Zrejme každý človek zažil na internete situáciu, kedy po ňom webový formulár nejakej služby požadoval e-mailovú adresu pre registráciu. Aj to môže byť jeden z dôvodov prečo použiť časovo obmedzenú e-mailovú schránku. Existuje samozrejme aj iné riešenie danej situácie, ktoré spočíva v zriadení viacerých e-mailových schránok. Jednu máme osobnú, druhú pre registrácie, ktorým veľmi neveríme.
Časovo obmedzená e-mailová schránka nás ochráni pred spamom – to je jej hlavný zmysel. Niekto sa môže domnievať, že ide o paranoju, niekto má naozaj zlé skúsenosti a tieto služby privíta. Podľa informácií na 10minutemail.com je len táto konkrétna služba využívaná pre získanie 200-300 dočasných e-mailových adries denne a za týždeň pred písaním textu prišlo priemerne 60.000 až 70.000 e-mailov denne.
Prakticky všetky boli posielané na staré 10 minutové emailové účty. Autor sa domnieva, že takmer všetky boli spam. Aby ochránil svoj server pred zahltením spamom, neustále mení poštovú doménu, pričom táto ochrana má dva účely: chrániť server pred zahltením nevyžiadanou poštou a zamedziť administrátorom služieb (napr. diskusných fór) blokovanie registrácie e-mailových adries na základe domény.
Môžeme polemizovať nad tým, či niekto predáva e-mailové adresy svojich registrovaných užívateľov. Problém bude logicky skôr v nedostatočnej ochrane zverejnenej adresy proti robotom, ktorí prechádzajú internet, hľadajú a ukladajú do databázy ďalšie úlovky.
10minutemail.com – 10 minútový email
Stačí otvoriť stránku 10minutemail.com a hneď sa Vám objaví Váš email, ktorý bude dostupný 10 minút. V prípade, že Vám 10 minút nestačí, možno funkčnosť schránky predĺžiť o ďalších 10 minút.
Tempmail.org
Ďalší podobný projekt je MinuteInbox.com, ktorý rozširuje možnosti týchto anonymných emailov. Jednoduchým spôsobom si sami zvolíme meno a rovno určíme aj čas, po akú dobu chceme schránku používať. Všetky správy, ktoré sú na schránku adresované budú preposielané na našu skutočnú a stále používanú adresu, ktorá zostáva utajená.
V každom prichádzajúcom e-maile potom máme možnosť jednoduchým kliknutím na vložený odkaz schránku deaktivovať (v prípade, ak Vám cez ňu začne chodiť spam). Registráciou na spomínanom serveri získame ďalšie funkcie. Môžeme organizovať svoje krycie adresy (až 5 nezávislých schránok s prehľadom spracovaných správ), dočasne ich pozastavovať a zase aktivovať.
Nové vnímanie spôsobu používania e-mailových schránok sa určite zapáči mnohým užívateľom. Využívate podobné služby? Aké?