Ste závislí na Facebooku?

Pamätáte si časy keď všetky médiá publikovali správy o závislosti na “Internete”? Bolo to v čase rýchleho zvyšovania počtu pripojených ľudí na internet a neskôr s príchodom Facebooku a zvýšeného záujmu ľudí vysedávať pred monitorom počítača. Klasický človek nedokázal pochopiť, čo by mohol chcieť človek na sieti robiť. Nechápal to, sedenie pri počítači považoval za čosi nezdravého. Internet je súčasťou života ľudí rovnako ako televízia (koľko ľudí je závislých na televízii?) Alebo mobilný telefón.


Je tu však nový fenomén. Píše sa rok 2010 a máme tu sociálne siete. Ľudia majú konečne dôvod tráviť pri počítači dlhšiu dobu, pretože majú na jednom mieste hry aj svojich priateľov. Zmenil sa pohľad na súkromie, väčšina ľudí vystupuje verejne a bez obáv o sebe šíri aj súkromné informácie. Internet sa tak stal predovšetkým vďaka sociálnej sieti Facebook druhým domovom mnohých ľudí. Ľudia udržiavajú vzťahy, komunikujú, bavia sa, sledujú udalosti a prezerajú si fotky aj videá. Nikdy im napríklad neuniknú narodeniny svojich virtuálnych priateľov. A opäť sa ozývajú hlasy, že ide o závislosť, tentoraz konkrétne na spomínanom webe facebook.com.

18 príznakov závislosti na Facebooku

 1. Práca pre Vás predstavuje oddych od Facebooku, nie naopak.
 2. Ak nie ste práve na Facebooku tak si na internete hľadáte novú prácu, pretože z tej súčasnej vás práve kvôli vašej záľube na Facebooku čoskoro vyhodia.
 3. Keď Vám odpadne rande alebo spoločenská akcia s priateľmi je Vám to v podstate jedno a ešte si to pochvaľujete, že budete mať aspoň viac času venovať sa Facebooku.
 4. Obhajujete a chválite Facebook pred kýmkoľvek, kto je ochotný počúvať. Vaším heslom je: “Skúsite to raz a už neprestanete.”
 5. Ste úplne posadnutý kontrolovaním zoznamu priateľov vašich známych (expriateľok) kolegov a chcete sa uistiť, že ich zoznam neobsahuje viac osôb ako ten váš.
 6. Ak náhodou zistíte, že má niekto z vašich známych viac priateľov ako Vy, začnete zúrivo obosielať žiadosti o pridanie do zoznamu priateľov. Koho zaujíma, že ich nepoznáte? V láske a na Facebooku je dovolené všetko.
 7. Vaše reálne vzťahy začínajú trpieť. Flirtujete už takmer vždy len po sieti a so ženami, ktoré ste nikdy v skutočnosti nevideli.
 8. Občas s prekvapením zistíte, že ste poslednú hodinu strávili prezeraním fotiek niekoho, koho vôbec nepoznáte.
 9. Stretávate sa čím ďalej tým menej so svojimi skutočnými priateľmi, pretože chatovanie a vôbec kontakt s tými dvoma stovkami priateľov čo máte v zozname Vám zaberá veľa času.
 10. Na narodeniny svojej partnerky si spomeniete len vtedy, keď vám začne na Facebooku blikať upozornenie.
 11. Denne dostávate niekoľko pozvánok, aby ste sa stali členmi nejakej skupiny.
 12. Za vrchol svojho spoločenského života považujete posielanie a prijímanie žiadostí a darčekov v rámci Farmville.
 13. Všetky svoje problémy, radosti a plány si píšete na svoju nástenku, aby si ich mohli prečítať naozaj všetci.
 14. Keď ste náhodou na nejakej akcii vonku ste v pokušení pripojiť sa cez mobil a písať podrobnú správu na svoju nástenku.
 15. Hudbu počúvate výhradne cez odkazy, ktoré na Facebook pridali Vaši priatelia.
 16. Sedíte pri počítači a čakáte kým niekto pridá nejaký status, ktorý by ste mohli okomentovať.
 17. Všetky pletky a novinky zo života svojich známych sa dozvedáte cez Facebook.
 18. Čítate články o závislosti na Facebooku a veríte, že ešte máte nádej vyliečiť sa.

Tak ako? Myslíte si, že ste závislí na Facebooku? Zaujíma to vôbec niekoho?


PS: Priemerný užívateľ má 130 priateľov a na Facebooku strávi 23 hodín a 20 minút mesačne.
PS 2: Zatiaľ nie je známy žiadny prípad vyliečeného Facebookistu. Čerstvý vzduch rozhodne nepomáha.

Ste závislí na Facebooku?
Ohodnoťte článok

Diskusia: 1 príspevok

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *