Emocionálna inteligencia – Daniel Goleman (podrobné zhrnutie knihy)

Emócie hrajú v našich životoch kľúčovú úlohu, často oveľa väčšiu, než si uvedomujeme. Nie sú len prítomné v situáciách lásky alebo hnevu, ale sprevádzajú nás každý deň – formujú naše rozhodnutia, interakcie a spôsob, akým vnímame svet.

Kniha - Emocionálna inteligencia

Schopnosť rozpoznať a zvládať vlastné emócie, ako aj rozumieť pocitom druhých, je známa ako emocionálna inteligencia. Táto schopnosť je čoraz viac považovaná za kľúčový faktor úspechu nielen v osobnom živote, ale aj v profesionálnom svete. Emocionálna inteligencia ovplyvňuje, ako sa učíme, komunikujeme, riešime konflikty a ako dokážeme zvládať stresové situácie.

Hlavné prínosy emocionálnej inteligencie v každodennom živote.

KategóriaVplyv emocionálnej inteligencie
Osobný rozvojSchopnosť zvládať vlastné emócie a dosiahnuť osobné ciele, sebamotivácia a rozvoj sebauvedomenia
Sociálne interakcieSchopnosť empatie, pochopenie pocitov druhých, efektívna komunikácia a riešenie konfliktov
Akademický úspechLepšie známky vďaka schopnosti zvládať stres, lepšie sebariadenie a ovládanie impulzov
Pracovné prostredieZlepšenie schopnosti vedenia, efektívnejšie riadenie tímov, riešenie problémov a vyššia produktivita
ZdravieZníženie stresu, lepšie zvládanie úzkosti a hnevu, nižšie riziko srdcových ochorení a posilnený imunitný systém
Spoločenský vplyvZníženie miery delikvencie a kriminality, pozitívny vplyv na rozvoj detí a zdravú spoločnosť

Emócie sú dôležité; pomáhajú nám učiť sa nové veci, porozumieť ostatným a nútia nás konať

Brzdia nás emócie? Urobili by sme lepšie, keby boli naše emócie odstránené a my by sme sa stali bezcitnými, logickými bytosťami? V skutočnosti sú emócie pre nás životne dôležité, pretože nám poskytujú výhody, ktoré nám pomáhajú viesť naplnený život. Jednou z takýchto výhod je spôsob, akým nám emócie pomáhajú učiť sa z našich spomienok.

Keď náš mozog ukladá skúsenosti, nezhromažďuje len fakty. Zaznamenáva aj naše pocity a tieto pocity nám pomáhajú poučiť sa z našich skúseností. Napríklad, ak sa malý chlapec dotkne horúceho sporáka, zažije intenzívnu bolesť. Myšlienka, že sa v budúcnosti dotknete iného sporáka, bude so sebou niesť spomienku na tú spaľujúcu bolesť. Preto mu jeho emócie, dúfajme, zabránia urobiť to znova.

Ďalšou hodnotou emócií je spôsob, akým nám pomáhajú interpretovať pocity druhých, čo môže pomôcť pri predpovedaní ich činov. Predstavte si napríklad, že čelíte nahnevanému mužovi. Z jeho reči tela – možno z jeho zaťatých pästí alebo hlasného hlasu – môžete vyčítať jeho emocionálny stav. Keď to viete, môžete predvídať jeho budúce činy; môže byť napríklad pripravený niekoho udrieť.

Poslednou výhodou, ktorú nám dávajú naše emócie, je pud konať. Vyžadujeme ich, aby sme mohli rýchlo reagovať na situáciu. Vezmite si toho nahnevaného muža z predchádzajúceho príkladu. Ak máme pocit, že môže byť blízko výbuchu násilia, naše emócie v nás vyvolajú pocit ohrozenia alebo dokonca hnevu, čím nás pripravia na rýchlu reakciu, ak by vyzeral, že sa chystá zaútočiť.

Ľudia, ktorí stratili schopnosť emócií, strácajú aj túžbu konať. Napríklad v minulom storočí mnohí psychiatrickí pacienti podstúpili operáciu mozgu nazývanú lobotómia, ktorá oddelila dve oblasti mozgu, ktoré sú životne dôležité pre emocionálne spracovanie. Výsledkom operácie bolo, že pacienti stratili iniciatívu a chuť konať, ako aj veľkú časť svojej emocionálnej kapacity.03:07

Niekedy naše emócie môžu brániť nášmu úsudku alebo nás prinútiť konať iracionálne.

Naše emócie sú dôležitým nástrojom na pochopenie a interakciu s naším prostredím. Sú však tiež chybné a môžu nás viesť k chybám. Jedna taká chyba nastane, keď sa staneme príliš emocionálnymi. Aby sme mohli robiť správne úsudky, musíme myslieť jasne. Ako žonglér, naša myseľ dokáže zvládnuť len toľko vecí naraz.

A keď sme v stave zvýšených emócií, naša myseľ je bombardovaná alarmujúcimi myšlienkami a znepokojivými obrazmi. Nie je tu teda priestor na racionálne uvažovanie a náš úsudok je zahmlený. Napríklad, keď sa bojíte, môžete zistiť, že prehnane reagujete na situácie a myslíte si, že sú nebezpečnejšie, než v skutočnosti sú. To je dôvod, prečo, keď sa bojíte, môžete si pomýliť plachtu na pracej linke s duchom.

Emocinálna inteligencia - abstraktný obraz

Ďalšou chybou spôsobenou našimi emóciami je, keď konáme náhle skôr, ako máme možnosť jasne posúdiť situáciu. Keď informácie vstúpia do nášho mozgu, zlomok z nich obíde oblasť zodpovednú za racionálne myslenie – neokortex – a priamo vstúpi do emocionálneho mozgu. Ak vníma tieto informácie ako hrozbu pre nás, emocionálny mozog nás môže spustiť, aby sme konali náhle, bez konzultácie s naším mysliacim mozgom. To je dôvod, prečo môžete vyskočiť z kože, keď ste v tmavom lese a kútikom oka uvidíte zvláštnu postavu.

Posledný spôsob, akým nás môžu naše emócie viesť k iracionálnemu správaniu, je, keď sme ovplyvnení zastaranými emocionálnymi reakciami. Naša emocionálna myseľ reaguje na situácie v súčasnosti na základe minulých skúseností, aj keď sa podmienky zmenili. Napríklad z chlapca, ktorý bol v škole fyzicky šikanovaný, môže vyrásť silný muž, no stále sa cíti ohrozený bývalým tyranom. Takže hoci emócie sú dôležité, môžu prevziať kontrolu nad našou mysľou a narušiť racionálne myslenie. Potrebujeme preto niečo, čo nám pomôže ich efektívne zvládnuť.

Emocionálna inteligencia vám umožňuje riadiť svoje emócie a využiť ich na dosiahnutie vašich cieľov.

Ako teda môžete využiť silu svojich emócií bez toho, aby vás premohli? Potrebujete emocionálnu inteligenciu (EI), pretože vám umožňuje rozpoznať a riadiť svoje pocity bez toho, aby ste sa nimi riadili. Prvým aspektom emocionálnej inteligencie je schopnosť rozpoznať a pomenovať svoje pocity.

Tento krok je nevyhnutný na to, aby ste dokázali zvládnuť svoje emócie.

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí nie sú schopní rozpoznať svoje vlastné pocity, sú náchylnejší na násilné výbuchy. Keď ste schopní rozpoznať svoje emócie, musíte si uvedomiť, čo ich spôsobuje. Vaše pocity v situácii často závisia od toho, ako o nej premýšľate. Ak vás napríklad na ulici prejde váš priateľ a neuzná vás, môžete si hneď myslieť, že vás ignoruje zámerne. To vás môže rozčúliť alebo dokonca nahnevať.

Ak sa však zamyslíte nad tým, prečo vás neuznal, možno nájdete iné dôvody, vďaka ktorým budete menej naštvaní. Priateľ vás napríklad možno nevidel, pretože bol stratený v myšlienkach a nesústredil sa na svoje okolie. Keď začnete rozpoznávať a zvládať svoje pocity, emocionálna inteligencia vám môže pomôcť sústrediť sa na dosiahnutie určitých cieľov.

Predstavte si napríklad, že potrebujete napísať prácu na univerzitu. Teba vás veľmi nebaví a oveľa radšej by ste radšej išli na filmový festival. Emocionálna inteligencia vám môže pomôcť zvládnuť tieto rôzne pocity. Hoci vás téma nudí, môžete sa na to skúsiť pozrieť z iného uhla. Možno je tu jeden aspekt témy, ktorý vás nadchne. Okrem toho, keď viete, ako sa vo vás filmový festival bude cítiť, môžete potešenie odložiť a ušetriť si svoj potenciálny pôžitok, kým naň nebudete mať čas. Študenti, ktorí si takto zvládajú záťaž, sa v škole väčšinou darí, aj keď majú priemerné IQ.

Emocionálna inteligencia je schopnosť, ktorá vám pomáha orientovať sa v sociálnom svete.

Ak nežijete na ostrove, je nepravdepodobné, že si vybudujete šťastný život len ​​riadením svojej vlastnej mysle. Iní ľudia zohrávajú veľkú úlohu vo vašej existencii a iba ak budete zvládať svoje sociálne interakcie s nimi, môžete dúfať, že budete žiť naplnený život. K dosiahnutiu tohto cieľa môže opäť pomôcť emocionálna inteligencia.

Emocionálna inteligencia podporuje dobré sociálne interakcie, pretože vám pomáha vžiť sa do kože iných ľudí.

Vedieť, ako by ste sa cítili v určitej situácii, vám pomôže odhadnúť, ako sa ostatní budú cítiť v podobnom prostredí. Vaša emocionálna inteligencia vám tiež pomáha objaviť emócie druhých pomocou analýzy ich neverbálnych znakov.

To znamená, že môžete posúdiť náladu osoby len pohľadom na náznaky, ako sú výrazy tváre alebo reč tela. Ak napríklad uvidíte niekoho s tvárou bielou ako plachta a ústami dokorán otvorenými, pravdepodobne usúdite, že bol šokovaný.

A čo viac, takéto náznaky pravdepodobne identifikujete automaticky, bez akéhokoľvek vedomého úsilia. Pretože vám umožňuje vcítiť sa do druhých, emocionálna inteligencia vám umožňuje správať sa spôsobmi, ktoré vyvolávajú priaznivé reakcie ostatných. Predstavte si napríklad, že ste manažérom spoločnosti, kde jeden zamestnanec neustále robí tie isté chyby. Budete mu o tom musieť povedať a prinútiť ho, aby sa zmenil, ale musíte to urobiť správnym spôsobom.

Ak zraníte jeho city, môže byť nahnevaný alebo defenzívny a menej pravdepodobné, že urobí zmeny, po ktorých túžite. Ak sa doňho vcítite a predstavíte si, ako sa bude cítiť, môžete konať tak, aby bol ochotnejší zmeniť sa. Vo všeobecnosti môžu ľudia s emocionálnou inteligenciou rozvíjať sociálne schopnosti, ako je schopnosť učiť iných, riešiť konflikty alebo riadiť tímy zamestnancov. A tieto schopnosti im pomáhajú udržiavať vzťahy v sociálnom prostredí.

Emocionálna inteligencia vyžaduje rovnováhu medzi emocionálnym „mozgom cítenia“ a racionálnym „mozgom myslenia“.

Spôsob, akým myslíme a cítime, je prepojený. Je to preto, že mysliaci mozog – kde rozvíjame naše racionálne myšlienky – a mozog cítenia – rodisko našich emócií – sú prepojené. Sú spojené silnými neurónovými dráhami. Naša emocionálna inteligencia je závislá od týchto prepojení medzi mozgom myslenia a cítenia a akékoľvek poškodenie týchto neurónových dráh môže vyvolať deficity emocionálnej inteligencie.

Napríklad osoba, ktorej emocionálny mozog je oddelený od myslenia, prestane prežívať pocity. Medzi ich nedostatky v tejto oblasti patrí strata emocionálneho sebauvedomenia, ktoré je dôležitou zložkou emocionálnej inteligencie. Dôkazy o tom možno vidieť u pacientov po lobotomii. Po prerušení spojenia medzi ich dvoma mozgami stratili svoju emocionálnu kapacitu.

Ďalším príkladom dôležitosti prepojení medzi našimi dvoma mozgami je úloha mysliaceho mozgu pri náprave fungovania cítiaceho mozgu – proces nevyhnutný pre emocionálnu sebareguláciu. Emocionálna sebaregulácia funguje nasledujúcim spôsobom: podnety, ako je náhla hlasná rana, často vyženú váš emocionálny mozog na plné obrátky.

Pocitový mozog automaticky vníma podnet ako hrozbu, a tak zareaguje uvedením vášho tela do stavu bdelosti. Na reguláciu tohto procesu používame naše myslenie. Potom, čo počujeme hlasný tresk, a zatiaľ čo náš emocionálny mozog vysiela poplašné zvony okolo tela, náš mysliaci mozog kontroluje stimul, aby zistil, aká hrozba existuje. Ak nevidí žiadne nebezpečenstvo, potom to upokojí mozog aj telo, čo vám umožní opäť jasne myslieť. To je dôvod, prečo nepreháňame každý náhly hluk, ktorý počujeme. Ak prerušíte spojenie medzi mozgom myslenia a cítenia, tento proces nie je možný.

Napríklad pacienti s ťažkým poškodením mysliaceho mozgu majú ťažkosti s reguláciou svojich pocitov.

Emocionálna inteligencia vás robí zdravšími a úspešnejšími.

Čo je kľúčom k úspešnému a naplnenému životu? Možno si myslíte, že je to vysoké IQ – že tí najbystrejší ľudia budú mať najväčšiu šancu viesť šťastný život. Emočná inteligencia je však pri dosahovaní tohto cieľa rovnako dôležitá ako vysoké IQ.

Dôkazy naznačujú, že ľudia s vysokou úrovňou emocionálnej inteligencie majú väčšiu šancu byť úspešní. Štúdie napríklad ukazujú, že študenti s vysokou úrovňou empatie majú výrazne lepšie známky ako menej empatickí žiaci s porovnateľným IQ.

Študenti, ktorí dokážu ovládať svoje impulzy, budú tiež úspešnejší ako ich rovesníci. Jedna štúdia vykonaná Stanfordskou univerzitou s názvom „The Marshmallow Challenge“ testovala schopnosť skupiny štvorročných detí odolať zjedeniu maškrty. O niekoľko rokov neskôr sa ukázalo, že tí, ktorí boli schopní ovládať svoje impulzy vo veku štyroch rokov, sa počas svojej mladosti ukázali byť lepšími akademicky aj spoločensky.

Tento úspech pokračuje aj vo svete dospelých. Manažéri, ktorí sú sociálne zdatnejší, bývajú aj presvedčivejší. A čo viac, emocionálna inteligencia nám môže tiež pomôcť viesť zdravší životný štýl. Dá sa to vidieť pri pohľade na stres. Keď prechádzame stresovými obdobiami, naše srdce je vystavené obrovskej záťaži, pretože sa nám zvyšuje krvný tlak.

Tým nám hrozí zástava srdca. Stres môže tiež oslabiť váš imunitný systém, čo dokázala štúdia, ktorá naznačila, že ľudia v strese majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť prechladnutia. Emocionálna inteligencia nám však môže pomôcť vyhnúť sa nebezpečenstvu stresu. Je to preto, že ak sa naučíte zmierniť stresujúce pocity, ako je úzkosť a hnev, znížite škodlivé účinky týchto pocitov na vaše zdravie.

Napríklad v klinickej štúdii boli ľudia, ktorí už prekonali jeden infarkt, trénovaní, aby zvládli svoj hnev, čo výrazne znížilo ich riziko ďalších záchvatov. Vzhľadom na veľký vplyv emocionálnej inteligencie na úspech a zdravie sa v typických školských osnovách kladie pozoruhodne malý dôraz na emocionálne zručnosti.

Budúcnosť americkej spoločnosti bude závisieť od emocionálnej inteligencie jej detí.

Zatiaľ čo vysoká emocionálna inteligencia robí ľudí šťastnými a zdravými, slabá emocionálna inteligencia môže mať celospoločenské negatívne dopady. Napríklad strojnásobenie počtu vrážd tínedžerov v USA medzi rokmi 1965 a 1990 môže súvisieť so znížením emocionálnej inteligencie.

Existujú silné dôkazy, ktoré naznačujú, že deficity emocionálnej inteligencie môžu spôsobiť delikvenciu – hlavný faktor zvyšovania miery kriminality. Štúdie napríklad ukazujú, že násilnícki mladiství delikventi majú problém ovládať svoje impulzy a tiež ťažko čítajú výrazy tváre iných ľudí – nedostatky, ktoré sa vyskytujú aj u dospelých sexuálnych delikventov. Drogovo závislí majú tiež problémy s emocionálnou inteligenciou.

Napríklad závislí na heroíne majú ťažkosti s reguláciou hnevu ešte predtým, ako sa stali závislými. Niet pochýb o tom, že blaho dieťaťa je určené emocionálnou kompetenciou. Deti, ktoré vyrastajú v prostredí obklopenom emocionálne inteligentnými ľuďmi, budú tiež prejavovať vysokú úroveň. Potvrdila to aj štúdia, ktorá ukázala, že deti emocionálne inteligentných rodičov sú lepšie v regulácii vlastných emócií, vykazujú nižšiu úroveň stresu, sú rovesníkmi obľúbenejšie a učitelia ich označujú za sociálne zdatnejšie.

Možno nie je prekvapujúce, že vlastná emocionálna inteligencia dieťaťa súvisí aj s jeho blahom. Deti s deficitom sebauvedomenia, empatie alebo kontroly impulzov sú vystavené riziku vzniku problémov duševného zdravia a majú tendenciu mať viac problémov v škole. Všetky tieto dôkazy ukazujú, že emocionálna inteligencia detí je kľúčová pre budúcnosť našich komunít.

Dnešné deti sú rodičmi, manažérmi a politikmi zajtrajška.

Mnohé z nich budú mať skrátka veľký vplyv na budúcu spoločnosť a každej komunite by pomohlo, keby boli zodpovední ľudia empatickí, dobrí v riešení konfliktov a neboli náchylní k slepému impulzívnemu konaniu. Blaho budúcej komunity formuje niekoľko veľmi rôznorodých spoločenských faktorov, no emocionálna inteligencia zjavne patrí medzi tie vplyvnejšie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť svoju emocionálnu inteligenciu.

Ako sme sa dozvedeli, že emocionálna inteligencia môže viesť k naplnenému životu, možno sa teraz pýtate, či je možné ju posilniť. Odpoveď je áno a séria cvičení vám to môže pomôcť dosiahnuť. Ak chcete zlepšiť svoje sebauvedomenie a sebaovládanie, môžete si precvičiť vnútorné dialógy. To vám pomôže identifikovať a pomenovať svoje pocity.

Napríklad, ak váš priateľ hovorí všetkým okrem vás o svojich manželských problémoch, môžete sa cítiť rozrušený. Ale vnútorný dialóg vám môže pomôcť vyriešiť to. Mali by ste si položiť otázku: „Prečo som zranený? Pretože môj najlepší priateľ sa so svojimi manželskými problémami zveril každému okrem mňa.“ Teraz, keď ste tento pocit a jeho príčinu identifikovali, môžete utlmiť jeho silu. Namiesto toho by ste si mohli povedať: „Možno sa cítim vynechaný, ale je možné, že ma nechcel obťažovať, pretože vedel, že som zaneprázdnený zostavovaním ročných účtov.“ Týmto spôsobom sa budete cítiť menej rozrušený.

Ak chcete zlepšiť svoju empatiu, môžete sa pokúsiť zrkadliť reč tela inej osoby. Je to užitočné, pretože reč tela nevyjadruje iba emócie – ale ich aj vyvoláva. Takže napríklad zrkadlením napätého držania tela inej osoby môžete v sebe vyvolať napätie.

Ak chcete zlepšiť svoju schopnosť motivovať sa a myslieť pozitívnejšie, postupujte podľa tejto rady: Spôsob, akým vysvetľujete svoje úspechy a neúspechy, má vplyv na vašu schopnosť motivovať sa. Ak chcete získať sebamotiváciu, začnite myslieť takto: ľudia, ktorí môžu sami seba presvedčiť, že zlyhania sú spôsobené niečím, čo môžu zmeniť, sa len tak ľahko nevzdajú.

Pokračujú v pokusoch, pretože veria, že úspešný výsledok závisí od ich vlastných činov. Naproti tomu tí, ktorí pripisujú neúspech nejakému trvalému osobnému deficitu, sa pravdepodobne čoskoro vzdajú. Sú presvedčení, že so svojím úspechom aj tak veľa urobiť nemôžu. Ak chcete byť úspešní, snažte sa vyhnúť týmto myšlienkovým pochodom.

Emocionálnu inteligenciu môžete využiť vo všetkých druhoch prostredia, od kancelárie až po milostný život.

Teraz už možno viete dosť o emocionálnej inteligencii. Možno si však kladiete otázku – ako môžem tieto poznatky prakticky využiť? Tu je niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť využiť vašu emocionálnu inteligenciu v každodennom živote.

Prvá rada znie: nedorozumeniam vo vzťahu sa môžete vyhnúť, ak vezmete do úvahy rozdielne spôsoby, akými muži a ženy narábajú s emóciami. Dievčatá sú zvyčajne vychovávané tak, aby hovorili o svojich pocitoch a spájali sa prostredníctvom intímnych rozhovorov, zatiaľ čo chlapci sa učia minimalizovať pocity, kvôli ktorým by mohli pôsobiť zraniteľne.

Napríklad, ak sa partnerka sťažuje na problém, mužskou reakciou môže byť okamžité poskytnutie rady. Ale to môže byť nesprávne; často, keď sa žena sťažuje na problém, hľadá potvrdenie. Chce, aby jej partner počúval a ukázal, že rozumie.

Takže okamžité riešenie môže byť nesprávne interpretované ako odmietnutie jej úzkosti, a nie ako pokus pomôcť. Bolo by lepšie ju pozorne počúvať. Môžete sa tiež riadiť touto radou. Ak ste počas sporu veľmi rozrušený, skúste si dať pauzu, aby ste sa upokojili. Silné emócie majú tendenciu deformovať vaše myslenie, takže pravdepodobne poviete alebo urobíte niečo, čo by ste mohli ľutovať.

Našťastie môže pomôcť obdobie ochladzovania. Niektorí manželskí poradcovia dokonca radia párom, aby si počas hádky sledovali pulz. Pulz, ktorý presahuje priemernú frekvenciu osoby o viac ako 10 úderov za minútu, naznačuje, že osoba je príliš emocionálna na to, aby racionálne uvažovala a potrebuje odpočinok. Posledná rada znie: ak musíte niekoho kritizovať, buďte konkrétny a ponúknite riešenie. Vybratím incidentu a poukázaním na to, čo sa malo urobiť inak a čo sa urobilo dobre, sa ujasníte a príjemca sa nebude cítiť znehodnotený a zmätený.

Záverečné zhrnutie

Kľúčové posolstvo tejto knihy: Naše emócie sú dôležité, pretože slúžia ako nenahraditeľný zdroj orientácie a nútia nás konať. Môžu nás však prinútiť konať iracionálne. Preto potrebujeme emocionálnu inteligenciu. Emocionálna inteligencia je súbor zručností, ktoré vám umožňujú rozpoznať a zvládnuť emócie – vaše vlastné pocity, ako aj pocity iných ľudí.

Emocionálna inteligencia je možno najdôležitejším faktorom, ktorý nám pomáha viesť naplnený život. V porovnaní s IQ je lepším prediktorom akademického úspechu, pracovného výkonu a životného úspechu. A na rozdiel od IQ môžeme našu emocionálnu inteligenciu zvyšovať po celý život.

Praktická rada: Emocionálna inteligencia má pre blaho dieťaťa prvoradý význam. Preto, ak ste rodič alebo učiteľ, možno budete chcieť pomôcť deťom rozvíjať ich emocionálne schopnosti pomocou jedného z nasledujúcich jednoduchých opatrení: Povzbuďte ich, aby hovorili o svojich pocitoch. To zvýši ich emocionálne sebauvedomenie. Ak majú s touto úlohou ťažkosti, poskytnite im potrebnú slovnú zásobu na označenie ich emócií.

Ak sa im niečo podarí, pochváľte ich za snahu a za prejav sebaovládania. To ich naučí dôverovať svojej schopnosti zlepšiť svoj život vlastným konaním. Buďte konkrétni a konštruktívni. Ak musíte niekoho kritizovať, vyberte si konkrétny incident a poukážte presne na to, čo sa malo urobiť inak a čo sa urobilo dobre. Vyjadríte sa tak jasne bez toho, aby ste urazili príjemcu.

Keď ste počas sporu veľmi rozrušený, skúste si dať pauzu, aby ste sa upokojili. To vám môže pomôcť obísť zraňujúcu prehnanú reakciu, ktorá by inak mohla byť spustená zúrivosťou.

Ohodnoť článok post
Facebook
Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *