Najlepší AI chatboti a alternatívy k ChatGPT

Umelá inteligencia (AI) je dnes bežnou súčasťou našich životov, či už ide o odomknutie telefónu pomocou rozoznania tváre alebo zadávanie príkazov hlasovým asistentom ako Google Home. Teraz však môžeme využiť AI aj na písanie rôznych textov, učenie sa nových vecí ale kľudne aj na tipy ako niečo naprogramovať. ChatGPT je jedným z výrazných hráčov v tejto oblasti a inšpiroval mnohých konkurentov k vytvoreniu vlastných chatbotov AI.

Najlepší AI chatboti

Výsledkom je, že dnes máme k dispozícii množstvo chatbotov s umelou inteligenciou, ktorí dokážu vykonávať rôznorodé úlohy a ponúkajú nám široké možnosti. V tomto článku som zostavil zoznam najlepších AI chatbotov, ktorých aktuálne máme.

1. ChatGPT – možno najlepší AI chatbot

ChatGPT je konverzačný chatbot s umelou inteligenciou od spoločnosti OpenAI, ktorý dokáže vytvárať texty na základe akýchkoľvek zadaných podnetov a generovať e-maily, eseje, básničky, nákupné zoznamy, listy a mnoho ďalšieho.

Okrem toho, že pre vás ChatGPT píše, tak sa s vami rozprávať o jednoduchých alebo zložitých témach, ako napríklad “Je slnko žlté?” alebo “Aký je zmysel života?”. ChatGPT dokáže písať a ladiť kód, a dokonca riešiť zložité matematické rovnice. Najlepšie na tom je, že služba je momentálne pre verejnosť úplne zdarma, pretože je stále vo fáze výskumu a zberu spätnej väzby.

Veľkou nevýhodou je, že chatbot je niekedy pre svoju obrovskú popularitu vyťažený. ChatGPT Plus (za 20 eur mesačne) však poskytuje používateľom všeobecný prístup aj v čase špičky, keď je bezplatná verzia vyťažená. A zároveň ponúka viac funkcií.

2. Google Bard – najlepší chatbot na písanie?

Spoločnosť Google sa už dlho zúčastňuje na pretekoch v oblasti umelej inteligencie a disponuje súborom funkcií umelej inteligencie, ktoré už implementovala v celom sortimente svojich produktov.

Bard sa môže pripojiť na internet na vyhľadávanie zdrojov (dokonca ponúka praktické tlačidlo, ktoré vám umožní “vygoogliť si to”), čo je veľká devíza. Výsledky vyhľadávania môžu dokonca zobrazovať obrázky priamo v okne chatu. Umožňuje tiež upraviť výzvu po jej odoslaní a ponúka až tri návrhy každého výstupu, takže si môžete vybrať ten najlepší. Dokáže sledovať históriu vašich konverzácií a môžete ich zdieľať s ostatnými.

Svoje výzvy môžete exportovať do dokumentu Google alebo do návrhu Gmailu. Keď nájdete výstup, ktorý vyzerá dobre na prácu, kliknite na ikonu zdieľania a vyberte jedno z týchto miest určenia. Výstup pristane plne naformátovaný a pripravený na použitie. Plus google pravidelne do Barda pridáva nové funkcie.

3. Bing AI chat – chatovací asistent od Microsoftu

Microsoft Bing AI chatbot je jedným z najvýkonnejších AI chatbotov na trhu. Pracuje na rovnakom modeli ako ChatGPT-4 od OpenAI, ale ponúka aj niekoľko ďalších funkcií ako prístup k internetu, odkazy na zdroje alebo dokonca generovanie obrázkov.

4. Perplexity

Perplexity AI je bezplatný chatbot s umelou inteligenciou, ktorý je pripojený k internetu, poskytuje zdroje a má veľmi príjemné používateľské rozhranie.  Používanie chatbota je jednoduché a priamočiare. Všetko, čo musíte urobiť, je zadať svoj príkaz do poľa opýtať sa na čokoľvek, aby ste mohli začať.

Vďaka rozsiahlym výzvam, ktoré dáva používateľom na vyskúšanie je to skvelý chatbot na experimentovanie a skúšanie nápadov. Napríklad pod textovým poľom má časť “Populárne teraz”, kde obsahuje najobľúbenejšie podnety a novinky. Stačí na nich kliknúť, aby ste sa o danej téme dozvedeli viac a mohli o nej chatovať. Okrem toho Perplexity poskytuje otázky k súvisiacim témam, na ktoré môžete kliknúť, aby konverzácia pokračovala.

5. Claude

Claude je vylepšený chatbot s umelou inteligenciou od spoločnosti Anthropic. Spoločnosť bola podporená Googlom, čím sa stala konkurentom OpenAI. Claude nepoužíva model LLM v tradičnom zmysle. Namiesto toho používa súbor tzv. vlastných techník AI, ktoré zahŕňajú neurónovú sieť, tréningové údaje a ďalšie. Zameriava sa pritom viac na prirodzenú konverzáciu. Claude aktuálne nemá prístup na internet a je obmedzený svojimi dátami.

6. Llama 2

Po úspechu systému Llama spoločnosť Meta predstavila komunite open-source systém Llama 2. Tentoraz spoločnosť vydala predtrénované aj vyladené modely s parametrami od 7B do 70B. Podporuje kontext s dĺžkou 4096 tokenov. V porovnaní so starším modelom má Llama 2 dvojnásobnú dĺžku kontextu a je natrénovaný na 2 biliónoch tokenov.

Čo sa týka schopností, Lama 2 má silnú pozíciu v oblasti uvažovania a kódovania. V benchmarku HumanEval však výrazne zaostáva za modelmi GPT-4 a dokonca aj GPT-3.5. Spomedzi všetkých modelov s otvoreným zdrojovým kódom je Llama 2 jedným z najsilnejších základných modelov, ktorý predstavuje tvrdú konkurenciu pre ChatGPT. Určite by ste ho mali vyskúšať a zistiť, či vám Llama 2 dokáže nahradiť ChatGPT.

7. Jasper Chat

Spoločnosť Jasper už nejaký čas pôsobí v oblasti vytvárania obsahu s umelou inteligenciou a medzi používateľmi sa dobre ujala. Okrem funkcií generovania obsahu a ďalších služieb má však Jasper aj pomerne nového chatbota.

Táto alternatíva ChatGPT s príznačným názvom Jasper Chat je tiež založená na GPT 3.5, okrem iného na viacerých jazykových modeloch, a jej partnerom je OpenAI. Na rozdiel od ChatGPT, ktorý môže efektívne používať ktokoľvek, bol však JasperChat vytvorený pre podniky, aby im pomohol zlepšiť reklamy, marketing a podobných vecí.

8. Chatsonic

Chatsonic je jednou z najnovších a pomerne rozsiahlych alternatív ChatGPT, ktorá sa v poslednej dobe objavuje. Bola postavená na ChatGPT, a preto zdedila jej obrovský potenciál. Tento chatbot s umelou inteligenciou však prichádza podporený väčším množstvom funkcií a širšími znalosťami, pretože má prístup na internet, čo je niečo, čo predchádzajúca aplikácia stále nedokáže.

Schopnosť vypisovať odpovede pomocou výsledkov z internetu dáva aplikácii Chatsonic možnosť rozptýliť správne informácie, vďaka čomu je o niečo menej náchylná na chyby. Chatbot s umelou inteligenciou si tiež pamätá konverzácie a čerpá z nich pri pokračovaní toku. Dokonca sa dodáva so 16 rôznymi persónami, od účtovníka po básnika, pre prípad, že máte chuť viesť konverzáciu s rôznymi ľuďmi.

Okrem textu má aplikácia Chatsonic zabudovaný aj generátor obrázkov, ktorý z vami zadaných podnetov vytvorí slušné obrázky. Bot síce nie je zadarmo, ale každý deň vám poskytne 25 generácií zadarmo. Okrem toho môžete túto pôsobivú alternatívu ChatGPT využívať pomocou jej rozšírenia pre prehliadač a aplikácie pre Android.

9. YouChat

Používateľské rozhranie YouChat pripomína stránku s výsledkami vyhľadávania Google. Rozdiel je v tom, že okrem tradičných kariet s vyhľadávaním videí, správ a obrázkov je tu aj karta pre chat s umelou inteligenciou.

Po zadaní výzvy a prijatí výstupu si môžete prezrieť zoznam výsledkov webového vyhľadávania na pravej strane obrazovky. V spodnej časti nájdete aj kontextové tlačidlá, ktoré otvoria napríklad zbierku príspevkov na Reddite o danej téme alebo mapy so špendlíkmi všetkých diskutovaných miest. Ak sa vám páči jednoduchosť ChatGPT, môže vám to pripadať trochu preplnené, ale na rýchlejšie prehľadávanie množstva informácií je to skvelé.

Podobne ako ChatGPT, aj YouChat má históriu chatu a svoje vyhľadávania môžete zdieľať s ostatnými. Ak si želáte, aby Google už mal chat s umelou inteligenciou podobný Bingu, YouChat stojí za pozornosť.

10. GitHub Copilot X

Github Copilot X je riešenie spoločnosti pre programátorov, ktorí sa ocitli v koncoch s rozumom. Copilot je založený na koncepte automatického dokončovania, ale ide oveľa ďalej. Nástroj ako taký pomáha programátorom tým, že navrhuje a dopĺňa kód a celé funkcie v reálnom čase. Považujte Copilot X za nástroj na pomoc pri blokovaní programátorov.

Github Copilot je založený na najnovšom modeli GPT-4 od OpenAI a bol vycvičený na miliónoch riadkov kódu. Copilot je kompatibilný so všetkými populárnymi platformami kódovacích editorov vrátane VS Code, Visual Studio, Neovim a JetBrains. Táto intuitívna alternatíva ChatGPT dokáže generovať syntax aj v rôznych jazykoch vrátane Javascript, PHP, BASH a ďalších.

GitHub tiež predstavil chat a hlas pre Copilot, ktorý používateľom poskytne skúsenosti podobné ChatGPT, a dokonca aj GitHub Copilot Voice, kde môžu vývojári verbálne zadávať výzvy v prirodzenom jazyku. Môžete jednoducho požiadať Copilot X o vylepšenie kódu a on vám ho navrhne v reálnom čase.

Okrem písania kódu dokáže Copilot X poskytnúť používateľom hĺbkovú analýzu a vysvetlenie blokov kódu pomocou technológie GPT-4. Podporuje žiadosti o stiahnutie, odpovedá na otázky týkajúce sa dokumentácie a poskytuje personalizované prostredie pre vývojárov. Cena aplikácie Copilot je 10 USD mesačne pre jednotlivcov a 19 USD mesačne na používateľa pre firmy.

5/5 - (2 votes)
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *