Návod: Ako nakupovať na AliExpress? (tipy a skúsenosti)

Nakupovanie rôznych tovarov z Číny je v posledných rokoch veľmi obľúbené vďaka svojej jednoduchosti. Dnes nemáte problém kúpiť z Číny rôznu elektroniku, oblečenie, šperky, hodinky, autodoplnky, hračky alebo športovú výbavu. Ako však dobre, lacno nakúpiť a hlavne bez obáv nakúpiť? To všetko vám popíšem v tomto článku, v ktorom bude vysvetlený a popísaný prakticky celý proces nákupu v internetovej tržnici AliExpress.com – teda prakticky najväčšom eshope na svete.

Čo je AliExpress.com?

AliExpress.com je vlastne obrovský eshop, ktorý zastrešuje množstvo malých predajcov z celej Ázie. Je to taký čínsky ebay s tým, že sa tam predáva iba nový tovar. AliExpress patrí pod rokmi preverenú skupinu Alibaba Group, a tak sa nemusíte obávať, že sa jedná o podvod.

Prečo je nakupovanie na AliExpress bezpečné?

Výhoda nakupovania na tejto stránke spočíva v tom, že peniaze nedostáva predávajúci priamo, ale až potom keď potvrdíte prijatie tovaru. Peniaze teda drží po dobu napr. 30 dní spoločnosť Aliexpress, pričom keď sa vyskytne nejaký problém (napr. tovar nepríde), tak nemajú problém peniaze do 30 dní vrátiť. Funguje to tak, že po objednaní tovaru začne plynúť doba, do ktorej má byť objednávka doručená – vy tak po doručení tovaru môžete potvrdiť prijatie – ak ho do stanovej doby nepotvrdíte, tak bude potvrdené automaticky. O týchto termínoch vás samozrejme upozornia aj emailom.

Netvrdím, že tam na žiadneho podvodníka nenarazíte (možno 1 zo 100 predajcov), ale keď sa budete riadiť tipmi, ktoré tu uvediem, tak sa šanca značne znižuje. Pričom aj samotný Aliexpress sa snaží maximálne zabrániť nejakým podvodníkom a to aj tým, že vám vie bezproblémov vrátiť peniaze. AliExpress proste nie je podvod.

TIP: Na AliExprese nábytok výhodnejšie nenakúpite. V takom prípade si vyberte nábytok na drevko.sk – overený slovenský predajca a výrobca.

Hodnotenie je základ úspešného nákupu

Alfou a omegou správneho nákupu pri podobných stránkach je hodnotenie predajcu a tovaru. Pi každej vecičke na stránke máte uvedené hodnotenie predajcu a samozrejme aj hviezdičky od ľudí, ktorý daný výrobok zakúpili. Určite sa týmito hodnoteniami pri nákupe riaďte a nekupujte od výrobcov, ktorý zatiaľ nemajú žiadne hodnotenia.

Koľko stojí poštovné?

Poštovné je často zadarmo, ale záleží samozrejme od tovaru, ktorý chcete kúpiť. Väčšinou si môžete zvoliť rôzne spôsoby prepravy, pričom si objednávku môžete dať poslať aj kuriérom cez DHL, ale to bude samozrejme drahšie. Osobne väčšinou nechávam zaslať tovar zadarmo (15-60 dní). Pričom v 90% prípadoch mi to pošlú najneskôr do 3 týždňov (často 2 týždne).

Clo a dph pri nákupe z Číny

DPH sa oficiálne platí pri výrobkoch nad 22 eur a clo pri výrobkoch nad 150 eur. Pričom podľa mojich skúseností ak nakupujete pre osobnú spotrebu, tak sa stáva, že niekedy ani pri výrobku čo vás stále 30-50 eur nebudete platiť dph.

Ovšem už som platil dph keď som objednával 5ks elektronických súčiastok, ktoré sa u nás nedali zohnať. Funguje to tak, že vám domov príde list o tom, že máte predložiť, koľko ste zaplatili. Pričom stačí spraviť screenshot zo stránky (odfotiť stránku) kde je uvedená platba a poslať im to emailom. Následne vám dajú preplatiť 20% tejto hodnoty + nejaké 3-4 eurá za to, že to museli riešiť.

Pri nákupe tovaru nad tých 150 eur ešte okrem dph zaplatíte aj clo, ktoré je stanovené pre každý druh výrobku zvlášť, ale väčšinou sú to jednotky %. Napríklad hodinky majú tuším 4,5%. Clá pre jednotlivé typy tovaru si môžete pozrieť na tejto stránke.

Ako nakupovať na Aliexpress?

Stránka AliExpress.com je v angličtine, takže najlepšie je mať aspoň nejaké základy angličtiny. Ak žiadne nemáte, tak môžete skúsiť vpravo hore prepnúť na češtinu. Stránku vám potom preloží do češtiny prekladač od googlu (následne to pre vás bude celkom použiteľný web). Celkovo ak niečo neviete alebo niečomu nerozumiete, tak určite odporúčam, aby ste si to skúsili preložiť cez stránku translate.google.com.

 • Registrácia – vpravo hore kliknite na „Join“ alebo v češtine na „Pripojiť“. Následne vyplňte meno, priezvisko, email (2 krát) a opíšte overovací kód. Meno samozrejme bez diakritiky.
 • Vyplnenie poštovej adresy – Prihláste sa na stránke a tam kde vpravo hore vidíte svoje meno, tak kliknite na „My AliExpress“, resp. „Môj Aliexpress“. Otovrí sa vám prakticky nová stránka, kde v ľavom menu nájdete „Shipping Address“ alebo „Poštová adresa“. Tam následne pridáte svoju poštvú adresu. (Meno a priezvisko, krajina, ulica, mesto, opät krajina, psč a číslo mobilu v tvare 421….)
 • Vyberanie tovaru – buď vyhľadajte po anglicky čo vlastne chcete, alebo môžete prechádzať kategóriami. Napr. zadáte „watch“ teda hodinky a môžete vyberať. Odporúčam odklinuť „1 pice – 1ks“, prípadne „top-rated – najlepšie hodnotení predajcovia“. Ale všetko je samozrejme na vás, zakliknite si tam čo uznáte za vhodné. Takisto môžete radiť predajcov podľa počtu objednávok, či hodnotení, prípadne podľa ceny. Každý predajca má iné ceny. Uvedomte si aj to, že napríklad pri väčších odberoch môžu byť veci lacnejšie a preto cena môže byť iná. Uvidíte ju až pri kliknutí na odkaz. Nezabúdajte ani na to, že pod popisom a fotkami každého výrobku môžete nájsť aj recenzie kupujúcich.
 • Platba za tovar – platiť je možné napríklad kartou Visa či Mastercard. Určite máte obavy z podobnej platby kartou, zvlášť v čínskom eshope. Ale môžem vás ubezpečiť, že sa nie je čoho báť, keďže u tejto spoločnosti dednne nakupujú možno aj milióny zákazníkov z celého sveta. Určite nemajú dôvod práve vás nejako okrádať. Pri platbe za tovar môžete poslať predávajúcemu aj nejakú poznámku. Napríklad ja som mu posielal, že chcem pri cyklodrese inú veľkosť pre cyklonohavice a inú veľkosť pre vrchnú časť dresu.

Aliexpress a fejky či napodobeniny

Na AliExpress nájdete prakticky všetko možné, takže tam nájdete aj rôzne napodobeniny. Napríklad značky adidas, nike, puma, swarovski, atď… Pri týchto veciach však nakupujte opatrne, keďže takéto napodobeniny vám môžu zastaviť na colnici. Pri 1ks to ešte často prejde, ale ak by ste takto nakupovali viac kusov, tak by mohol byť problém s tým, že to zabavia a zničia to. Vy tak môžete prísť zbytočne o peniaze.

Moja skúsenosť ohľadne nákupu hodiniek (na podobnej stránke ako aliexpress – dhgate.com) za nejakých 40 eur bola asi taká, že na webe výrobca pri hodinkách na obrázku vymazal logo. Takže hodinky vyzerali celkom zaujímavo. Keď mi to došlo domov, tak asi v pohode prešlo colnicu a mal som doma nejaké „rolex hodinky“. Proste niekedy replika bezproblémov prejde. Chcel som proste noname (bezmené) hodinky a to, že mi prišla napodobenina rolexiek ma sklamalo. Takže na toto si pri hodinkách dávajte pozor – predajca občas zámerne vymaže logo značky z fotky).

Pár slov na záver

Väčšinou na AliExpress a ďalších podobných webov nakupujem len drobnosti za pár dolárov, pri ktorých približne viem odhadnúť kvalitu. Kvalita závisí dosť od od typu výrobku – to že je niečo z číny samozrejme nemusí znamenať, že to je nekvalitné. Veď vlastne väčšina vecí je dnes z Číny.

Napríklad som kupoval viacero cyklistických dresov a môžem porovnať s kvalitou čo som kúpil na Slovensku za 3 násobnú cenu, tak je prakticky rovnaká a lepšia by bola asi len keby som zaplatil 5 krát viac. Čo je práve pri cyklodrese, ktorý sa dosť zvykne opotrebovať používaním fakt veľké číslo – radšej objednám 5 ks z Číny.

Osobne by som vám neodporúčal kupovať cez to nejaké mobily, tablety, notebooky či inú podobnú elektroniku lebo fakt neviem aká je tam kvalita. Osobne som to ani nikdy neskúšal kupovať a možno je dobrá, ale podobné veci fakt radšej na Slovensku. Ženy možno zaujme v rôzna bižutéria, hodinky, či nejaké šaty, topánky, kabelky, plavky a podobne. V týchto prípadoch je to tiež len o tom, že či chcú ušetriť, prípadne či vedia zhodnotiť kvalitu. Ináč rád nakupujem aj nepotrebné blbosti do domácnosti a u tých väčšinou zistím, že ich fakt nepotrebujem.

Dovoz tovaru z Číny

Ak chcete dovážať tovar z Číny a predávať na Slovensku, tak vás možno zaujme kniha Dovoz zboží z Číny od českého autora, ktorý v nej popisuje ako legálne a bezpečne importovať tovar z číny v rámci zákonov. Je to síce pomerne drahá kniha, ale určite tam nájdete informácie, ktoré vám veľmi dobre poslúžia práve pri podobom podnikaní. Stále je to proste lacnejšie ako si všetko overovať na vlastnej koži.

PS: Ak by ste mali nejaké otázky ohľadne nakupovania na Aliexpress, tak ich pridajte do komentárov.

4.5/5 - (59 votes)
Facebook
Twitter

422 Odpovedí

 1. zdravím .. mam taky problem že mi nedošla sms o stiahnuti peňazí z účtu. všetko ostatne priebieha v poriadku len toto ma zaujíma že čo s tým teraz?

 2. Chcel by som sa opýtať keď chcem tovar ktorý stojí 5€ ale ja by som potreboval 6kusov dá sa vyhnuť plateňiu Dph tým že vytvorím dve obiednavky a rozdelím to tak ? Napr keby použijem pri druhéj obiednavne inu dodaciu adresu?

 3. Pred necelým mesiacom som si objednávala ruksak v hodnote 16€ a teraz mi napísali že objednávka bola zrušená, pretože im do 13.10. neprišla platba, pritom ja som platila hneď ako som to objednala, tak nechápem čo sa stalo.. Chcela by som sa preto opýtať či mi peniaze vrátia.

 4. Ahoj ,chcem sa opýtať ,prečo Ali express požiadal o kontrolu kreditnej karty keď som zaregistrovaná ani nie celý rok a je tam aj údaj do kedy je karta plátna?

 5. Ahojte 🙂 dnes som si objednala viac kusov tovaru na aliexpress v hodnote spolu 24€. Chcela som len vedieť, že keď sa nejedná o cenu jedného tovaru ale viacerých od rôznych predajcov, tak či mi aj tak príde ten hnusný papier z colnici 🙁

 6. Dobrý deň, objednala som si jeden produkt, peniaze mi odišli z účtu. Ale v rámci procesu overovania na aliexpress som objednávku zrušila do 24 hodín. Čakala som na peniaze ale peniaze mi späť neprišli. Tak som písala na zákaznícky servis a tam mi odpísali že sa mám obrátiť na svoju banku. Že do aliexpress peniaze neprišli lebo som objednávku zrušila ešte v procese verifikácie. Máte s týmto nejakú skúsenosť?

 7. ie mi niekto poradiť? Chcem nakupovať cez aliexpres mám slovenskú sporiteľnu a nechce mi akceptovať platbu. Čo mám robiť?

 8. Ahoj,chcem sa opýtať čo robiť ked´mi Aliexpress poslal peniaze na účet za tovar ktorý mi neprišiel v stanovenej dobe. Neskôr mi tovar prišiel.Tak mám peniaze aj tovar.Čo mi navrhnete ?

 9. Ahojte, zrejme tu už moja otázka bola položená, no len pre istotu:
  Awaiting Shipment sa ukazuje pri objednanom tovare. To znamená, že mám čakať na dodanie tovaru. Ukazuje mi to 56 dní. To znamená, že až za toľko dní mi príde tovar?
  Ďakujem

 10. Dobrý deň, objednala som si 2 zimne bundy od toho isteho predajcu, jedna mi už prišla a na druhu čakam do teraz. Nákup podľa cesty stojí od 1.12. a píše : “Departure from Outward Office of Exchange… prvá bunda tam stála len pár dní , druhá ostala na tom statuse doteraz. Predajca mi už druhy krát predĺžit lehotu. Ako daľej? Viem to ukončiť a chcieť spať peniaze alebo kde to viazne? Ďakujem.

 11. čaute všetci
  mate niekto skúsenosti s tým že :
  Predávajúci mi stále predlžuje tu dobu ochranu nakupu a preto nemožem žiadať o peniaze. Ked predajcu kontakujem povie mi že tovar je na ceste ale čakam už asi 3 mesiace a tovar stále nikde

 12. Objednal som tovar ale platba sa neuskutočnila našťastie ,pretoze som si nevsimol ze preprava stoji 55€ sle pre istotu som im napisal spravu e rusim objednavku a nech neposielaju tovar a ze draha je preprava (okrem ineho od konkretneho predajcu velakrat dom objednal ten isty tovar a preto automaticky som isiel na platbu az ked neprebehla tak som si vsimol mojou nepozornosťoz ze kolo tam stoji prerava takze predajca vie ze objednavam tam tovar atd) a toto mi nakoniec pridlo ako odpoved ze :
  Thank you for your patronage, please complete the payment ASAP, so as to delivery in time, to make sure that you can sign for it ASAP.
  A neviem ako kde a čo mam teda zrušiť?!?!

 13. Objednavku som hned aj zrušil až po tom som im napisal spravu (pre istotu) a odpisal mi co som vam uz vyssie poslal ale pre tovare vzdy visí text ze :without payment this order will be cancelled after 19day ……

 14. mama otazku ohladom tovaru?pise mi ze dodavatel spracuvava moju objednavku a odpocitava sa cas.co v takom pripade ked ten cas skonci

 15. Zdravim,chcem sa opytat,prvykrat som nakupovala z aliexpresu…po objednavke som klasicky zadala udaje…stiahlo mi cca 95 € za cely nakup a potom som mala v kolonke orders awaiting payment,tak som pitvrdula tie polozky a znova mi stiahli peniaze z uctu za kazdu polozku zvlast,cize som zaplatila dvojnasobok :(…da sa to nejako zrusit aby mi vratili vsetky peniaze spat??mam tam niektore polozky,ze uz su odoslane;ale este sa mi tam neodratavaju dni…alebo aspon aby mi vratili tie duplovane platby??? :(…vdaka za pomoc

 16. Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj problém spočíva v uplatnení zľavy, ktorú mi poskytuje predajca. V minulosti nebol problém. Postupovala som ako pri platbe až do záverečného kroku. To znamená, že som neklikla zaplatiť. Predajcovi sa moja objednávka zobrazila a aj mne v mojich objednávkach s povinnosťou platby. Čakala som až mi predajca cenu upraví v košíku. Dostala som mail, že moja cena bola upravená. Dala som zaplatiť znovu a platba prebehla so zľavou od predajcu. Po určitej dobe, ak som prišla k poslednému kroku moja objednávka sa mi nezobrazuje v celkových objednávkach a ani predajca ju nevidí, takže mi nemôže ani upraviť cenu v košíku. Ďakujem za odpoveď.

 17. Prosim vas chcel by som sa opytat led objednavam z aliexpresu
  Za cinsku ¥menu tak budem platit aku sumu taka je stanovena v cinskej mene alebo v eurach a budem o 400€viacej
  Cinska mena je napisa a 97,471¥ a to je 12€ tam som sa len chcem spytat ktore budem platit ??

 18. Prosim vas chcel by som sa opytat led objednavam z aliexpresu
  Za cinsku ¥menu tak budem platit aku sumu taka je stanovena v cinskej mene alebo v eurach a budem o 400€viacej
  Cinska mena je napisa a 97,471¥ a to je 12€ tam som sa len chcem spytat ktore budem platit ??

 19. chcela by som sa opýtať na moj problem. objenavala som z alliexpresu saty , vestu a male radia. vsetko som to nahadzala do kosika ale zaplatila som iba jedny saty. vsetko mi to vsak prislo cize aj nezaplatene veci. co s tým? dakujem za odpoved.

 20. Ahoj…objednavala som prvý krát…konkretne len na skušku malý šperk….cca7€…objednávka prebehla v poriadku, platba odišla, dokonca vidím pod daným výrobkom aj transakciu na SK, no ked sa prihlasim do svojho účtu vobec mi tam nefiguruje žiadna objednávka, vobec nič….nechápem…už prešiel mesiac, ani tovar, ani peniaze, nič…neviem na koho sa obrátiť, písla som aj na contact seller, ale vkuse mi vypisuje, že nesprávnemu človeku píšem…ach…prvý krát taká naprd skusenosť….čo robiť? Rad 😀

 21. Chcem sa opýtať, DPH sa platí nad hodnotu 22 EUR za zásielku alebo hodnotu 1 tovaru? Objednala som si zvlášť 2 veci a aj zvlášť zaplatila, čiže 2 objednávky, v iné dni. Zistila som, že je to od jedného predávajúceho a on zrejme aby ušetril náklady tak poslal obe 2 veci naraz. Ďakujem.

  1. Tuším sa počíta hodnota balíku. V minulosti som tak objednával 5ks nejakého tovaru, tak som musel platiť clo. Ale všetko záleží od náhody, niekedy to proste neriešia.

 22. Dph sa plati nad 22 eur pri nahodnom zadrzani balika,kde by si mohli vyziadat prefotenie platby z internetbankingu,kde by som im pre istotu poslala len tu ktora je totozna s danym sledovacim cislom.A na IB sa neuvadza pocet kusov,len v samotnych objednavkach.A to ze to poslal spolu vy nemusite vediet.Ale pre istotu treba takto objednavat ked uz je iste ze tu prvu odoslal.Ale clovek sa vzdy uci.Clo sa plati az nad 150 eur-len na okraj.

 23. Ďakujem za odpovede. Predajca to ešte fyzicky neodoslal, stále tam svieti, že to len elektronicky Zadal dopravcovi. Predajcovi som hned písala, nech to pošle v balíkov podľa objednávok kvôli hodnote balíka, ale neodpovedá a vidím, že zásielky majú stále to iste 1 tracking number. Času mal dosť, poslať to správne, ale keď neodpovedá …

 24. Dobrý deň, objednala som si bundu cez Ali. Nemala problém s platenim. Tovar mi prišiel a takýmto mailom :Order Id (neuvadzam)- Package arrived in destination country

  Dear ……,
  Package arrived in destination country, for more information you can track it here.

  ORDER NUMBER:

  TRACKING NUMBER :

  View detail tracking information

  Chcem sa spýtať, že keďže mi prišiel tovar na sk. Musím si ho vyzdvihnúť na colníci alebo mi príde na adresu alebo ísť poň na poštu s číslom “order number”Prijednávaní tovaru bolo uvedené, že je doprava zdarma…

 25. Zopar veci som uz objednal a zatial prislo skoro vsetko az doteraz….objednal som som tovar 10.12.2017 s tym ze by mal dojst za 21-39dni.9.2.2018 som otvoril spor lebo nic nedoslo zasielka sa neda sledovat a uplynula 60dnova lehota ktoru garantuje alipay(vraj po 60dnoch vratia platbu).Zial natahuju cas predavajuci mi radi cakat(co som odmietol predpokladam ze nic neposlal iba drzia moje peniaze) a alipay predlzil lehotu do 23.2.2018 s tym ze vtedy dojde k ukonceniu sporu a peniaze mi budu vratene az 3.3.2018.Skoro 3mesiace cakania a natahovania pricom som mal uz mat davno peniaze vratene doteraz nemam ani tovar ani peniaze.Keby si niekto myslel ze chcem pokazit meno cinanov dokazy mam …screen obrazovky s celou historiou objednavky a nieje problem ho poskytnut….Tento komentar ma sluzit ako varovanie ze aj nieco take sa moze stat…

 26. Chcem nakupovať cez ali, ale registrácia trvá nejako dlho. Len sa to koliesko krúti a nič nerobí. Už mám z toho riadne nervy.

 27. Dobry, kedze mi nedodali tovarv lehote, otvorili sme Debat a, prisiel mi refund-vratili mi plnu sumu na moj ucet, avsak za par dni mi prisiel tovar, co s tym?
  dakujem za radu

 28. DPH sa platí za jeden balík,teda zásielku,ked jej hodnota presiahne 21€.Ked sa jena objenávka rozdelí na niekolko balíkov a cena jedného balíka je do 21€,nič neplatíte.

 29. Prečo mi nechce odoslať platbu z Visa karty.. Všetko som správne zadala.. Mam nejak zablokovaný kartu? Ze nemôžem platiť cez net?

 30. chcem sa opýtať, keď mi do mailu pred 2 týždňami došla správa objednávka prišla do vašej krajiny ako dlho trvá kým mi ju doručia a akým spôsobom?
  Neviem teraz, že kde vlastne ten tovar je

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *