Návod: Ako používať proxy adresu na sledovanie tv zo zahraničia

Pár rokov dozadu, niekedy medzi 2004-2005, som si chcel pozrieť nejaké video, ktoré bolo dostupné iba pre amerických divákov, a tak som začal hľadať spôsob ako by sa dalo pozrieť zo Slovenska. Práve vtedy som objavil proxy programy, ktoré menili IP adresu na počkanie a vyriešil svoj problém.

Ako nastaviť proxy adresu v prehliadači

V tej dobe som zistil aj to, že na zmenu IP adresy nepotrebujem žiadny program, stačila mi na to proxy adresa, ktorú som zadal do nastavení prehliadača. Dnes už proxy využívam len zriedka, a to hlavne na sledovanie iVysilani.cz, teda programov, ktoré sú dostupné iba pre územie ČR. Ale poďme k návodu, v ktorom sa s vami podelím o môj spôsob na pozeranie videí cez proxy.

Takže najčastejšie blokovaným programom bývajú športové podujatia ako futbal (Liga Majstrov), hokej (ms v hokeji). Presne u tohto typu podujatí nemá Česká televízia autorské práva na vysielanie mimo ČR, a preto musím používať proxy na sledovanie tv zo zahraničia. Osobne používam ako hlavný prehliadač Google Chrome, ale v tomto prehliadači sa proxy adresa nastavuje zbytočne zložito, a tak tento návod bude len pre prehliadače Firefox a Opera.

Ako funguje proxy? Je to bezpečné?

Osobne sa v týchto technológiách veľmi nevyznám, takže napíšem len môj dojem ako to funguje. Proxy funguje ako sprostredkovateľ medzi vami a cieľovým webom, teda po zadaní proxy adresy sa vaša slovenská IP adresa zmení napr. na českú IP adresu a povolí vám napríklad spustenie hokeja Česko-Rusko.

V tomto momente by som chcel upozorniť, že väčšina proxy adries je pomerne pomalá, ale to vám nemusí vadiť, lebo často ju  potrebujete len na načítanie stránky, následne vám to už pôjde vašou normálnou rýchlosťou internetu. Viac o proxy sa dočítate na wikipedii v tomto článku. K bezpečnosti sa taktiež neviem vyjadriť, spolieham sa na to, že antivír by prípadnu hrozbu detektoval a zatiaľ som s tým problém nemal, takže to považujem za pomerne bezpečné. Ale možno sa len mýlim, každopádne to používam už pomerne veľa rokov.

Ako vyzerá proxy adresa?

Keďže tento návod by mal byť pochopiteľný pre všetkých, tak na začiatok uvediem tvar klasickej proxy IP adresy, ktorý vyzerá obvykle nejako takto: 93.91.55.89:8080 alebo 89.190.74.250:3128. Teda klasická IP adresa:port, na ktorom proxy server beží. Tieto 2 čísla portov (8080 a 3128) používam najčastejšie.

Najľahší spôsob na získanie proxy adresy

Proxy IP adresa sa dá získať na tzv. “proxy listoch” teda weboch, ktoré zbierajú a triedia proxy ip adresy. Medzi moje najobľúbenejšie proxy listy patria tieto:

 • xroxy.com (v roletovom menu vyberte krajinu, teda Country – napr. Czech Republic)
 • proxynova.com (v menu z All Countries vybrať Czech Republic)
 • ďalší jednoduchý spôsob je napísať do google “proxy list czech” a následne na niektorej stránke nájsť vhodnú proxy adresu

Občas sa stane, že proxy adresa je extrémne pomalá alebo nefunguje. Vtedy odporúčam skúsiť ďalšiu.

Ako zadať proxy adresu do prehliadača?

Ak nemáte prehliadač opera ani mozilla firefox, tak si ich najskôr jeden z nich stiahnite a nainštalujte.

Návod pre Operu: Opera -> kliknúť vľavo hore na logo -> Možnosti -> Nastavenia -> Rozšírené voľby -> Pripojenie -> Proxy servery -> Označiť HTTP a zadať proxy IP adresu, port a potvrdiť. (viď obrázok nižšie alebo video na konci článku). Následne stačí otvoriť stránku, ktorú chcete cez proxy pozerať. Odporúčam, aby ste si ju otvorili skôr a po zadaní proxy iba refreshli (F5, prípadne ctrl+F5)

Opera - nastavenie proxy adresy

Návod pre Mozilla Firefox: Mozilla Firefox -> kliknúť vľavo hore na nápis Firefox -> Možnosti -> Možnosti -> Spresnenie -> Sieť -> Nastavenia -> Označiť Ručné nastavenie serverov proxy a zadať do kolonky HTTP proxy IP adresu a port. Potvrdiť cez OK a otvoriť napríklad stránku iVysilani.cz a priamy prenos hokeja, ktorý práve beží 🙂

Firefox - nastavenie proxy adresy

Videonávod na nastavenie proxy v prehliadači Opera

V skutočnosti sa celý tento návod dá popísať v jednom obrázku, ale už veľmi dlho som to chcel mať detailne zhrnuté na blogu, aby som to už nikomu nemusel vysvetľovať. 🙂

Dnes už vyzerá prehliadač opera inak, takže na zmenu IP adresy odporúčam použiť firefox.

Sledovanie TV cez VPN

Neviem presne, ktorá VPN služba má slovenské IP adresy, ale český avast ponúka program Securline VPN, cez ktorý si môžete nastaviť napríklad Českú IP adresu, a sledovať tak napríklad živé prenosy tv cez ivysilani.cz.

Stačí si stiahnuť Avast Securline VPN a zaregistrovať sa – pravdepodobne vám to ponúkne 60 dní zdarma, ale musíte zadať aj číslo karty. Ale to môžete samozrejme do 60 dni zrušiť a ani potom nič neplatiť.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

6 komentárov k “Návod: Ako používať proxy adresu na sledovanie tv zo zahraničia”

 1. Zdravim, skusal to to na iprime.cz ale tam to nefunguje. Islo mi hlavne o archiv vyvolenych a kamery ktore 2 tyzdne isli ale zrazu uz len pre uzenie CR. Ale aj pri pouziti tohoto navodu stale vypie to iste ze len pre CR.Da sa to nejak inak nastavit aby to slo?

  Odpovedať
  • Asi tam majú nejaké zabezpečenie navyše, ktoré okrem IP adresy overuje aj niečo iné. Takže s týmto ti neporadím… Teda vlastne poradím… Prestaň pozerať vyvolených a skús nájsť nejakú zaujímavejšiu činnosť 🙂

   Odpovedať
   • dik za odpoved, nieco este skusam… cez nejake proxy vypisuje aj inu spravu “neplatny pristupovy token, prosim obnovte stranku” ale uz nic o inej krajine.
    Ono nejde len o vyvolenych ale aj o komplet archivy na iprima. napriklad dokumnety prima zoom a pod. Ale inak je fakt ze som fanusik reality show a tie kamery som casto sledoval.

    Odpovedať

Vložiť komentár