Soluto: Rýchlejší štart Windows

Keď si kúpite nový počítač radujete sa z toho, ako Vám systém pekne rýchlo nabieha. Postupom času sa Váš počítač začne záhadne spomaľovať. To čo predtým trvalo dvadsať sekúnd časom môže trvať aj niekoľko minút. Tieto záhadne sily, ktoré počítač spomaľujú sú samozrejme aplikácie a procesy. Postupom času sa na seba nabaľujú a ich načítanie pri štarte robí zo štartu systému stále zdĺhavejšiu procedúru. Niektoré programy a nástroje vyžadujú pre svoje fungovanie tzv. beh na pozadí systému, o ktorom často nemusíte vôbec vedieť. K zvýšeniu bootovacej rýchlosti si nemusíte obstarávať výkonnejší hardvér, stačí sa efektívnejšie zamerať na softvér. Výkonnosť systému môžete udržiavať v dobrom stave pomocou pravidelnej údržby – môžete premazávať a defragmentovať pevné disky, odinštalovávať nepoužívané aplikácie atď.


Ak sa chcete zamerať na optimalizáciu spúšťania procesov pri bootovaní systému tak Vám určite pomôže program Soluto. Po inštalácii Vás program vyzve k reštartu systému, po ktorom sa uskutoční prvý test. V ľavom dolnom rohu obrazovky sa objaví status bar oznamujúci aktuálnu dobu trvania bootovania a názov práve spúšťanej aplikácie. Mne sa časomiera zastavila na 2:10, čo je samozrejme spôsobené tým, že pomerne často inštalujem rôzne zaujímavé aplikácie. Rýchlosť štartu mi v podstate ani tak nevadí, keďže väčšinou vypínam notebook raz týždenne, ale pre lepší pocit som to musel vyskúšať.

Keď je systém kompletne načítaný, Soluto Vám ponúkne svoje štatistiky. Dostanete sa k nim buď cez panel, ktorý Vás o načítaní informoval alebo kliknutím na ikonku v system tray v pravom dolnom rohu. Objaví sa pred Vami diagram, ktorý delí bootovacie procesy podľa jednotlivých aplikácií a aktivít a radí ich podľa potenciálnej možnosti optimalizácie. Ide napríklad o aplikácie, ktoré môžete z bootovacieho procesu bez problémov odstrániť. Potom aplikácie, pri ktorých je už žiaduca nejaká znalosť užívateľa, pretože ich odstránenie by mohlo spôsobiť menšie problémy. A do tretice sú to aktivity požadované systémom, ktorých sa jednoducho nezbavíte (napríklad načítanie správcu súborov alebo procesy, ktoré hosťujú windowsácké služby – tzv. Svchost). Do týchto paradoxne patrí aj Soluto, ktoré vám z bootovacieho času tiež niečo ukrojí (u mňa to bolo 5 sekúnd).


Po nabehnutí na niektorý proces vyskočí okienko s informáciami a niekoľkými tlačidlami. Môžete tu nastaviť či chcete aplikáciu spúšťať pri štarte systému ako doteraz, spustiť ju až po bootovaní (pridať ju na koniec fronty) alebo ju nespúšťať vôbec. Po vykonaní zmeny sa potom proces presunie do riadku Removed applications a bootovací čas sa prepočíta.

Na záver dodám len to, že štart Windows sa mi zrýchlil o pekných 44 sekúnd. Teda ak Vám záleží na rýchlosti štartu počítača, tak tento program rozhodne vyskúšajte. O koľko Vám Soluto zrýchlilo štart Windows?


Soluto: Rýchlejší štart Windows
Ohodnoťte článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *