Favicon – ikona pre Váš web

Určite ste si všimli, že niektoré stránky majú v prehliadači vlastnú ikonu. Práve v dnešnej dobe táto ikonka nadobúda na význame, lebo v dnešných prehliadačoch pri viacerých otvorených oknách vidíte často len tieto ikony.  Ja tieto ikonky umiestňujem na každý web, lebo každý by mal mať nejakú identitu alebo nálepku, aby človek hneď vedel, že je práve na vašej stránke. Tento článok je hlavne o tom ako si vytvoriť alebo odkiaľ stiahnuť favicon, prípadne ako ju umiestniť na web. Je to síce jednoduché ale mnoho ľudí na to pri tvorbe webu zabúda.


Tak favicon, resp. ikonu webu môžete stiahnuť napríklad na obľúbenej stránke na favikony favicon.cc alebo v galérii ikôn iconfinder.com, pričom podľa mojich skúsenosti by mala mať favicon veľkosť 16×16 pixelov. Ak nechcete využiť žiadnu z vytvorených ikôn, tak si môžete nejakú vytvoriť sami na základe obrázku, ktorý prevediete z .png na .ico cez online editor convertico.com, ikonu síce môžete vytvoriť aj priamo v grafickom editore, ale mám dojem, že tento online nástroj vám ponúkne lepší prevod (menšiu veľkosť) ako nejaké uloženie obrázku .ico vo photoshope.

Ak chcete umiestniť favicon na Váš web, tak stačí použiť jednoduchý kód umiestnený nižšie. Tento jeden riadok dokáže pridať ikonku, ktorú uvidíte v prehliadači pri tabe (liste) stránky.


<link rel=”icon” href=”http://example.com/favicon.ico” type=”image/x-icon”>

Favicon – ikona pre Váš web
5 (100%) 1x

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *