Návod: Ako platiť cez PayPal?

Často sa stretávame s problémom, že niečo na Slovensku nie je, poprípade je daná vec veľmi predražená. Potom sa niekde dočítame o super internetových obchodoch v Hongkongu či USA, ale ako im zaplatiť? Najlepším spôsobom, ktorý zároveň podporuje väčšina zahraničných obchodov je “PayPal“.

PayPal - online peňaženka

Internetová peňaženka PayPal zabezpečuje transakcie na internete ako dôveryhodný tretí subjekt. Namiesto toho, aby ste všade vypisovali číslo svojej kreditky a dávali predajcovi údaje, zaplatíte účtom Paypal a ten vám sumu strhne z účtu/kreditky, ktorú mu zadáte. Je to teda o dosť bezpečnejšie aj pohodlnejšie. Napríklad na eBay si cez PayPal môžete kúpiť takmer všetko. Nákup na internete je naozaj výhodný, pretože máte veľký výber tovaru a cenu si môžete overiť napríklad cez Google.

Ako platiť cez internetovú peňaženku PayPal

Prostredie PayPal je kompletne v angličtine a práve to môže niektorým ľuďom robiť problémy. Preto Vám priblížim ako používať Paypal pri nákupoch na internete. V zásade sa dá povedať, že túto službu využije kupujúci aj predávajúci. Môžete platiť, môžete však tiež posielať peniaze alebo si nechať zaplatiť za tovar na svojich stránkach a pod. Službu môžu používať jednotlivci aj firmy. V tomto článku však budem venovať asi najčastejšiemu problému, teda ako zaplatiť tovar pomocou PayPalu.

Ako služba PayPal funguje?

Najväčšou výhodou ako som už spomínal je to, že ak nakupujete cez PayPal, predávajúci nezíska informácie o vašej platobnej karte. Informácie o karte totiž zadáte iba raz a to pri založení vášho PayPal účtu. Všetky vaše online nákupy potom prebiehajú prostredníctvom ‘sprostredkovateľa’, ktorým je práve PayPal. Vy zadáte na PayPal číslo platobnej karty, predávajúci však získa len platbu, nie informácie o karte.

Ďalšou výhodou je, že účet nemusíte dobíjať. Nefunguje to teda tak, že najskôr musíte na svoj PayPal účet poslať určitý obnos peňazí. Na svoj PayPal účet nemusíte posielať žiadne peniaze. Na účet máte „naviazanú“ svoju platobnú kartu. Ak nič nekupujete, neprebiehajú žiadne transakcie ani akékoľvek poplatky. Kedykoľvek potom chcete zaplatiť za tovar alebo službu online, kliknete na platbu cez PayPal a budete presmerovaní na váš PayPal účet, kde platbu potvrdíte a peniaze sa potom dostanú z karty cez PayPal k predávajúcemu.

Ako si založiť PayPal účet ?

Ak si otvoríte stránku www.paypal.com, systém by mal poznať, že sa nachádzate v Slovenskej republike a presmeruje vás na slovenskú podsekciu. Vpravo hore potom uvidíte slovenskú vlajku a máte tam možnosť vybrať si jazyk. Slovenčinu tam však zatiaľ nenájdete.

Úplne hore uvidíte dve označenia:

Sign up = založiť si účet
Log in = prihlásiť sa k účtu

Chceme si založiť nový účet, preto klikneme na Sign up: Systém vám automaticky nastaví Slovenskú republiku a komunikáciu v angličtine. Ako vidíte na náhľade vyššie, máte tri možnosti:

Personal: pre jednotlivcov, ktorí nakupujú online
Premier: pre jednotlivcov, ktorí nakupujú a predávajú online
Business: pre obchodníkov

Nás zaujíma prvá možnosť, preto klikneme v sekcii ‘personal’ na ikonu get started (začať).

Otvorí sa vám okno, kam máte vložiť svoje dáta o sebe. Musíte vyplniť všetky polia (fill in all fields). Nezabudnite vyplniť pravdivú emailovú adresu, ktorú budete potrebovať vždy pri prihlásení do systému (you will use this to log in to PayPal). Potom si zvolíte heslo (choose a password) s dĺžkou minimálne 8 znakov (8 characters minimum). Heslo potom vložíte znova (re-enter password). Nasleduje meno, priezvisko, adresa (stačí vyplniť len jeden riadok). Do kolonky State / Province / región vyplňte Slovak republic a nezabudnite na PSČ. PayPal vyžaduje vaše pravdivé telefónne číslo pre prípad, že by vás kontaktovali kvôli nejakému problému.

Potom kliknete na ikonu AGREE AND CREATE ACCOUNT (súhlasím, vytvor účet).

Otvorí sa Vám stránka s textom: How would you like to pay for your purchases = Ako budete chcieť platiť za vaše nákupy.

Pod nadpisom sa píše ‘Vytvorili ste si PayPal účet a v krátkej dobe obdržíte potvrdzujúci email. Ďalej si vyberte metódu platenia.

Máte tu dve možnosti:

Top up my PayPal account: dobiť môj účet
Pay with my credit card: používať platobnú kartu

Prvú možnosť tu nebudem rozoberať. Jedná sa o prevod peňazí z vášho bankového účtu na PayPal účet. Keď kliknete na druhú možnosť, ktorá je jednoduchšia a rýchlejšia, otvorí sa vám okno, kde zadáte informácie o vašej platobnej karte, ktorú budete chcieť ‘naviazať’ na účet PayPal.

Ak chcete použiť vašu kartu na internete, väčšinou to automaticky nepôjde. Svoju kartu si musíte nechať v banke odblokovať. Môžete si však zaobstarať virtuálnu kartu, ktorá je určená iba pre internetové transakcie. Bližšie informácie získate vo Vašej banke.

Na stránke PayPal teda zadáme číslo karty (Card number) (bez medzier), dátum expirácie (Expiraton date) a CSC bezpečnostný kód. Bezpečnostný kód je ďalší prostriedok k väčšej bezpečnosti pri platení na internete. Je to číslo, ktoré má 3-4 číslice a väčšinou ho nájdete na zadnej strane platobnej karty. Pri virtuálnej karte to bude uvedené v liste.

Pozn: Ak Vám PayPal nebude chcieť potvrdiť platobnú kartu, tak sa choďte informovať do banky, oni Vám už poradia akú kartu potrebujete pre nákupy na internete.

Pod informáciami o karte potom nájdete fakturačnú adresu, ktorú ste zadávali (môžete ju ešte zmeniť). Potom kliknete na CONTINUE a otvorí sa vám nasledujúca stránka, kde sa dočítate, že ste pripravení a PayPal sa vás pýta, čo chcete robiť ďalej. Máte však len jednu možnosť a tou je prejsť k účtu. Po kliknutí na tento odkaz sa vám otvoria detailné informácie o vašom PayPal účte, kde zatiaľ neprebehli žiadne transakcie. Sem sa môžete pochopiteľne pozrieť kedykoľvek a prekontrolovať tak transakcie, ktoré ste spravili v minulosti.

Váš PayPal účet má niekoľko záložiek:

My Account = môj účet
Send Money = poslať peniaze
Request Money = požadovať peniaze
Merchant Services = služby pre obchodníkov
Auction Tools= nástroje aukcií

My sa tu však bavíme o platení kartou a preto tu nebudem rozoberať možnosti ako zaslať či žiadať o peniaze. Preto môžete váš účet zatvoriť.

Aktivácia PayPal účtu

V tejto chvíli by ste mali dostať email, v ktorom Vás PayPal víta, a žiada o aktiváciu Vášho účtu cez emailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii. Doslova sa tu píše “Pre vaše vlastné bezpečie sa potrebujeme uistiť, že ste majiteľ tohto účtu. Kliknite prosím na ‘aktivovať môj účet’, aby ste potvrdili svoju emailovú adresu. Tu sú informácie, ktoré k Vám máme priradené”.

V emaile potom nájdete vašu adresu a kód potvrdenie (nebudete ho však k ničomu potrebovať). Stačí kliknúť na ikonu Activate My Account a budete presmerovaný na stránku, ktorá vyžaduje vaše heslo, ktoré ste zadávali pri tvorení účtu. Ďalej budete vyzvaný k výberu dvoch bezpečnostných otázok. Máte výber z niekoľkých otázok, na ktoré si môžte zvoliť odpovede. Určite túto časť vyplňte poctivo pre prípad, že by ste zabudli vaše heslo. Po výbere otázok a napísaní odpovedí kliknite na SUBMIT a váš účet bude aktivovaný.

Ako platiť pomocou služby PayPal

Ak chcete nakupovať tovar alebo služby v zahraničných obchodoch, máte väčšinou možnosť platiť kartou, ale často aj pomocou služby PayPal. Niekedy však obchody umožňujú platiť iba službou PayPal. Vždy hľadajte ikonu PayPal, po kliknutí na ikonu budete presmerovaný na bezpečné rozhranie https, kde pohodlne zadáte svoj email a heslo. Potom sa dostanete na stránku s prehľadom o vašej transakcii, kde nájdete zoznam zakúpeného tovaru, spôsob platby (môžete si zmeniť číslo karty) a číslo vašej karty (neuvidíte však číslo celej karty, len posledné štyri čísla kvôli bezpečnosti), dodaciu adresu a kontaktný email.

Nasleduje presmerovanie na poslednú stránku s detailným popisom transakcie, kde na vás čaká tlačidlo CONFIRM ORDER (potvrdiť objednávku). Do vašej emailovej schránky potom behom niekoľkých sekúnd dorazí potvrdzujúci email o vašej platobnej transakcii. Ako vidíte, založenie účtu je síce trochu dlhšie, ale tento krok robíte iba raz. Samotné nakupovanie je potom otázka niekoľkých kliknutí.

Verifikácia karty

Ak budete robiť pomocou služby PayPal transakcie za viac ako 100 € mesačne musíte si nechať overiť vašu platobnú kartu, aby PayPal vedel, že ste naozaj jej majiteľ.

Prihlásite sa na PayPal do sekcie ‘my account’ a v hornej časti uvidíte Account type: personal a potom Status: Unverified. Nasleduje link s názvom ‘Get verified’, na ktorý kliknete. Otvorí sa vám stránka s nápisom Link and confirm your debit or credit card (pripojte a potvrďte vašu kartu). Nasleduje číslo karty a vaša fakturačná adresa. Údaje si prekontrolujte a kliknite na ikonu Save and Continue.

PayPal si teraz Vášho účtu stiahne 1,5 eura (o tejto transakcii vám príde okamžite emailom informácia s vysvetlením). Vy si teraz musíte skontrolovať číslo tejto transakcie, ktoré začne štvormiestnym kódom a potom písmenami PAYPAL (napr.: 1234PAYPAL). Tento kód musíte zadať späť do svojho účtu na stránkach PayPal. U tatrabanky to číslo nebolo zverejnené, tak som musel zavolať na DIALOG a tam mi nadiktovali 4miestene číslo z tejto transakcie.

Opäť si otvorte ‘my account’ a hore kliknete na ‘Get verified’. Tentoraz tam však už nájdete kolónku, do ktorej tento kód napíšete. Potom kliknete na SUBMIT a Verifikácia karty by mala byť úspešná.

Pozn: Po verifikácii vám bude suma 1,5 € vrátená na účet.

Verím, že z tohto opisu je všetko jasné a dúfam, že Vám služba PayPal uľahčí nakupovanie v zahraničných online obchodoch. PayPal toho vie oveľa viac, ale pre jeho plné využitie je potreba znalosť angličtiny, preto som sa venoval len tomu najčastejšiemu: ako prepojiť PayPal s vašou platobnou kartou a ako potom platiť online.

Návod je z roku 2010, ale stále by to všetko malo fungovať podobne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

177 komentárov k “Návod: Ako platiť cez PayPal?”

 1. Predávam konštrukciu a ozval sa mi nejaký pán z Maďarska ktorý chce poslať peniaze cez paypal nemám s tým skúsenosti .Môže ma nejako oklamať? Tovar si chce dať doviesť kuriérskou službou .Neviem či tomu veriť .A aký má zámer . Tvrdí , že tovar dá vyzdvihnúť až keď budem mať peniaze na účte. Čo myslíte?

  Odpovedať
 2. Ahoj chcem sa spýtať ako je to s poplatkami na mojom paypall učte ak zakaznička žijuca v amerike mi chce poslat platbu v eurach na moj ucet. Platim aj ja nejake poplatky? Vdaka za odpoved.

  Odpovedať
 3. chcem sa informovat ako ste dopadli ti,ktoryvste tu pisali o tom podvode..mam ten isty problem,muz z nigerie,poslal viac penazi,prisiel mi potvrdzujuci e mail,ale peniaze nic,vraj mam nieco aktivovat aby mi to prislo…mam ist do nejakeho union volacoho…je to urcite podvod,ako ste to riesili?,

  Odpovedať
 4. Zdravim dufam ze toto vlakno je este zive chcem sa opytat jednu vec ohladom paypal kupujuci odomna pozaduje zaplatit prepravu tvrdi ze prachy uz posla na ucet paypal lenze na nasom ucte to ukazuje. Nulu tvrdi ze peniaze dal zadrzat na paypaly az pokial mu nepredlozime preskenovany doklad o zaplateni prepravneho mozem vediet ako si overim ze peniaze su skutocne na paypaly

  Odpovedať
 5. Pane chcem sa spýtať mám na bazoši inzerat a americky zaujemca mi chce poslat peniaze cez Paypal.Myslíte teda že pôjde o podvod.Chce aby som si založil účet.Dˇakujem

  Odpovedať
 6. Chcela by som sa spýtať. predávala som tovar a ozvala sa mi z USA jedna pani. poslala mi cez paypal požadovanú sumu ale mne na účet nič nenabehlo lebo si žiadajú odomňa uhradiť kuriera a až potom mi uvolnia prostriedky. od zmluvy som odstupila a teraz sa mi vyhrážaju s právnikmi, že som im zadržala peniaze. Ale ja som nič neobržala a dokolečka chcú aby som poslala na Western Union prachy. čo mám robiť? Ďakujem

  Odpovedať
 7. Chcem sa spýtať kupovala som cez paypal tovar ale zabudla som cez SMS autorizovať platbu a z môjho úctu mi strhli peniaze a na paypal piše ze platba je zrušená kedy sa mi vrátia peniaze naspäť na môj bankový účet

  Odpovedať
 8. Ahoj, chcel by som sa spýtať, či pri platbe pomocou služby PayPal ma obchodník info o čísle mojej karty, jej expirácii, cvc atď. nakoľko sa mi stalo, že som platil priamo kartou a obchodník si strhával peniaze aj bez môjho príkazu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedať
 9. Prepáčte zabudol som v maile jedno číslo.
  Zdravím prosím vás, chcel by som sa spýtať predávam jeden stroj. Ozval sa mi jeden pán z USA že by mal vážny záujem o môj stroj. Dohodli sme sa cez mail že cena aj stav stroja sa mu pozdávajú a je ochotný mi za stroj zaplatiť. Navrhol mi aby som si napríklad založil Paypall, a poslal mu mail a cele meno služby paypall, že on mi pošle požadovanú sumu na účet paypall. Keď mi príde suma na účet, mám mu poslať moju adresu a že on pomocou nejakej lodnej spoločnosti tovar prevezme.
  Prosím vás čo si o tomto myslíte? Môže to byť podvod? Mne sa to zdá seriózne jednanie keď chce najskôr zaplatiť. Ďakujem.

  Odpovedať
  • Stále je to tak, že tvrdia, že zaplatia peniaze dopredu. A potom prídu výhovorky typu:
   poslali sme viac, chcú späť nejaké peniaze
   poslali sme peniaze, ale uvoľnia sa až keď pošlete číslo balíka
   prípade vám pošlu odkaz na paypal, ale bude to len falošná stránka, kde si odchytia vaše prihlasovacie údaje

   Tých podvodov je veľa, každopádne fakt takmer stále je to len nejaký podvod, v ktorom bude od vás neskôr chcieť peniaze a potom sa prípadne nejako vyhrážať. Skúšať to môžte, ale kým by ste nemali peniaze na vlastnom bankovom účte, tak by som takto nič neposielal.

   Odpovedať
 10. zdravim
  objednal som si veci z internetu neprisli mi tak mi po mesiaci vratili peniaze ale medzi casom mi banka vydala novu kartu s inym cislom ako mala predosla karta ktorou som platil
  na paypal ucte mi ukazuje ze boli vratene peniaze na staru kartu a tak sa chcem spytat ci mi pripisu peniaze aj na bankovi ucet kedze sa uz stara karta nepouziva

  Odpovedať
 11. Založil som si ucet, bez bankoveho uctu alebo karty. Chcem ho len na prijatie alebo odoslanie platby cez paypal. Bude fungovať aj takto?

  Odpovedať
 12. Ahojte viete mi prosim poradit? Mam na ucte paypal peniaze a chcela by som ich previest na b.u. v unicredit. Nechce mi to ale zobrat ucet konkretne IBAN. Stale mi to vypisuje ze poziadavka nebola zaevidovana mam skusit neskor atd. Som uz z toho na nervy. Na paypale som mala este v novembri pridany ucet a previedla som si bez problemu peniaze. Na konci novembra mi ho neviem z akeho dovodu z uctu odstranili. Poradte mi prosim co spravit…dik

  Odpovedať
 13. Po registrácii novej karty mi nechce vôbec prijať môj IBAN na prepojenie bankového účtu? A neviem si rady. Vypisuje mi túto hlášku v červenom rámiku. ”Ospravedlňujeme sa, Vašu žiadosť nie je možné spracovať. Skúste neskôr prosím”

  Odpovedať
 14. Zdravim.. chcem kupit jednu vec z Ciny za 58 dolarov (neskor pravidelne vo vacsom mnozstve, ak to bude ok). Odporucate zriadit si PayPal ucet? poplatok za prevod bude priblizne aky? Lebo SLSP ma asi dost vysoke poplatky za zahr. prevod… dik za info

  Odpovedať
 15. Dobrý deń.
  Potreboval by som do anglicka poslať 10 libier,Ako to pošlem cez paypal?Dá sa tam zadať aj suma v librách,alebo to paypal sám prekonvertuje na britskú libru,keď budem platiť v eurách.
  Ďakujem za odpoveď.
  Milan

  Odpovedať
 16. Dobrý deň, chcem len upozorniť…dnes mi prišiel mail od PayPal, lepšie povedané dva. Prvý mi oznamoval, že nejaká spoločnosť mi ďakuje za platbu a mám len potvrdiť cez PayPal znovu svoje osobné údaje a údaje z banky (číslo účtu, nové heslo..) ? Pozerala som na to v nemom úžase, pretože daná spoločnosť odomňa očakávala platbu vo výške 1.650 USD. Jasné, že som nič neobjednávala a ešte v takej výške!
  Hneď po minúte mi prišiel už ďalší, druhý mail..síce presne rovnaký, len v tomto prípade už s červeným výkričníkom a upozornením od PayPal, že tento mail je podozrivý a snaží sa odomňa vytiahnuť osobné údaje!
  Samozrejme, že nič som nezadala..veď to by som si inak “pomohla” ?
  To sú už ľudia fakt takí sráči, že takto skúšajú okrádať iných? Fuu, nemám slov..
  Jednalo sa o spoločnosť UDIN LTD INTERNATIONAL MOTOSHOP. Pravdaže, takáto spoločnosť nikde nefiguruje a neexistuje. Ľudkovia, len toľko: dávajte si pozor, čo (hlavne v časovej tiesni a nerozvahe) komu potvrdíte.. celé zle, svet naopak!

  Odpovedať

Vložiť komentár