The Social Network: Ako vznikol Facebook?

Kto nemá profil na Facebooku alebo nejakej inej sociálnej sieti, ako keby nebol. A pritom Facebook sám o sebe začal vznikať až v roku 2004 ako komunikačný prostriedok pre študentov elitných univerzít. Lenže sa to nejako “zvrtlo”. Tiež vás niekedy počas prezerania profilu svojho idola napadlo, kto vlastne celý ten systém vymyslel a čo ho k tomu viedlo? Teraz máte konečne šancu dozvedieť sa všetky detaily. A aj keď nie je úplne zaručené, že ide o stopercentne pravdivú výpoveď, rozhodne je The Social Network (Sociálna sieť) veľmi zaujímavý snímok, ktorý nám ukazuje jeden z variantov ako to pokojne mohlo byť.


Viac ako suchý dokument

Ostrieľaný harcovník David Fincher (na konte má také skvosty ako napríklad Sedem, Klub bitkárov alebo Podivuhodný príbeh Benjamina Buttona) sa vo svojom novom filme rozhodol priblížiť obyvateľom planéty Zem jeden z najväčších fenoménov dnešnej doby. Je ním obrovská sociálna sieť zvaná Facebook, o ktorej počul snáď každý. Na začiatok by som uviedol asi to, že The social network nie je práve malé a ľahké sústo. Už na plagátoch je avizované heslo – Nemôžete získať 500 miliónov priateľov, bez toho aby ste si nenarobili pár nepriateľov a táto veta veľmi pekne zhŕňa celý snímok. Avšak treba dodať, že bez režiséra, akým je práve Fincher, by asi nešlo o nič viac ako o suchý dokument.

Ajťáci nie sú tak celkom normálny

Príbeh Facebooku je ale našťastie minimálne vo verzii, ktorú nám Fincher predkladá, naozaj neuveriteľný. A ako u väčšiny geniálnych nápadov býva, aj v prípade Facebooku stála na začiatku naprostá banalita – so študentom Harvardu sa rozišla priateľka.


Celosvetový fenomén vznikol z rovnice

Lenže tým študentom nebol nikto iný ako Mark Zuckerberg (skvele ho stvárnil Jesse Eisenberg), ktorého koníčkom bolo programovanie. Rozhodol sa toho využiť a svojej drahej ex sa pomstiť. Podarilo sa mu to tak dokonale, že kvôli (aj keď on tvrdí, že vďaka) nemu počas jednej noci skolaboval celý univerzitný systém. A začali sa diať veci. Kto by to bol povedal, že z jednej rovnice na okne sa stane celosvetový fenomén.

Film The Social Network vznikol podľa knihy Bena Mezricha so zaujímavým názvom Accidental Billionaires. Mezrich počas jej písania spolupracoval priamo s Eduardom Severinom – spolutvorcom Facebooku a v jeho počiatkoch tiež finančným riaditeľom (vo filme Andrew Garfield), ktorý ale hneď po skončení súdneho sporu s Zuckerbergom celú spoluprácu na knihe ukončil a neskôr sa od nej dištancoval. Takže sa vlastne naozaj nevie, nakoľko ide o fikciu. Ale to vôbec nevadí. Tento príbeh je totiž vážne dobrý a je jedno či ide len o jedna verziu z desiatich (alebo milióna).


Kandidád na oscarov

David Fincher a jeho tím teda odviedli určite dobrú prácu! Ohodnotil by som teda film nálepkou 80% a snáď len jedna z mála vecí čo mu môžem vytknúť je to, že ukazuje len tú dobrú stránku Facebooku. To, čo sa dnes bežne deje, že sa ľudia, rozvádzajú, zabíjajú, napádajú a pohoršujú len kvôli niekoľkým písmenkám v statuse – to bohužiaľ neukazuje! Ešte sa samozrejme dá vytknúť aj častá odborná terminológia, ale keďže sa v tejto oblasti kúsok pochybujem, tak to pre mňa nebol výrazný problém. Každopádne sa choďte na film The Social Network pozrieť. Je to jeden z najlepších snímkov tohto roka a určite si ho vychutnáte aj v prípade, že pre vás bola predstava filmu o Facebooku absurdná.

Hodnotenie: 8/10

The Social Network: Ako vznikol Facebook?
Ohodnoťte článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *