Total Commander + SFTP + návod na kopírovanie nastavení TC na nový počítač

Od konca leta 2012 sme s kamošom na spoločné weby začali používať Český-hosting.cz, a tak som na odporúčanie začal používať bezpečnejší SFTP namiesto FTP. Pôvodne som sa tomu bránil, že načo to je vôbec dobré, ale neskôr som podľahol, kedže inštalácia do Total Commandera (TC) bola pomerne jednoduchá + je to prakticky to isté, možno ešte jednoduchšie ako používať FTP. Tento návod píšem hlavne pre seba, aby som v budúcnosti vedel ako sa to dá spraviť jednoduchšie, keďže prvý krát som SFTP plugin pridával zbytočne zložito. Postup je testovaný na Windows 8 (64-bit).

Total Commander + SFTP

Návod na povolenie SFTP v Total Commanderi

  1. Stiahnuť SFTP plugin na stránke http://www.ghisler.com/plugins.htm
  2. Kliknúť na zip archív s pluginom v TC, aby sa sám otvoril a nainštaloval. Následne kliknúť na OK. (predtým som ho kopíroval a inštaloval ručne)
  3. Na správne fungovanie SFTP ešte potrebujete 2 súbory (libeay32.dll and libssh2.dll), ktoré treba skopírovať do zložky, kde je nainštalovaný SFTP plugin. (napr. C:\Program Files\totalcmd\plugins\wfx\sftpplug). Tieto dll knižnice nájdete napr. v archíve na stránke: curl.haxx.se (stiahnuť a rozbaliť posledný súbor vo win32 označený ako libcurl) alebo jednoduchšie ak stiahnete priamo tento archív 64-bit dll, kde sa tieto súbory taktiež nachádzajú.
  4. Samotné SFTP nájdete v TC cez Počítače v sieti – Secure FTP. Kontá na SFTP už hádam zvládnete vytvárať aj sami.

Pri vytváraní konta odporúčam, aby ste ho zabezpečili (Protect password with password manager) cez nejaké dlhšie hlavné heslo, aby sa k vašim údajom nikto nedostal ako v minulosti, keď boli problémy so staršími verziami TC a vírusom, ktorý kradol heslá z FTP. Od verzie 7.5 je možnosť pridať hlavné heslo, ktoré myslím dostatočne rieši tento problém.

Ako skopírovať nastavenie TC do iného počítača?

Ak sa vám nechce ručne prepisovať nastavenia TC alebo FTP kontá pri novej inštalácii na iný počítač, tak po otvorení TC kliknite na “Pomocníka” vpravo hore a následne si otvorte v menu kolonku “Čo je to Total Comander”. V nej uvidíte samozrejme info o programe a informáciu o tom, ktoré súbory treba skopírovať na nový počítač, aby sa preniesli nastavenia. V mojom prípade som uvidel súbory wincmd.ini a wcx_ftp.ini. Ak ich neviete nájsť, tak si cez Konfigurácia – Možnosti – Zobrazenie zapnite zobrazovanie skrytých súborov. Ak používate SFTP, tak samozrejme skopírujte aj stfpplug.ini, ktorý sa nachádza v tej iste zložke.

C:\Users\Martin\AppData\Roaming\GHISLER\wincmd.ini
C:\Users\Martin\AppData\Roaming\GHISLER\wcx_ftp.ini
C:\Users\Martin\AppData\Roaming\GHISLER\stfpplug.ini

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Vložiť komentár