Vplyv AI na spoločnosť: Súčasný stav a budúcnosť

V posledných rokoch sme svedkami neskutočných pokrokov v oblasti umelej inteligencie (AI). Pre niektorých je to známkou svetlejších zajtrajškov, zatiaľ čo iní sa obávajú, že môže mať negatívne dôsledky. Ako sa stalo, že práve teraz zažívame taký strmý nárast vývoja AI? A čo nás čaká v budúcnosti? V tomto článku sa pozrieme na kľúčové faktory, ktoré prispeli k explózii AI, a ako by sme mohli využiť túto technológiu na zlepšenie života ľudí na celom svete.

Pohľad do budúcnosti AI

Prečo teda AI exploduje práve teraz?

Existujú štyri dôvody, ktoré je dôležité pochopiť:

 1. Výpočtový výkon: Zatiaľ čo sa výkon výpočtov za posledných 50 rokov zdvojnásobil každých 12 až 24 mesiacov (Mooreov zákon), len nedávno (posledných 5 rokov) je dostatok výpočtového výkonu na spustenie dnešných algoritmov hlbokého učenia.
 2. Obrovské množstvo označených údajov: Globálne údaje sa každé dva roky zdvojnásobujú a očakáva sa, že v roku 2025 dosiahnu 175 zettabajtov (175 miliárd miliónov megabajtov). Nielenže ide o veľké množstvo údajov, ale sú to aj označené údaje, umožňujúce školenie súčasných veľkých jazykových modelov (LLM).
 3. Demonetizované náklady na školenie: Náklady na školenie týchto systémov AI za posledných päť rokov klesli o 99,5% a to je fakt obrovský skok.
 4. Masívne investície: V roku 2021 spoločnosti investovali 160 miliárd dolárov do AI. Odhaduje sa, že do roku 2030 bude mať globálny trh s AI hodnotu 1,6 bilióna dolárov.

Videli sme, ako ChatGPT stúpol z 0 na 100 miliónov používateľov len za dva mesiace.

Dôkaz nadvlády AI:

Potrebujete viac dôkazov o sile AI? Nižšie uvediem len pár nedávnych udalostí, ktoré by sa dali označiť ako “Dôkaz nadvlády AI”:

 • ChatGPT zloží advokátsku skúšku, americkú lekársku licenčnú skúšku a Whartonovu záverečnú skúšku MBA. Pre porovnanie, americká lekárska skúška zvyčajne vyžaduje štyri roky lekárskej fakulty a potom niekoľko ďalších rokov praxe. ChatGPT to dokázal za dva mesiace .
 • GPT-4, najnovší model OpenAI vydaný minulý mesiac nás ľudí porazil o 75% alebo viac v celom rade ďalších skúšok.
 • Systém AI poráža špičkových lekárov v súťaži diagnostiky nádorov v Číne. AI správne diagnostikovala 85% nádorov len za 18 minút v porovnaní so špičkovými neurológmi, ktorí dosiahli presnosť 64% za 50 minút. AI už možno aj dnes je najlepším diagnostikom.
 • Umelá inteligencia AlphaCode od DeepMind prekonáva ľudských kóderov. Keď sa postavila proti viac ako 5 000 ľudským účastníkom, AI prekonala 45% odborných programátorov.
 • AI dokáže naklonovať váš hlas len z 3 sekúnd zvuku. AI Vall-E od Microsoftu dokáže syntetizovať váš hlas pomocou iba 3 sekundovej zvukovej vzorky a zachovať intonáciu, emócie a štýl hlasu.
 • Nedávno vydaná poloautonómna AI Auto-GPT úplne odstraňuje potrebu písania výziev. Auto-GPT, ktorý je založený na GPT-4 funguje prostredníctvom stanovovania cieľov, pričom AI generuje a plní úlohy po zadaní daného cieľa. Od vytvárania a dokončovania zoznamov úloh až po objednávanie jedla a rezerváciu letov.
 • AI navrhne potenciálny liek na rakovinu za 30 dní. Výskumníci použili AlphaFold a platformu na objavovanie liekov Pharma.AI na navrhnutie a syntézu potenciálneho lieku na liečbu hepatocelulárneho karcinómu (HCC), najbežnejšieho typu primárnej rakoviny pečene.

A každý deň sa deje plno iného pokroku. Tá rýchlosť pokroku je úchvatná.

„Spoločnosti Google a Microsoft idú naplno do generatívnej AI ako základom ich budúcnosti. Nie je tu žiadne „ešte sme tu príliš skoro“, spoločnosti s biliónmi dolárov menia celú svoju stratégiu a zameranie.“

Emad Mostaque, generálny riaditeľ, Stability AI

Microsoft začiatkom tohto roka investoval 10 miliárd dolárov do OpenAI a Bing je teraz poháňaný AI a narúša online vyhľadávanie. Bing má teraz viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov denne.

Spoločnosť Google je už mesiace v pohotovosti, aby bránila svoje podnikanie v oblasti vyhľadávania pred Microsoftom, OpenAI a ďalšími. Spoločnosť vydala svojho vlastného chatbota Bard poháňaného AI začiatkom tohto roka a len nedávno urobila dve kľúčové oznámenia. Po prvé, Google vytvára nové vyhľadávacie nástroje poháňané AI ako súčasť svojho projektu „Magi“. Po druhé, spoločnosť konsoliduje všetky svoje výskumné divízie AI do Google DeepMind.

Medzitým Elon oznámil novú spoločnosť AI s názvom X.ai, ktorá je konkurentom OpenAI.

Samotná Stability AI práve vydala svoj balík open source veľkých jazykových modelov (LLM), v rozsahu od 3 miliárd do 7 miliárd parametrov.

Prečo na tom záleží?

Generálny riaditeľ Alphabet Sundar Pichai povedal: “Umelá inteligencia by mohla mať pre ľudstvo hlbšie dôsledky ako elektrina alebo oheň.”

A ja s tým celkom súhlasím.

Do konca tohto desaťročia budú existovať dva druhy spoločností: tie, ktoré plne využívajú AI, a tie, ktoré zanikli.

Výber je na každom z nás.

V nasledujúcich rokoch budú mať najväčší vplyv podnikatelia, tvorcovia a lídri, ktorí pracujú s technológiou. Máme obrovskú príležitosť využiť AI pre dobro.

Čo vytvoríte? Ako pozdvihnete ľudstvo?

5/5 - (1 vote)
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *