Ako si vybrať fotoaparát?

Ako vybrat fotoaparat?

Pred pár rokmi si digitálny fotoaparát mohli dovoliť len privilegovaní, v čase digitalizácie chce mať digitálny fotoaparát prakticky každý. Dôvody sú prakticky jednoduché – už nemusíme kupovať nákladný kinofilm a môžme vyfotiť toľko snímok, koľko chceme. Ponuka predajcov je dnes široká, ako si teda vybrať ten správny fotoaparát?


Pri výbere začnite u seba

Je to rovnaké ako s mobilným telefónom. Často krát sa stáva, že sa ľudia hovoria, kúpil som si mobil za 500eur, ale problém je v tom, že s ním nakoniec iba volajú a smskujú. Pri nákupe digitálneho fotoaparátu by ste mali byť prezieraví. Aj keď sa v reklamnom letáku dočítate, že tento fotoaparát za 1200 eur je špička, ktorú by mal mať každý, pred jeho kúpou si odpovedzte na základné otázky. Ako často budem fotoparát používať? Na aký účel ho budem mať? Koľko som zaň ochotný zaplatiť? Aké funkcie by mal mať fotoaparát? Urobte si jasno podľa týchto hľadísk a až potom vyberajte.

Zrkadlovka alebo kompakt

Ak nie ste príliš nároční a chcete fotiť príležitostne – rodinné oslavy, krajinky, rôzne momentky a pod – potom vám postačí kompaktný fotoaparát. Dnešné modely sú omnoho dokonalejšie ako pred dvoma či tromi rokmi. Kompaktné fotoaparáty sú malé digitálne fotoaparáty, ktoré nemajú výmenné objektívy. Narozdiel od digitálnych zrkadloviek ich môžete schovať do vrecka, sú omnoho lacnejšie, napriek tomu ponúkajú veľa funkcií, ktoré uvíta aj náročnejší používateľ. Naproti tomu sa digitálne zrkadlovky pohybujú v cenových reláciách od 330 eur vyššie, môžete ich osádzať výmennými objektívmi, sú ťažšie a ponúkajú funkcie pre tvorbu pôsobivých a ostrých snímok. Digitálne zrkadlovky používajú väčšinou profesionálni fotografi, ale dnes sa už nájde aj mnoho takých ľudí, ktorí si myslia, že z nich zrkadlovka spraví fotografa a práve preto zvolia túto cestu.


Rozlíšenie fotoaparátu

To je dané v jednotkách megapixelov. Jeden pixel je jeden bod. Všeobecný omyl, ktorý pramení najmä z reklamných akcií predajcov fotoaparátov je to, že čím viac pixelov, tým lepšie. Avšak načo 15 megapixelov, keď ich čip fotoaparátu nedokáže rýchlo spracovať? Potom sa Vám môže stať, že si na vyfotenie ďalšieho snímku budete musieť počkať. Pretože fotoaparát ešte spracováva predchádzajúcu snímku. Pre tlač fotografií 10 x15 cm nám postačí aj rozlíšenie tri megapixely. (ale určite by som odporúčal väčšie) Vďaka veľkému rozlíšeniu môžeme robiť z fotografií výrezy, dáva nám väčší priestor pre prácu s fotografiou na počítači.

Zoom fotoaparátu

Zoom nám určuje, koľkokrát si môžeme fotografovaný objekt priblížiť. Rozlišujeme na zoom digitálny a optický. U digitálneho približovania sa znižuje kvalita výsledného snímku, u optického nie. U digitálnej zrkadlovky určuje možnosť priblíženia rozsah výmenného objektívu, čo nám dáva väčšiu slobodu výberu. Pomocou teleobjektívu si môžme pekne “nazoomovať” vzdialenejší objekt, makroobjektív nám naopak verne odhalí aj tie najväčšie detaily fauny a flóry. Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm je štandardným objektívom dodávaným k väčšine modelov.


Typ karty fotoaparátu

Trh ponúka niekoľko typov pamäťových kariet – napr. XD karty, SD karty, miniSD a pod. Zvyčajne sa líšia výrobcom a rýchlosťou ukladania a prenosu dát. Moderné digitálne zrkadlovky pracujú naraz aj s dvoma typmi pamäťových kariet. Rozhodujúca je však kapacita záznamového média. Čím je vyššia, tým viac fotografií na ňu uložíte. Od kapacity sa odvíjajú aj ceny kariet. Ceny idú našťastie v tomto smere rapídne dole a tak kúpite kartu, ktorá pred rokom stála 50eur, dnes za 15 eur.

Svetelnosť fotoaparátu

Svetelnosť udáva, koľko svetla je objektív schopný vstrebať a sústrediť v ohniskovej rovine. Čím menšie je toto číslo, tým lepšie, pretože tým je svetelnejší objektív. Takže napr 2,6-3,2 je lepšia ako 2,9-4,9.

Telo fotoaparátu

Pri fotografovaní sa môžu prihodiť nečakané udalosti, ktoré môžu fotoaparát poškodiť. Môže to byť poškrabanie alebo rozbitie. Preto je lepšie odolnejšie telo – teda lepšie je kovové ako plastové, čo zabezpečí vyššiu odolnosť voči pádu a škrabancom.


Stabilizátor obrazu a iné funkcie fotoaparátu

Stabilizátor obrazu je zariadenie, ktoré eliminuje vplyv chvejúcej sa ruky na výslednú snímku. Fotky sú teda menej rozmazané. Stabilizátor obrazu tak umožňuje fotiť aj za menej výhodných svetelných podmienok. Ďalšími užitočnými funkciami sú programové režimy. Režim sviečky, sneh, portrét, krajina a pod, ale v dnešnej dobe už asi ani nepredávajú digitálne fotoaparáty, ktoré takéto funkcie nemájú, dnes sú jednoducho tieto režimy štandardom.

Batérie fotoaparátu

Digitálne fotoaparáty sú dnes často osadené nabíjacími batériami, rovnako ako u mobilných telefónov. Akonáhle batéria o určitej kapacite nemá dostatok energie, nabijete ju v nabíjačke. Ale napriek tomu sa ešte aj dnes vo veľkej miere vyskytujú tužkové batérie, lebo je to pre mnohých ľudí prijateľnejšie riešenie. Tužkové baterky sú lacnejšie a dostupnejšie.

Značka fotoaparátu

Traduje sa, že niektoré značky sú lepšie, ale podľa mňa nemožno jednoznačne povedať, že tá či ona značka je lepšia. Lebo u každej môže byť nejaký ten lepší model. Ceny sú tiež porovnateľné. Dobrý kompakt kúpite už za 150eur, dobrú zrkadlovku už za 500eur. Profesionálni fotografi samozrejme využívajú techniku za stovky až tisícky eur, ale pre bežného človeka sú to samozrejme len zbytočne vyhodené peniaze.

Ako si vybrať fotoaparát?
Ohodnoťte článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *