Google vyvinul auto, ktoré nepotrebuje vodiča

Spoločnosť Google včera na svojom blogu skromne oznámila, že vyvinula a otestovala autá, ktoré neriadi človek. Majú za sebou pár tisíc kilometrov a len jedinú nehodu, ktorú ovšem zapríčinil iný vodič, ktorý do jedného z google aút nabúral. Google auto, konkrétne Toyota Prius (alebo Audi TT) používa pre automatickú navigáciu na ceste video kamery, radarové senzory a lasery, ktoré dokážu vidieť reálny svet a prevádzku okolo neho. Kombinácia technológie s podrobnou databázou máp umožňuje pohdlné cestovanie po zmapovaných cestách. Google autá sa už podrobili rozsiahlemu testovaniu – na verejných cestách v Kalifornii.


Bezpečnosť je hlavnou prioritou v rámci tohto projektu Google a všetky skúšobné jazdy mali aj ľudského vodiča za volantom, pripraveného prevziať kontrolu nad vozidlom, keďže je to len fáza testovania. Vo vozidle sa nachádza tiež softvérový technik, ktorý sa počas jazdy uisťuje, že systém beží hladko. Testovacie autá spolu prešli už viac ako tisíc míľ bez žiadneho zásahu vodiča a celkovo najazdili viac ako 140 tisíc míľ.

Aj keď tento projekt v experimentálnej fáze, tak ponúka pohľad na to, ako môže vyzerať doprava v budúcnosti vďaka pokročilej počítačovej vede. Podľa Google sú autá bez vodiča bezpečnejšie ako autá ovládané človekom. A ich technológia by mala rapídne znížiť počet nehôd na našich cestách.


No ešte si pravdepodobne pár rokov počkáme, kým sa podobné vozidlá stanú súčasťou nášho života, kým sa auto Kitt známe zo seriálu Knight Rider stane realitou.

Google vyvinul auto, ktoré nepotrebuje vodiča
Ohodnoťte článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *