Ako ušetriť čas pri počúvaní podcastov a videí? (rady a tipy)

Čas je našou najcennejšou komoditou, a preto je dôležité nájsť spôsoby, ako ho efektívne využiť. Jedným zo spôsobov, ako ušetriť čas, je zvýšiť rýchlosť prehrávania pri počúvaní podcastov a videí. Pre fajnšmekrov aj filmov a seriálov – skúšal som tu a občas stále používam. V tomto článku sa dozviete, ako jednoduchým nastavením rýchlosti môžete výrazne zvýšiť svoju produktivitu a stále si uchovať vnímanie obsahu.

Ako nastaviť zrýchlené prehrávanie videí

Rady a tipy pre efektívne počúvanie

Pri zvyšovaní rýchlosti prehrávania podcastov a videí je dôležité mať na pamäti niekoľko tipov, aby ste si uchovali efektivitu a porozumenie obsahu.

Udržanie porozumenia pri vyšších rýchlostiach prehrávania

Zvýšenie rýchlosti prehrávania nemusí viesť k strate porozumenia obsahu, ale treba na to ísť postupne. Ak sa vám zdá určitá rýchlosť príliš rýchla, skúste postupne zvyšovať rýchlosť a prispôsobovať sa postupne – kľudne dni alebo týždne. Obvykle sa ale už po niekoľkých minútach sa váš mozog prispôsobí a budete schopní porozumieť aj pri vyšších rýchlostiach.

Zvýšenie produktivity a úspora času

Jednou z hlavných výhod rýchlejšieho počúvania podcastov a videí je zvýšenie vašej produktivity a úspora času. Pri zvýšenej rýchlosti prehrávania môžete počúvať a sledovať viac obsahu za kratší časový úsek. To je veľmi užitočné, ak sa snažíte dohnať veľké množstvo podcastov alebo videí. Niektorí ľudia dokážu videá počúvať dokonca aj 2,5 až 3-násobne zrýchlené. Samozrejme záleží od toho ako rýchlo sa v podcaste či videu štandardne hovorí. Moja obľúbená rýchlosť počúvania podcastov je 1,8x, ale videá počúvam často dvohnásobne, lebo youtube mám takto prednastavený.

Rcýhlosť prehrávania podcastov

Nezabúdajte, že nie každý absorbuje informácie rovnakým spôsobom. To, čo je normálne pre jedného človeka, môže byť pre iného dokonca nepríjemné.

Výhody rýchlejšieho počúvania

Zvýšenie počtu počutých podcastov a sledovaných videí

Jednou z najväčších výhod rýchlejšieho počúvania je možnosť počúvať viac podcastov a sledovať viac videí za kratší čas. Ak ste obmedzení časom, zvýšenie rýchlosti prehrávania vám umožní spracovať viac obsahu a získať nové informácie v krátkom čase. Môžete sa ľahko dohnať so svojimi obľúbenými podcastmi a nezmeškať žiadne zaujímavé videá.

Zefektívnenie učenia a získavanie nových informácií

Rýchlejšie počúvanie je tiež skvelým spôsobom, ako zefektívniť svoje učenie a získavať nové informácie. Pri počúvaní vzdelávacích podcastov alebo sledovaní tutoriálových videí môžete zvýšiť rýchlosť prehrávania a rýchlo spracovať užitočné vedomosti. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť efektívnejšiu učebnú rutinu a získať viac poznatkov v krátkom čase.

Ako zvýšiť rýchlosť prehrávania?

Možnosti zvýšenia rýchlosti prehrávania na YouTube

YouTube je jednou z najobľúbenejších platform pre zdieľanie a sledovanie videí. Ak chcete zvýšiť rýchlosť prehrávania videí na YouTube, tak tam máte rovno v prehrávači niekoľko možností. Môžete zvoliť rýchlosť prehrávania v rozpätí od 0,25x až po 2x. Táto funkcia vám umožňuje prehrávať videá rýchlejšie, čím šetríte čas. Zároveň si môžete vybrať rýchlosť prehrávania, ktorá vám najviac vyhovuje a stále si zachovať porozumenie obsahu.

Ako počúvať zrýchlene podcasty?

Všetky štandardné podcastové aplikácie ako apple podcasts, google podcasts, spotify, pocketcasts (moja najobľúebenejšia aplikácia), overcast a podobne majú štandardnú funkciu na zvýšenie rýchlosti podcastu od 1,1x až po 2x. Takže s týmto nastavením nebudete maž vôbec žiadny problém.

Zrýchlite čas videí cez rozšírenie v Google Chrome

Ak používate prehliadač Chrome, môžete si nainštalovať rozšírenie, ktoré vám umožňuje zvýšiť rýchlosť prehrávania akéhokoľvek videa. Toto rozšírenie funguje nielen na YouTube, ale aj na iných platformách video obsahu. Stačí nainštalovať toto rozšírenie do vášho prehliadača a jednoducho nastaviť želanú rýchlosť prehrávania. Týmto spôsobom môžete rýchlo zvýšiť rýchlosť prehrávania a ušetriť čas pri sledovaní videí na rôznych platformách. Sám mnoho rokov používam Video Speed Controller. Dnes už je dostupný aj na firefox či microsoft edge (pre ms odporúčam povoliť google chrome eshop – funguje to lepšie).

Video speed controller - zrýchľovanie videí

Prečo nestrácať čas počúvaním na 1x rýchlosti?

Mnohí ľudia sa možno obávajú, že zvýšenie rýchlosti prehrávania vedie k strate kvality zvuku alebo porozumenia obsahu. Avšak, rýchlejšie počúvanie nie je len o skrátení času, ale aj o efektívnom spracovaní informácií. Tu sú niektoré dôvody, prečo by ste nemali strácať čas počúvaním na 1x rýchlosti:

  • Úspora času: Zvýšenie rýchlosti prehrávania vám umožňuje získať viac informácií za rovnaký časový úsek.
  • Zachovanie porozumenia: S praxou sa váš mozog dokáže prispôsobiť vyššej rýchlosti prehrávania a stále si uchovávať porozumenie obsahu. Na začiatku si možno budete vyžadovať krátku adaptáciu, ale postupne sa naučíte efektívne vnímať a spracovávať informácie pri vyšších rýchlostiach. Keď časom budete počuť podcast na 1x rýchlosti, tak sa vám zaručene bude zdať pomalý.

Záver

Rýchlejšie počúvanie podcastov a videí je skvelým spôsobom, ako ušetriť čas a efektívne spracovať informácie. Nastavenie vyššej rýchlosti prehrávania vám umožňuje získať viac obsahu za kratší časový úsek a zefektívniť svoje učenie či zábavu. S praxou časom zabudnete, že vôbec počúvate niečo zrýchlene a bude vám to pripadať úplne prirodzené. Samozrejme z času na čas, ak je mozog unavený je fajn znížiť trochu rýchlosť a spomaliť. Nemusíte sa hnať za čo najväčším množstvom vypočutých videí či podcastov, ale vo finále je to veľmi užitočná vec počúvať podcasty zrýchlene.

PS: Ak nechcete šetriť čas počúvaním, tak môžete šetriť čas čítaním. Napírklad web podcastnotes.org robí zrhnutia kvalitných podcastov v angličtine. A keď anglicky neviete, tak tu samozrejme máte prekladač. Sú tam fakt kvalitné zhrnutia.

Často kladené otázky o zrýchlenom počúvaní?

Je bezpečné počúvať podcasty a videá pri vyšších rýchlostiach?

Áno, je bezpečné počúvať podcasty a videá pri vyšších rýchlostiach, ak ste si na to zvykli a stále si uchovávate porozumenie obsahu. Na začiatku si môže vyžadovať trochu cviku a prispôsobenia, ale postupne sa naučíte efektívne spracovávať informácie aj pri vyšších rýchlostiach.

Aké sú výhody rozšírení do prehliadača na zvýšenie rýchlosti prehrávania videí?

Veľkou výhodou je to, že si môžete nastaviť ľubovoľnú rýchlosť prehrávania. Nie ste obmedzený štandardnými preddfinovanými nastaveniam. Ako ďalšia výhoda sa určite dá označiť to, že fungujú aj na videách či mp3, kde žiadne ovládanie rýchlosti ináč nemajú. Rozšírenie proste pridá do prehliadača funkciu navyše. Výhodou sú aj klávesové skratky, ktorými sa dá rýchlosť jednoduho meniť.

Ako môžem využiť rýchlejšie počúvanie vo svojom každodennom živote?

Rýchlejšie počúvanie môže byť veľmi prospešné vo vašom každodennom živote. Môžete ho využiť na zvýšenie svojej produktivity a efektívnosti. Napríklad pri počúvaní audiokníh, vzdelávacích podcastov alebo sledovaní videí môžete zvýšiť rýchlosť prehrávania a získať viac informácií za kratší čas. Taktiež si môžete vytvoriť učebnú rutinu, kde využívate rýchlejšie počúvanie na zdokonaľovanie sa v rôznych oblastiach. Ušetrený čas potom môžete venovať ďalšiemu sebarozvoju alebo napríklad upratovaniu domácnosti a umývaniu riadu.

Môže rýchlejšie počúvanie ovplyvniť moju schopnosť porozumieť cudziemu jazyku?

Rýchlejšie počúvanie môže na začiatku vyžadovať väčšiu pozornosť a prispôsobenie sa, ale s časom sa váš mozog dokáže prispôsobiť vyššej rýchlosti prehrávania. Pokiaľ sa učíte cudzí jazyk, môže byť užitočné postupne zvyšovať rýchlosť prehrávania a trénovať svoje porozumenie. V každom prípade je dôležité nájsť pre vás vhodné tempo, pri ktorom si stále uchováte schopnosť správne porozumieť jazyku.

5/5 - (1 vote)
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *