Lístky na vlak cez internet

Vlakom už síce nechodím tak často ako kedysi, ale stále patrí k mojim najobľúbenejším dopravným prostriedkom. Cesta vlakom je veľmi pohodlná, keďže počas cesty nemusíte sedieť na jednom mieste, kľudne sa môžte ísť najesť do reštauračného vozňa, alebo prečítať nejakú knihu, prípadne pozrieť nejaký film na notebooku. To všetko a ešte oveľa viac sa dá robiť počas cesty vlakom.

Vlak na stanici

Ale poďme k téme nakupovania lístkov na vlak cez internet. Keď som ešte pravidelne cestoval cez celé Slovensko, tak som si často kupoval a vlastne ešte pri cestách aj kupujem lístky cez internet. Na Slovensku sa lístky na vlak kupujú cez stránku zssk.sk, kde nájdete všetky podstatné informácie o nákupe cestovných lístkov cez internet.

Nákup lístku na vlak

Stránka zssk.sk síce ponúka aj iné možnosti ako nákup lístku na vlak, napríklad kúpu letenky, ubytovania prípadne poistenia, no tieto možnosti som zatiaľ neskúšal a asi ani nebudem skúšať. Podstatný je ale nákup lístku na vlak a ten je naozaj jednoduchý. Stačí ak si vyberiete odkiaľ a kam chcete cestovať, vyplníte dátum a čas, prípadne iné informácie, ktoré považujete za dôležité. Následne sa Vám zobrazia možnosti, kde si môžete skontrolovať informácie o obsadenosti vlaku (hodí sa hlavne cez sviatky), trase vlaku a samozrjeme odkaz na rezerváciu cestovného lístku. Trasu si môžete samozrejme pozrieť aj na známom portáli CP.sk, kde nájdete prehľad všetkých autobusových a vlakových spojov.

Rezervácia cestovného lístku

Pri rezervácii si musíte zvoliť typ cestujúceho, teda či ste študent, dospelý, prípadne dôchodca, aby systém vedel vyrátať výšku cestovného. V samotnej rezervácii ešte musíte zvoliť triedu vlaku I. alebo II. triedu a zároveň vybrať miestenku, keď ju potrebujete. V rýchlikoch si môžete vybrať miestenku pri okne, pri dverách alebo v strede, môžete si dokonca vybrať aj presné miesto v konkrétnom vozni. Ak cestujete v noci, tak si môžete kúpiť ležadlo alebo lôžko. Lôžko je o niečo drahšie, ale konfortnejšie, keďže si nemusíte v noci pripravovať posteľ, všetko už máte pripravené, dokonca si ráno môžete dať aj kávičku alebo čaj.

Cena a platba za cestovný listok

Po vyplnení spomínaných údajov sa Vám zobrazí cena za cestovný lístok a prípadnú rezerváciu. Následne od Vás systém opýta Vaše identifikačné údaje, síce netuším na čo je to dobré, keďže pri pokladni tieto údaje nezverejňujem. Pri nákupe cez internet sa však musíme zmieriť s tým , že údaje ako meno, priezvisko a adresa sú povinné. Posledným krokom je platba za cestovný lístok. Pri platbe si môžete zvloiť z niekoľkých možností ako Tatra Pay, Sporo Pay, ePLATBY VÚB, prípadne platba kartou. Následne odporúčam zaškrtnúť odoslanie lístku na vlak na email, aby sa Vám náhodou nestratil. Na konci musíte vytlačiť lístok, aby ste ho pri kontrole mohli odovzdať sprievodcovi vo vlaku.

Nakupovali ste už lístok na vlak cez internet, prípadne to najbližšie vyskúšate?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

4 komentáre k “Lístky na vlak cez internet”

 1. Identifikacne udaje priamo v pokladni nie su potrebne nakolko cestujuci plati v hotovosti alebo platobnou kartou po zadani PIN kodu.
  Pri kupovani cez internet sa nezadava ziaden PIN kod takze je nutne overit spravnost mena, priezviska a adresy. Pri uvedeni nespravnych udajov platitela (konkretne jeho adresy) bude platba neuspesna. Adresa sluzi na take minioverenie ze tou kartou plati skutocne majitel a nie nejaky clovek ktory ju nasiel nahodou na zemi a majitel ju este nestihol locknut.

  Odpovedať
  • Každopádne je to len ďalšia hlúposť, za ktorú pyká 99,9% ďalších ľudí.

   Šikovný človek túto kartu zneužije iným spôsobom. Pochybujem, že by niekto “nájdenou” kartou kupoval lístok na vlak. 🙂 A aj keby čistou mega náhodou kúpil a zaplatil, tak lístok na vlak nestojí až tak veľa… To by bol ešte reálny majiteľ karty rád, že minul iba tak málo.

   Odpovedať
   • Pochopitelne, ze clovek s ukradnutou kartou nebude kupovat listok na vlak. Ked si ale vsimnes, pri kazdej platbe kartou na internete od teba pozaduju zadanie mena a priezviska a adresou. Banka to pravdepodobne od slovakrailu vyzaduje a z toho dovodu musis tieto udaje zadat aj na ich webe 🙂

    Odpovedať
 2. Listky na medzinarodne vlaky sa nedaju kupovat online. Chcem ist z varsavy do BA a naspat. Nikde niesu ceny, je to stale este v plienkach…

  Odpovedať

Vložiť komentár