knihe ušetriť môžete, veci sa proste často dajú robiť jednoduchšie a efektívnejšie.

Pravdupovediac si už nepamätám čo všetko bolo v knihe, keďže som ju čítal niekedy v roku 2011 a teraz je rok 2013, ale spomínam si na paretov princíp 80/20, outsourcovanie a tzv. minidôchodky. Osobne knihy čítam takým štýlom, že pri jednotlivých úsekoch rozmýšľam ako by som danú vec mohol uplatniť v podnikaní ja a pri tejto knihe som rozmýšľal naozaj často.

20% činností, čo robíte, vám prináša 80% zisku
70% známky v škole záleži od 30% učiva
80% času nosíme 20% nášho oblečenia
90% inovácií vyvára 10% ľudí
95% sťažností prichádza od 5% zákaznikov

Paretovo pravidlo – zvýšte svoju efektivitu

Život nie je fér a presne na toto poukázal taliansky ekonóm Vilfredo Pareto svojou formulkou, ktorá hovorila, že 80% bohatstva vlastní 20% ľudí. Časom sa zistilo, že Paretovo pravidlo neplatí len pre ekonomiku, ale aj pre mnohé ľudské činnosti. Občas je to samozrejme v iných pomeroch (napr. 70/30, 90/10 a podobne), ale v podstate je to o tom istom. Takže už iba prísť na to, ktorých 20% to je a či fakt chceme robiť iba to čo nám prináša prospech.

Outsourcovanie alebo delegovanie práce

Ferris v knihe svoj život outsourcoval do Indie, čo je v našich slovenských alebo českých podmienkach trošku mimo, ale aj tu môžeme niektoré úlohy, ktoré nám zaberajú zbytočne veľa času preniesť na iných ľudí. Môžeme napríklad delegovať písanie článkov, programovanie, pridávanie obsahu alebo čokoľvek iné, čo veľmi nevyžaduje naše znalosti. Tieto veci súčasne môžeme automatizovať a ušetriť tak kopec času.

Outsourcujete niečo alebo to máte v pláne?

Minidôchodky – vyberte si dôchodok už teraz

Ferris tvrdí, že ľudia v skutočnosti nechcú byť milionári, chcú však podobne žiť. A preto ponúka ideu “novodobých boháčov”, teda ľudí, ktorí nechcú tráviť 40 rokov v práci, aby následne oddychovali v dôchodku. Užívať si treba v mladosti, čakanie na oddych v dôchodku je nuda. Dnes už nemusíte pracovať len z kancelárie. V dnešnej dobe môžete čoraz častejšie pracovať z domu, prípadne cez internet a to je možnosť ako stráviť čas cestovaním a spoznávaním nových vecí. Stačí mať odvahu a vyskúšať to.

Peniaze majú hodnotu len vtedy, ak si ich máte čas užiť.

Ak si dobre spomínam, tak kniha Štvorhodinový pracovný týždeň ma zaujala hlavne tým, že ponúka zaujímavý pohľad na problémy, ktoré rieši mnoho ľudí a donúti vás zamyslieť sa nad sebou a svojim životom. Myslím, že kniha určite stojí za prečítanie. Je však na vás čo si z nej zoberiete, ale myslím, že to bude hlavne motivácia na zmeny, ktoré by vám mohli pomôcť v osobnom, ale i pracovnom živote.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Vložiť komentár