Google reader – Najlepšia RSS čítačka

Ak sa pohybuje v oblasti internetu, prípadne podnikania na internete určite viete, že novinky sa šíria obrovskou rýchlosťou a s nimi sa rýchlo menia aj trendy. To čo malo mať pred rokom žiarivú budúcnosť je dnes úplne neperspektívne a naopak na prvý pohľad nefunkčné nápady pred rokom sú dnes hity. Sledovanie kvalitných zdrojov môže značne uľahčiť orientáciu v rýchlo sa meniacom svete internetového biznisu. V tom nám môže pomôcť Google Reader. Tento článok nie je určený pre ľudí, ktorí Google Reader dávno používajú, alebo pre ľudí, ktorí si našli iné riešenie, ktoré im viac vyhovuje.


Adresa Google Reader: http://www.google.com/reader/

Na trhu existuje mnoho RSS čítačiek či už platených alebo zadarmo. Bohužiaľ problém týchto softvérov býva v tom, že väčšinu z nich musíte mať nainštalovených priamo na pc či notebooku a práve to môže byť občas problém. Napríklad vo firmách alebo v školách môže inštalovať nový softvér iba administrátor s dostatočnými právami. Navyše niektoré čítačky nedisponujú mobilnými verziami, čo môže byť v čase smartphonov trochu nepraktické.


Čo to vlastne RSS je?

RSS (Really Simple Syndication), čiže kanál noviniek založený na formáte XML pre distribúciu obsahu stránok. Umožní vám získať aktuálne informácie o zmenách na vašich obľúbených internetových stránkach, bez toho aby ste ich museli individuálne navštevovať. Na stránkach RSS nájdete väčšinou pod oranžovou ikonkou. (viď obrázok)

Webové rozhranie Google Reader

Rovnako ako drvivá väčšina aplikácií Google pracuje aj Google Reader v prostredí prehliadača. Nepotrebujete nič inštalovať, stačí mať vytvorený účet u Google. Prvá výhoda je teda jasná. Prístup k sledovaným zdrojom budete mať v podstate odkiaľkoľvek, kde je internet. Istou cenou za webové rozhranie je občas nižšia rýchlosť, obzvlášť pri sledovaní zdrojov s mnohými obrázkami.


V jednoduchosti je sila

Vzhľad Google Readeru je strohý a jednoduchý rovnako ako pri mnohých iných aplikáciach vzniknutých pod hlavičkou spoločnosti Google. V ľavom stĺpci vidíte zoznam sledovaných zdrojov, podobných zdrojov a kolónku pre pridávanie zdrojov. Veľkou výhodou predovšetkým pre menej pokročilých používateľov internetu alebo pre lenivých užívateľov internetu je spôsob pridávania zdrojov. V podstate nepotrebujete hľadať symbol RSS na webe, ktorý chcete sledovať, ale v drvivej väčšine prípadov stačí zadať obyčajnú url adresu v tvare www.nieco.sk a Google Reader sa prihlási k odberu automaticky.

Samozrejme aj tento blog ma vlastný RSS kanál, len sa pri častých prerábaniach dizajnu trošku stratil: https://megatron.sk/feed/

Akú RSS čítačku používate vy?


Google reader – Najlepšia RSS čítačka
Ohodnoťte článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *