VirtualDub – Moja amatérska práca s videom

Občas sa mi stáva, že chcem vybrať z videa len nejakú krátku pasáž, aby som ju mohol zverejniť na youtube alebo vimeo. A presne na takéto strihanie, rozdeľovanie či krájanie videa používam program VirtualDub. Tento program samozrejme dokáže spraviť omnoho viac vecí, ale tak ja som ho zatiaľ použil iba na 2 veci, ktoré bližšie popíšem v tomto článku. Prvá bude rozdeľovanie videa a druhá náhrada originálneho zvuku videa. Využívam to hlavne preto, že je to nesmierne jednoduché.


Tak poďme k deleniu videa, na tento krok stačí v programe otvoriť video vo formáte .avi, teda aspoň ja to robím vo formáte avi. Ak nemám video v tomto formáte, tak použijem stránku Benderconverter.com (pôvodný web už nefunguje – netestovaná alternatíva clipconverter.cc) – služba na konvertovanie videa do formátu .avi online, ale iba súbory do 100MB. Tak keď otvorím video, tak mám vo VirtualDub dole lištu pomocou, ktorej si môžem prehrať video a posúvať dopredu, dozadu o jednotlivé snímky. A presne tam si pomocou tlačítiek na výber videa časti videa zvolím stopu na zmazanie, teda začiatok a koniec stopy a pomocou “DEL” na klávesnici to jednoducho vymažem. Ostane mi vlastne len časť videa, ktorú chcem uložiť. V nastaveniach videa v hornej lište prepnem na priamo kópiu videa, aby program nemusel konvertovať video a následne už stačí v hornej lište kliknúť na uložiť ako. Viem, že to nie je napísané nejako extra dobre, a preto prikladám aj video ukážku ako to robím.

V návode som vlastne použil video stiahnuté z youtube vo .flv formáte a následne som ho cez benderconverter zmenil na .avi a odstrihol koniec a začiatok videa. Bolo to len pre ukážku, ako to používam ja, určite sú aj jednoduchšie spôsoby, ale takto to momentálne robím ja.


Ďalšiu vec, ktorú som zatiaľ robil len raz je náhrada zvuku vo videu. Začiatok aj koniec je rovnaký, iba prostredná časť namiesto “vystrihovania” časti videa obsahuje náhradu zvuku cez hornú lištu. Robím to tak, že v lište vyberiem zvukovú stopu a následne tam deaktivujem hlavnú zvukovú stopu a pridám vlastný mp3, wav prípadne ogg súbor. Po tejto “operácii” stačí video jednoducho uložiť. Netreba však zabúdať ani na “priamu kópiu videa”.

Dnes už však môžete strihať video (určite) a meniť zvukové stopy aj priamo na youtube a tak je tento článok asi zbytočný, ale tak ja si to rád zálohujem aj na blog, aby som si vedel vždy jednoducho nájsť, ako som to robil, prípadne poslať niekomu odkaz, ak bude riešiť podobnú vec. Postupne tu hádam pridám viac návodov na rôzne veci čo občas robím na počítači.


A samozrejme otázka na záver: Aké programy na strihanie videa používate?

VirtualDub – Moja amatérska práca s videom
4 (80%) 1x

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *