iPhone vs Android (štatistiky)

Vo svete smartfónov už roky trvá rivalita medzi spoločnosťami Apple a Google. Apple ponúka iPhony s iOS, ktoré sú dostupné výhradne pre jeho smartfóny. Na druhej strane je Android dostupný na rôznych smartfónoch od rôznych značiek, od lacných až po prémiové verzie.

iPhone vs Android - štatistiky

V súčasnosti existuje viac ako 1 miliarda aktívnych telefónov iPhone a viac ako 3 miliardy aktívnych zariadení so systémom Android.

V tomto článku sa pozrieme bližšie na najnovšie štatistiky o podiele na trhu medzi iPhone a Androidom, počte používateľov smartfónov iPhone a Android, predajoch iPhone a Android smartfónov a ďalšie štatistiky.

Štatistiky iPhone vs Android (hlavné body)

  • Začiatkom roku 2024 má Android celosvetový podiel na trhu 70,69% .
  • V USA majú iPhony podiel na trhu 60,77%.
  • V súčasnosti je aktívnych viac ako 1 miliarda telefónov iPhone a viac ako 3 miliardy zariadení so systémom Android.
  • Smartfóny so systémom Android predstavovali v 4. štvrťroku 2023 56% všetkých celosvetových predajov smartfónov.

Podiel iPhone vs Android na celom svete

Podľa najnovších údajov dominuje na globálnom trhu smartfónov Android so 70,69% podielom, zatiaľ čo iPhone (iOS) má 28,58% podiel na trhu.

Android po prvýkrát v roku 2015 tvoril viac ako polovicu trhu mobilných operačných systémov s podielom 53,65 % a naďalej dominoval ako najpoužívanejší mobilný operačný systém medzi používateľmi na celom svete.

Podiel iPhone vs Androidu na Slovensku

iPhone (iOS) aktuálne na Slovensku dosahuje hranicu 22,93% a android vládne slovenskému trhu s podielom 76,24%.

Podiel na trhu iPhone vs Android na Slovensku

Zdroj: StatCounter

Predaj smartfónov iPhone verzus Android po celom svete

Od 4. štvrťroka 2023 tvorili smartfóny so systémom Android 56% štvrťročného celosvetového predaja smartfónov, zatiaľ čo trhový podiel smartfónov iPhone dosiahol v tom istom štvrťroku 37%.

Predaj smartfónov iPhone verzus Android vo vybraných krajinách

Podľa údajov spoločnosti Kantar o predaji smartfónov za 4. štvrťrok 2023 prevýšil trhový podiel iPhonu Android na 2 trhoch: v USA a Austrálii, čo predstavuje 55,7 % a 50,3 % predaja mobilných zariadení v krajine.

Na ostatných trhoch zahrnutých do analýzy bol Android najlepšou voľbou medzi spotrebiteľmi, ktorí si kúpili smartfón vo 4. štvrťroku 2023.

Podiel iOS a androidu vo svete

Zdroj: Kantar.com

Počet dostupných aplikácií pre iPhone vs Android

V App Store je v súčasnosti pre používateľov iPhonov na celom svete k dispozícii na stiahnutie približne 1,8 milióna aplikácií. Počet dostupných aplikácií v obchode Google Play pre používateľov systému Android predstavuje 2,44 milióna.

Zdroje: Apple , Statista

Výdavky na iPhone vs Android App

Predpokladá sa, že spotrebiteľské výdavky (vrátane platených aplikácií, nákupov v aplikácii, predplatného) v App Store pre používateľov iPhone dosiahnu v roku 2024 124 miliárd $, zatiaľ čo výdavky na aplikácie v službe Google Play pre používateľov Androidu budú v roku 2024 dosahovať 51 miliárd dolárov.

Výdavky na používateľov iPhone predstavovali 68,13 % všetkých spotrebiteľských výdavkov na mobilné aplikácie, zatiaľ čo Android zostal s 31,87 % podielom celosvetových výdavkov na aplikácie v roku 2024.

Tu je podrobný rozpis spotrebiteľských výdavkov na mobilné aplikácie v App Store a Google Play od roku 2021:

Výdaje iPhone a andorid

Zdroj: Sensor Tower

Najpredávanejšie smartfóny so systémom Android vs iOS (iPhone)

Podľa Counterpoint Research sú 7 z 10 najpredávanejších smartfónov na svete modely iPhone fungujúce na iOS, zatiaľ čo ostatné 3 sú smartfóny Samsung s operačným systémom Android.

SmartfónOperačný systémPodiel na trhu
iPhone 14iOS3,9 %
iPhone 14 Pro MaxiOS2,8 %
iPhone 14 ProiOS2,4 %
iPhone 13iOS2,2 %
iPhone 15 Pro MaxiOS1,7 %
iPhone 15 ProiOS1,4 %
iPhone 15iOS1,4 %
Galaxy A14 5GAndroid1,4 %
Galaxy A04eAndroid1,3 %
Galaxy A14 4GAndroid1,3 %

Zdroj: Counterpoint Research

Záver

Je jasné, že smartfóny so systémom Android dominujú na globálnom trhu smartfónov, ale iPhony sú na mnohých trhoch stále populárne.

Okrem toho používatelia iPhone majú tendenciu míňať viac na mobilné aplikácie v porovnaní s používateľmi systému Android.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa bude časom vyvíjať a či si Android udrží vedúce postavenie najpoužívanejšieho mobilného operačného systému.

5/5 - (1 vote)
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *