Viete, že strava a správanie psa spolu úzko súvisia? To, čo dostáva do misky, ovplyvňuje nielen jeho zdravie, ale aj náladu, energiu a schopnosť zvládať stresové situácie.

Niektorí majitelia psov venujú veľkú pozornosť výcviku, no zabúdajú na to, že aj správne zvolené krmivá pre psov ovplyvňujú správanie ich miláčika. V tomto článku sa pozrieme na to, ako výživa ovplyvňuje správanie psa. Tak poďme na to!
Ako vplýva strava na správanie vášho psa?
Správanie psa je úzko prepojené s jeho vnútorným biochemickým prostredím. Esenciálne aminokyseliny, tuky a vitamíny priamo ovplyvňujú produkciu neurotransmiterov v mozgu, ako je serotonín a dopamín, ktoré sú zodpovedné za náladu a celkový psychický stav zvieraťa. Ak nedostáva dostatok kvalitných živín, nervový systém môže byť v nerovnováhe. To sa zvykne prejaviť ako zvýšená nervozita, podráždenosť alebo problémy so sústredením.
Nadbytok umelých farbív, konzervanty a lacné sacharidy majú na správanie vášho štvornohého miláčika negatívny dopad. Štúdie ukázali, že psy, ktoré konzumujú nekvalitnú stravu s vysokým obsahom rafinovaných cukrov a chemických prísad, majú sklony k hyperaktivite a výkyvom nálad. Nevyvážený pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín zase podporuje zápalové procesy v tele a ovplyvňuje nielen zdravie kĺbov, ale aj schopnosť psa zvládať stresové situácie.
Poznáte tieto 3 mýty?
„Strava nemá vplyv na správanie psa, dôležitý je len výcvik.“
Výcvik je nepochybne dôležitý, ale bez správnej výživy aj menej efektívny. Pokiaľ pes nemá dostatok živín, jeho mozog nefunguje optimálne a učenie mu môže ísť ťažšie. Kvalitné bielkoviny, vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny podporujú mozgové funkcie a pomáhajú lepšie zvládať nové povely.
„Hyperaktivita psa je vždy dôsledkom jeho povahy, nie stravy.“
Strava má vplyv aj na úroveň aktivity psa. Krmivá s vysokým obsahom nekvalitných sacharidov môžu spôsobovať prudké výkyvy hladiny cukru v krvi, čo sa môže prejaviť ako extrémna hyperaktivita nasledovaná únavou. Pomaly stráviteľné sacharidy a dostatok bielkovín pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu energie počas celého dňa.
„Ak pes dostáva veľa mäsa, bude agresívny.“
Tento mýtus pochádza z mylnej predstavy, že mäso podporuje lovecký inštinkt a agresivitu. V skutočnosti pes mäso potrebuje ako hlavný zdroj bielkovín. Odporúčame však vyberať kvalitné zdroje bez umelých prísad.
Strava teda zohráva v správaní psa obrovskú úlohu. Ak chcete, aby bol ten váš pokojný a sústredený, zamerajte sa na kvalitné krmivo.